محافظ دهان مخصوص ممکن است جایگزین CPAP برای آپنه خواب باشد


چهارشنبه، ۹ مارس ۲۰۲۲ (HelthDay News) – افراد مبتلا به آپنه خواب معمولاً یک دستگاه CPAP تجویز می‌کنند تا به آنها کمک کند خواب شبانه خوبی داشته باشند، اما جایگزینی برای دستگاه‌های شلوغ و پر سر و صدا وجود دارد که در حال افزایش است.

کارشناسان می گویند که ابزارهای دهانی مشابه محافظ های دهان – به نام دستگاه های پیشرفته فک پایین (MAD) – نشان داده شده است که مانند CPAP در درمان آپنه خواب برای بسیاری از بیماران کار می کنند.

دکتر MAD ها “به بخش رو به رشدی از عمل ما تبدیل شده اند. ما به طور معمول دستگاه خوراکی را به عنوان یکی از گزینه های درمان آپنه خواب توصیه و ارائه می کنیم.” جینگ وانگ، استادیار پزشکی خواب در دانشکده پزشکی Icahn در کوه سینا در شهر نیویورک.

وانگ گفت: “وسایل دهانی برای مدت زمان کمتری نسبت به CPAP وجود داشته است، اما محبوبیت آنها در چند سال گذشته بسیار افزایش یافته است و می توانند به اندازه CPAP برای بیمار مناسب موثر باشند.”

آپنه انسدادی خواب زمانی اتفاق می‌افتد که عضلات گلو تا حدی شل می‌شوند که در حال فروپاشی هستند و راه هوایی شما را در طول خواب مسدود می‌کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، بدن شما برای اکسیژن گرسنه می شود و شما به طور دوره ای برای چند ثانیه از خواب بیدار می شوید تا هوا نفس بکشید.

به گفته بنیاد ملی خواب، افراد مبتلا به آپنه خواب شدید می توانند بیش از ۳۰ بار در ساعت بیدار شوند در حالی که سعی می کنند استراحت کنند. خواب‌آلودگی در طول روز برجسته‌ترین عارضه جانبی است، اما آپنه خواب نیز با مشکلات سلامتی جدی مانند فشار خون بالا، بیماری قلبی و دیابت مرتبط است.

به بیماران آپنه خواب که دستگاه CPAP (فشار مداوم راه هوایی با فشار) داده می شود، ماسکی را در طول شب می پوشند که راه هوایی را باز نگه می دارد.

به گفته دکتر، اما استفاده از دستگاه‌های CPAP می‌تواند آزاردهنده باشد. میچل لوین، رئیس منتخب آکادمی آمریکایی دندانپزشکی خواب.

لوین گفت: ماسک‌ها می‌توانند باعث ایجاد احساس تنگناهراسی در افراد شوند، سر و صدای دستگاه می‌تواند باعث مزاحمت شرکای تخت شود و افرادی که از CPAP استفاده می‌کنند ممکن است از خشکی چشم، بینی خونی و زخم‌های روی صورت خود رنج ببرند.

در نتیجه، برخی از بیماران برای کمک به آپنه خواب خود به دستگاه های خوراکی روی می آورند.

محافظ های دهان راه های هوایی را باز نگه می دارند

دکتر توضیح داد: این دستگاه‌ها از دو قطعه تشکیل شده‌اند که دندان‌های بالایی و پایینی شما را می‌پوشانند و با مکانیزمی به هم متصل می‌شوند که از فک بالایی شما به عنوان اهرمی برای فشار دادن فک پایین به جلو استفاده می‌کند. کولین لنس، یک پزشک در مرکز اختلالات خواب کلینیک کلیولند.

لنس گفت: “با جلو بردن فک پایین و با خارج کردن پایه زبان از مسیر راه هوایی، راه هوایی را به صورت دستی باز می کنید.”

لنس و لوین گفتند که MADها مشابه دستگاه‌های بدون نسخه‌ای هستند که برای کمک به درمان خروپف فروخته می‌شوند، اما به‌طور سفارشی توسط دندانپزشکان که با پزشکان خواب کار می‌کنند ساخته می‌شوند.

قطعات بالایی و پایینی روی دندان‌های شما قالب‌گیری می‌شوند و دندانپزشک یک معاینه فیزیکی از راه هوایی شما، از جمله عکس‌برداری با اشعه ایکس، برای تعیین تنظیمات دقیق مورد نیاز شما انجام می‌دهد.

