متخصصان سلامت: مردم باید درباره علائم وبا بدانند – وب سایت خبر خوب


دکتر در ایرنا کمک کرد. سارا شاه آبادی روز دوشنبه گفت: با توجه به هشدارها و اطلاع رسانی به مردم از طریق شبکه های مجازی، خبرگزاری ها و صدا و سیما هیچ موردی از ابتلا به وبا در استان گزارش نشده است، اما به گزارش پایگاه خبری به نقل از ایرنا. بیماری باید در اولویت استان کردستان و ایالت کردستان عراق باشد.

وی گفت: وبا قابل پیشگیری و کنترل است. وی گفت: آنتی بیوتیک ها از مرگ جلوگیری می کنند.

معاون فنی علوم پزشکی دانشگاه کرمانشاه ادامه داد: وبا یک بیماری گوارشی است که از طریق آب و غذای آلوده منتقل می‌شود و با منشی‌ها و تجهیزات مرتبط است و افراد مبتلا به این بیماری دست‌های خود را اغلب قبل از غذا و بعد از شستشو با صابون بشویند. آب بسیار موثر است

وی گفت: غذاهای سرد و نپخته می توانند باعث انتقال وبا شوند.

شاه آبادی خاطرنشان می کند: ابتدا سبزی ها را بشویید سپس به مدت ۱۵ دقیقه در آب سرد قرار دهید تا گل و لای گرفته شود، سپس بشویید و بار دوم چند یا دو قطره آب میوه را در سه لیتر آب بشویید سبزی را اضافه کرده و بگذارید. پنج دقیقه در آن قرار دهید و سپس هم بزنید.

وی افزود: برای از بین بردن سبزی سالاد می توان از کلر، پرکلر، ضدعفونی کننده سبزیجات استفاده کرد.

معاون فنی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: علائم این بیماری با اسهال شدید و بدبو شروع می شود که باید از همیشه به مرکز درمانی ارسال شود تا اقدامات لازم برای کنترل آن انجام شود.

وی می گوید: مراجعه بیمار به پزشک بسیار مهم است زیرا با این بیماری بدن در مدت کوتاهی آب از دست می دهد و می تواند منجر به مرگ شود.

شاه آبادی در پایان گفت: ملحفه و ظروف مورد استفاده بیماران باید از سایر اعضای خانواده جدا شده و با آبجوش و صابون شسته شود، حمام و سایر فضاها تمیز شود تا از انتقال بیماری به سایر خانواده ها جلوگیری شود.