مراجعه به کلینیک “ترس از دندان” می تواند به بهبود لبخند کودک کمک کند


عکس خبر: مراجعه به کلینیک توسط Alan Mozes HealthDay Reporter

پنجشنبه، ۲۰ ژانویه ۲۰۲۲ (HealthDay News)

اگر صدای سوراخ کردن دندان باعث ایجاد لرز در ستون فقرات شما می شود، احتمالاً با شما همراه است: محققان فنلاندی می گویند که از هر دو بزرگسال یک نفر حداقل کمی از دندانپزشک می ترسد، در حالی که از هر ده نفر یک نفر بسیار می ترسد.

اما محققان افزودند که یک برنامه دندانپزشکی محلی با قرار دادن بیماران زیر دو سال در معرض یک سری آزمایشات حساسیت زدایی که مراقبت های دندانی را با طیف وسیعی از تکنیک های کاهش اضطراب همراه می کند، راه جدیدی برای تبدیل جیغ به لبخند پیدا کرده است.

این برنامه در شهر کوچک اولو در مرکز فنلاند واقع شده است. شهر اولو محل زندگی حدود ۲۰۰۰۰۰ فنلاندی است و اکنون به “کلینیکی برای بیماران ترسناک دندانپزشکی” تبدیل شده است.

ووکو آنتونن، نویسنده این مطالعه توضیح داد که بیماران در این کلینیک توسط سه دندانپزشک درمان می شوند که “علاقه مند به درمان بیماران ترسیده هستند و دوره هایی را در این زمینه گذرانده اند.” دو پزشک بالینی که به دانشجویان در مورد موضوع ترس از دندان سخنرانی می کنند. مورد سوم هیپنوتیزم درمانی است.

آنتونن استاد قلب، دندانپزشکی و دندانپزشکی کودکان در واحد تحقیقات علوم بهداشت دهان در دانشگاه اولو است. برای این مطالعه، او و همکارانش تجربیات ۱۵۲ بیمار تحت مراقبت کلینیک را بین سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۶ دنبال کردند.

برخی بالغ بودند (پیرترین آنها ۵۱ سال داشت). اما نزدیک به ۸۰ درصد بین ۲ تا ۱۰ سال سن دارند. همه آنها به کار دندانپزشکی نیاز دارند. با این حال، پس از اینکه چندین تلاش برای ارائه درمان به دلیل فوبیای دندانی ناموفق بود، همه توسط کلینیک مراقبت های بهداشتی اولیه دهان و دندان به کلینیک فوبیای دندان ارجاع شدند.

این شامل: ترس عمومی از پزشکان بود. ترس خاص از مراقبت از دندان؛ ترس از سوزن، ترس از روش های خاص دندانپزشکی. و/یا رفلکس استفراغ غیرقابل کنترل.

در گزارشی که اخیراً به صورت آنلاین در BMC سلامت دهانمحققان رویکرد دو جانبه کلینیک را که متناسب با ماهیت خاص ترس هر بیمار است، برجسته کردند.

آنتونن توضیح داد که روش اول مستلزم مجموعه ای از تکنیک های روانشناختی است که برای تقویت آرامش و “تقویت حس کنترل و اعتماد به نفس بیمار” طراحی شده اند. او گفت که این امر با یک رویکرد کنار تخت که به شفافیت برتری می بخشد، به دست آمده است، به طوری که حتی بیماران بسیار جوان می توانند روند دندانپزشکی را درک کنند و موافقت کنند که به جلو بروند.

سپس دندانپزشکان در کلینیک سعی می کنند بیمار را تحت تاثیر قرار دهند، حواس او را پرت کنند، آرام کنند و حساسیت را کاهش دهند. گاهی اوقات این کار از طریق تقویت مثبت کلاسیک انجام می شود، مانند تبریک به کودک برای اینکه با یک عمل به آنها “به دست آورده است”. گاهی هیپنوتیزم درمانی مفید است.

رویکرد دوم: کنترل درد.

آنتونن تاکید کرد: “کنترل درد مهم است.” ابزارهای مختلفی که در اختیار کلینیک قرار دارد شامل آرام‌بخشی آگاهانه دهان، آرام‌بخشی اکسید نیتروژن یا حتی بیهوشی عمومی است.