لنس گفت: “آنها محاسبه می کنند که چند میلی متر به جلو – ما در اینجا در مورد میلی متر صحبت می کنیم، فک پایین تر – آنها باید فک پایین را حرکت دهند تا این حرکات راه هوایی باز بماند.”

لنس گفت که این تنظیمات معمولاً به آرامی در طی چند هفته انجام می شود تا از درد فک یا تغییر نیش شما جلوگیری شود.

لنس گفت: «وقتی به خوابیدن با دستگاه عادت کردید، خیلی آهسته شروع می‌کنند به جلو بردن فک پایین، میلی‌متر به میلی‌متر». فک شما واقعاً تغییرات را دوست ندارد و واقعاً از تغییرات سریع متنفر است.

به گفته کارشناسان، این دستگاه های سفارشی ارزان نیستند و از ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار متغیر هستند، اما Medicare و اکثر بیمه ها آنها را پوشش می دهند.

به گفته انجمن خواب آمریکا، کمک های خارج از قفسه قیمت بسیار کمتری دارند، بین ۷۵ تا ۱۵۰ دلار. اما لوین گفت: “یکی از بزرگترین چالش ها این است که دستگاه به خوبی در دهان بماند. اگر مناسب نباشد، مانند قرار دادن یک کفش سایز ۱۰ روی سایز ۸ پا است.”

CPAP استاندارد طلایی برای درمان آپنه خواب باقی می ماند، زیرا “ما می دانیم که می توانیم آپنه شما را فوراً از معادله خارج کنیم. این یک چیز مطمئن است. می دانم که می توانم آن را به سرعت برای شما تهیه کنم. مهم نیست که خفیف باشد. لنس گفت: آپنه متوسط ​​یا شدید.

دستگاه های خوراکی برای همه نیست

لنس گفت که این روزها معمولاً بیماران با CPAP شروع می‌شوند تا آپنه خواب خود را تحت کنترل درآورند و بعداً یک دستگاه خوراکی به عنوان یک راه‌حل بالقوه درازمدت ارائه می‌شود.

لنس گفت: «برخی افراد هر دو را خواهند داشت. وقتی آنها در خانه هستند و کارهای عادی خود را انجام می دهند، یک دستگاه CPAP دارند، اما اگر برای کار زیاد سفر کنند، با یک دستگاه دندانپزشکی سفر خواهند کرد.

به گفته لنس و لوین، در حال حاضر، پزشکان خواب این دستگاه های خوراکی را عمدتاً برای افراد مبتلا به آپنه خواب خفیف تا متوسط ​​توصیه می کنند. وزن نیز در این که چه کسی از دستگاه سود می برد نقش دارد.

لنس گفت: «هرچه شاخص توده بدنی شما بالاتر باشد، احتمال کمتری دارد که دستگاه دندانپزشکی کار کند. “هر وزن اضافی باعث بسته شدن بیشتر راه هوایی می شود.”

اما مطالعات اخیر نشان داده است که MADها ممکن است به اندازه CPAP برای برخی از مبتلایان به آپنه شدید موثر باشند.

با توجه به بررسی شواهد اخیر، MADها در بیماران مبتلا به آپنه خواب شدید در مورد خواب‌آلودگی و کیفیت زندگی به همان اندازه مزایای CPAP را ارائه کردند.

با این حال، CPAP در کاهش تعداد رویدادهای بیداری که بیماران تجربه می‌کنند و سطح اکسیژن خون آنها را بهبود می‌بخشد، این بررسی نتیجه‌گیری کرد.

اما یک مطالعه فرانسوی روی تقریباً ۳۵۰ بیمار نشان داد که وسایل دهانی در دو سوم موارد آپنه خواب متوسط ​​تا شدید، بیش از ۵۰ درصد رویدادهای بیداری را کاهش می دهند.

وانگ گفت: “در نهایت من فکر می کنم ادبیات به بیماران با BMI بالاتر و بیماران مبتلا به آپنه خواب شدیدتر گسترش خواهد یافت.”

اطلاعات بیشتر

انجمن خواب آمریکا اطلاعات بیشتری در مورد دستگاه های پیشرفت فک پایین دارد.

منابع: جینگ وانگ، دکتر، استادیار، پزشکی خواب، دانشکده پزشکی Icahn در کوه سینا، شهر نیویورک. میچل لوین، DMD، رئیس جمهور منتخب، آکادمی آمریکایی دندانپزشکی خواب. کالین لنس، MD، مرکز اختلالات خواب کلینیک کلیولند. بررسی های پزشکی خواب، دسامبر ۲۰۲۱; لارنگوسکوپ، ژوئن ۲۰۲۱


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/