مجلس ورمونت اصلاحیه حقوق سقط جنین را تصویب کرد


فوریه ۹، ۲۰۲۲

قانونگذار ورمونت اصلاحیه قانون اساسی را تصویب کرده است که در صورت تصویب توسط رأی دهندگان، حقوق باروری زنان از جمله حق سقط جنین را تضمین می کند.

ایالت های دیگر قوانینی را تصویب کرده اند که حق زنان را برای سقط جنین تضمین می کند، اما ورمونت اولین کشوری است که این حق را در قانون اساسی ایالت قرار می دهد. واشنگتن پست گزارش شده است.

لایحه حقوق باروری در انتخابات نوامبر پس از تصویب این قانون در مجلس نمایندگان ایالتی در روز سه شنبه به رای گذاشته خواهد شد. در صورت تایید، فورا اجرایی خواهد شد.

به گفته این روزنامه، نظرسنجی های مرکز تحقیقات پیو نشان می دهد ساکنان ورمونت به شدت از حق زنان برای سقط جنین حمایت می کنند، بنابراین این اصلاحیه شانس خوبی برای تصویب دارد.

قانونگذاران در برخی ایالت ها، از جمله تگزاس، در سال های اخیر حق زنان را برای سقط جنین به شدت محدود کرده اند. حامیان سقط جنین در ورمونت گفتند که اصلاحیه قانون اساسی، معروف به گزاره ۵، ضروری است زیرا دادگاه عالی ایالات متحده در حال بررسی قانون می سی سی پی است که می تواند لغو شود. Roe v. وید، حکم دهه ۱۹۷۰ که حق زنان را برای سقط جنین تضمین می کند.

نماینده ایالتی «ما دیگر نمی‌توانیم برای حمایت از حقوق اساسی باروری بر اساس قانون اساسی فدرال به دادگاه‌های فدرال تکیه کنیم». بر اساس گزارش، آن پوگ قبل از رای گیری گفت پست.

یکی از مخالفان این لایحه، نماینده ایالت جمهوری خواه. آن دوناهو، گفت که فرض بر این است که افکار عمومی در مورد حقوق سقط جنین تغییر نخواهد کرد پست.

دوناهو با اشاره به احکام قبلی دادگاه عالی در مورد موضوعاتی مانند جداسازی، گفت: «ما به عنوان انسان در مواقعی که فکر می‌کردیم کار درست را انجام می‌دهیم، اشتباهات زیادی مرتکب شده‌ایم. زمانی که ما شروع به باور فعلی به قانون اساسی می کنیم، فکر می کنم داریم با آتش بازی می کنیم.

این اصلاحیه بلافاصله کار را برای زنان ورمونتی که به دنبال سقط جنین هستند آسانتر یا دشوارتر نمی کند.

نماینده ایالتی: “معنای بند ۵ این است که قانونگذار و فرماندار تعیین نمی کنند که چه محدودیت هایی برای رویه های سقط جنین اعمال می شود.” جورج تیل، متخصص زنان و زایمان در مرکز پزشکی دانشگاه ورمونت، به آسوشیتدپرس گفت.

موسسه Guttmacher می‌گوید که ورمونت «هیچ‌کدام از انواع عمده محدودیت‌های سقط جنین را ندارد – مانند دوره‌های قاعدگی، مشارکت اجباری والدین یا انتظار برای سقط جنین با بودجه عمومی – که اغلب در ایالت‌های دیگر یافت می‌شود».

در ورمونت، اصلاح قانون اساسی ایالتی مستلزم آن است که یک اصلاحیه توسط دو مجلس متوالی تصویب شود و سپس در همه پرسی ایالتی تصویب شود.

این اصلاحیه در سال ۲۰۱۹ هم مجلس نمایندگان و هم سنا تصویب شد و در سال ۲۰۲۱ دوباره در سنا تصویب شد. پست گزارش شده است.


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/