مبنای تمدید روند قضایی چیست؟ – وب سایت خبر خوب


به گزارش یک پایگاه خبری معروف به نقل از خبرنگاران خبرگزاری فارس؛ با وجود اعتماد مردم به قوه قضائیه، تاخیر در قوه قضائیه یکی از معضلات و انتقادات اساسی است که مردم و دستگاه قضایی با آن مواجه هستند. انتقاد به جا بود و مراجع قضایی نیز این انتقاد را پذیرفتند و در کنار آسیب شناسی این موضوع راهکاری نیز ارائه کردند.

پیگیری طولانی مدت یکی از مشکلات قوه قضائیه است، بنابراین برخی از زیرساخت ها نیاز به ارتقا دارند.

این لایحه را برای کوتاه شدن مدت رسیدگی به مجلس ارسال کنید

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای، رئیس کل دادگستری نیز کوتاه‌کردن روند قضایی را اجتناب‌ناپذیر دانست و گفت: تاخیر در رسیدگی به پرونده‌های قضایی از جهات مختلف از جمله روحی و روانی برای مردم هزینه‌بر است.

محسنی اژه ای با تاکید بر اینکه «کوتاه کردن دادگاه» یکی از مهمترین برنامه های دادگاه است، گفت: در مقوله کاهش مدت دادرسی و جلوگیری از تمدید پرونده است و از نظر قضایی لایحه ارائه می کند. به تحقیق اسلامی که همه طرف ها را می گیرد.» ما انجامش خواهیم داد.

به گفته کارشناسان حقوقی، ۱۵۰۰ پرونده کیفری در ایران وجود دارد که این رقم نسبت به سایر دستگاه های حقوقی و قضایی بیشتر است. در این راستا بسیاری از جرایم مندرج در قانون، تخلف واقعی است، بنابراین تخفیف یا تبعیض لازم است.

برخی از جرائمی که در کشور ما جزء جرایم کیفری قرار گرفته اند واقعاً نیازی به تعقیب کیفری ندارند، مثلاً برخی از جرائمی که در حال حاضر مجرمانه محسوب می شوند باید به کمیسیون مربوطه یا شورای حل و فصل ارجاع شود.

حل تمامی مشکلات سازمانی نیز باید به سازمان سپرده شود تا از کشاندن پرونده به دادگاه جلوگیری شود تا برخی از مشکلات قدیمی این سیستم که دیرتر در جریان است، مدیریت شود.

آیا ارائه لایحه در مجلس همان اقدام سریع دادگاه برای حل موضوع است؟

شاید ارسال لایحه لغو عدالت در مجلس شورای اسلامی یکی از راهکارهای اصلی برای رفع مشکل تمدید مهلت باشد، اما باید توجه داشت که بیش از بیست سال است که لایحه ای در انتظار تصویب است. !

فقدان قانون یا تاخیر در اجرای مقررات (مانند قانون تجارت یا قانون رفتار مالی) و غیره. و اگر از طعم استفاده نکنید، از طرف دیگر، باعث ایجاد مشکلات جدی در فرآیند می شود.

فعالیت برخی مراکز از جمله مرکز مبارزه با مواد مخدر، مرکز مبارزه با قاچاق انسان و شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم تاثیر مستقیمی بر روند قضایی دارد. رعایت مصوبات این کنوانسیون ها و نتایج لازم یا عدم تأثیرگذاری بر روند کیفری بسیار مهم است، اما باید پذیرفت که برخی از این کنفرانس ها علیرغم داشتن بودجه های کلان و زیرساخت ها، موفقیت لازم را نداشتند و باید به دنبال موفقیت بودند و بیشتر فعال شدند.

پس باید به خاطر داشت که انتقاد مردم از قوه قضائیه، انتقاد از کانونی است که بر قوه قضائیه تأثیر می گذارد. اطلاعات می تواند بوروکراسی را کاهش دهد و زمان دادگاه را کوتاه کند، در حالی که شفاف است و از فساد احتمالی جلوگیری می کند. در نهایت راه‌حل اصلی برای حل مشکل طولانی‌مدت دادگاه در دستان کنفرانس اسلامی تحقیق برای تسهیل محاکمه مردم از طریق قضایی‌زدایی است.

انتهای پیام/