هنگامی که مطالعه به پایان رسید، ترس های دندانی مجددا ارزیابی شد و موفقیت به عنوان عدم وجود نشانه ای از ترس از دندان و عدم نیاز مداوم به آرامبخش یا بیهوشی عمومی تعریف شد.

در مطالعه قبلی، تیم به این نتیجه رسید که تا سال ۲۰۰۶، این کلینیک نگرانی های دندانپزشکی را در حدود ۷ بیمار از هر ۱۰ بیمار کاهش داده است، که پس از آن می توانند به هر دندانپزشکی که انتخاب می کردند مراجعه کنند.

اما محققان تمام ۱۵۲ بیمار را تا ۱۰ سال دیگر ردیابی کردند تا ببینند واقعا چند بار این کار را انجام می دهند.

محققان دریافتند که بیماران این کلینیک مجموعاً تا سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۲۶۰۰ عمل دندانپزشکی را انجام داده اند که در آن زمان میانگین سنی بیماران نزدیک به ۲۲ سال بود.

اما نتایج نشان داد که بیماران جوان‌تر – کودکان زیر ۱۰ سال که در کلینیک ترس دندانپزشکی تحت درمان قرار می‌گرفتند – در یک دهه آینده بیش از دو برابر بیشتر از همکاران بزرگ‌تر خود (با میانگین کل ۹ مراجعه در مقابل ۹ بازدید) به دندانپزشک عادی مراجعه کردند. چهار). در نتیجه، بیماران جوان‌تر کلینیک به مراقبت‌های اورژانسی دندانپزشکی کمتری نیاز داشتند.

آنتونین گفت: “ترس طبیعی است و می تواند یک چیز مثبت باشد که از آسیب رساندن به خود محافظت می کند.” اما اگر ترس… آنقدر قوی باشد که انسان را از مراجعه به دندانپزشکی باز دارد، مضر است و باید با آن برخورد کرد.»

جین گروور مدیر ارشد شورای حمایت و پیشگیری در انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) است. او خاطرنشان کرد که اگر هدف نهایی جلوگیری از ترس بزرگسالان از دندانپزشک است، بهتر است زودتر شروع کنید.

گروور گفت: “ترس ناشی از عوامل متعددی است، از جمله تردید در ناشناخته.” هنگامی که کودکان خردسال برای اولین بار به دندانپزشکی مراجعه می کنند – برای شمردن دندان های خود [or] هنگامی که روی صندلی دندانپزشکی بالا و پایین می‌روید، یک سرنگ هوا/آب اسپری کنید – یا والدین/مراقبان آنها را برای یک اقدام پیشگیرانه، مانند تمیز کردن، به یک قرار ملاقات دندانپزشکی ببرید، زیرا آنها مناظر و صداهای مطب دندانپزشکی را تجربه می‌کنند و اضطراب را کاهش می‌دهند. در انتصابات آینده خود.»نمایش اسلاید

مشکلات دهانی: TMJ، آفت، لثه دردناک و موارد دیگر
نمایش اسلاید را ببینید

گروور افزود: به همین دلیل است که “ADA یک خط مشی دیرینه در مورد ویزیت دندانپزشکی “Age One” دارد که فرصتی عالی برای مشارکت والدین یا مراقبان در مورد موضوعات بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن، دستورالعمل های غذایی و مزایای فلوراید موضعی است.” .

او خاطرنشان کرد: ما با آکادمی دندانپزشکان اطفال آمریکا همکاری می کنیم که از ویزیت دندان در سن ۱ سالگی یا هر زمان که اولین دندان در دهان ظاهر می شود، پشتیبانی می کند.

اطلاعات بیشتر

در انجمن دندانپزشکی آمریکا نکات بیشتری برای کاهش نگرانی های دندانپزشکی وجود دارد.

منابع: Vuokko Anttonen، Ph.D.، DDS، استاد، گروه قلب و عروق، دندانپزشکی و دندانپزشکی کودکان، واحد تحقیقات علوم بهداشت دهان، دانشگاه Oulu، فنلاند. جین گروور، DDS، MPH، مدیر ارشد، شورای حمایت برای دسترسی و پیشگیری، انجمن دندانپزشکی آمریکا. BMC سلامت دهان، ۱۳ اکتبر ۲۰۲۱، آنلاین

اخبار پزشکی
حق نشر © HealthDay 2020. تمامی حقوق محفوظ است.


از جانب آرم WebMD

راه حل های بهداشتی از حامیان ما


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/