ماجرای طرح سرقت از بانک تجارت چیست؟ | چگونه معمای بزرگترین سرقت از بانک های ایران را حل کردید؟ | جزئیات اقدامات سخت پلیس برای دستگیری سارقانبه گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه جام جم، پلیس نشان داده مدت هاست که دنبال طبقه بندی افسران پلیس بوده و اکنون نیز شاهد نتیجه تمرکز بر تحقیقات علمی در این پرونده هستیم. اقدامات آنها بخشی از جنبه پلیسی این بزرگترین پرونده سرقت در کشور است که نشان از مهربانی و شفقت آنها در برخورد با قربانیان و رفتار مقتدرانه با مجرمان دارد. موضوعی که همواره مورد تاکید رئیس جمهور معظم انقلاب بوده و در نتیجه اعتماد عمومی به پلیس و امنیت ملی افزایش یافته است.

صبح دیروز سارقان با حضور در محل سرقت، ورودی بانک را تعمیر و جعبه ها را دور انداختند. در این رویداد حساس که با اعلام سرقت به پلیس آغاز شد، معترضان خشن علیه عاملان آن توطئه کردند و وعده صلح و آرامش در روز جلسه را دادند.خبر تلخی در سراسر کشور. به گفته فرمانده انتظامی تهران، پلیس آگاهی در حین این عملیات حتی یک ساعت هم نخوابید و با همدلی دیگر ماموران پلیس ویژه توانستند به موقع سارقان را شناسایی کنند که کوتاه ترین افراد بوده و آنها را در داخل و خارج دستگیر کردند. حرکات خارجی .

به گفته فرماندهی فرجا، این سارقان بسیار حرفه ای و پیچیده هستند. موفقیت پلیس در این مورد نه تنها نشان دهنده قدرت بود، بلکه چهره سارقانی را که به آنها دزد هالیوود لقب داده بودند، خدشه دار کرد. از نکات قابل توجه این مراسم، تمرکز پلیس بر حقوق شهروندی بود که بی توجهی به قصور در این مراسم و مجازات عاملان آن بود. وی در پایان با نشان دادن اموالی که سارقان پیدا کرده بودند سعی کرد آرامش از دست رفته را به مالباختگان بازگرداند.

ساعت ۷ صبح روز دوشنبه ۱۶ خردادماه سال جاری ماجرای بزرگترین سرقت در کشور به پلیس تهران اعلام شد و پس از آن به شعبه بانک ملی تیم هفدهم پلیس آگاهی تهران رسید. دانشگاه تهران تحقیقات نشان داد که در جشن های نیمه خرداد، اراذل و اوباش حرفه ای به بانکی نفوذ کرده و با شکستن ۱۶۹ حساب، آنها را سرقت کردند. این نوع سرقت به این دلیل بود که پلیس با مجرمانی که از هک برای برهم زدن سیستم امنیتی استفاده می کردند و هکرها بر اساس سناریویی که از قبل تهیه شده بود وارد صندوق رای می شدند تا سرقت را انجام دهند، معروف بود.

تحقیقات جنایی
اولین نکته ای که پلیس به آن اشاره کرد، سرقت نافرجام بانک تجارت بود. سارقان در ایام عید سعید فطر وارد بانک تجارت شدند اما نتوانستند تانک را بشکنند و سالم متواری شدند. تحقیقات عمیق در خصوص سرقت و شناسایی و فیلمبرداری توسط کارآگاهان پلیس آگاهی و جنایی، تیم تحقیق را به سارقان نزدیک کرده است. ۴۸ ساعت بی خوابی و ۲۴ ساعت شبانه روز به عنوان مغزهای واقعی پشت این سرقت شناسایی شد.

تیم پاسپورت و پلیس وارد فرودگاه شدند
دو برادر مغز متفکر پشت برهنه شدن بودند. تیرماه سال گذشته به بانک سپه قائمشهر دستبرد زدند. به دلیل مهارت این دو مرد، احتمال خروج آنها از کشور وجود داشت که در این هنگام ماموران گذرنامه و پلیس فرودگاه وارد عمل شدند و با همراهی تیم اطلاعات پلیس توانستند متهم را برای آنها شناسایی کنند. کشور را ترک کرد.

این دو برادر صبح دوشنبه ۱۶ خرداد به همراه همسر یکی از آنها و فرزندانشان فرودگاه امام خمینی را به مقصد استانبول ترک کردند. تحقیقات پلیس در این زمینه به دو بخش تقسیم شد. در مرحله اول تحقیقات پلیس تهران برای شناسایی و دستگیری سایر باندهای داخل کشور آغاز شد. به نظر می رسید به دنبال فرصتی برای قاچاق کالا به خارج از کشور بودند.

ماموریت ویژه پلیس بین الملل
در صحنه دوم، پلیس اینترپل وارد عمل شد. آنها احتمالا ترکیه را ترک کرده و به کشور دیگری رفته اند که شناسایی آن دشوار است. به همین دلیل در مدت کوتاهی برای دو برادر و همسر یکی از آنها هشدار قرمز صادر شد و در پیگرد قانونی پلیس بین الملل، هشدار قرمز و سه متهم شناسایی و در استانبول دستگیر شدند.
تحقیقات تکمیل و در کارآگاه هویت مجرمان و مدارک سارقان کشف شد. نوبت دستگیری آنهاست و اقدام مشترک پلیس در تهران و شهرستان ها منجر به دستگیری ۱۰ متهم به سرقت شده است.

ماموران اطمینان داشتند که کالاهای مسروقه از کشور خارج نشده و توسط سارقان در محلی مخفی شده است که توسط یکی از سارقان گزارش شد. سارقان طلاها را در خودرویی مخفی کرده و در ترمینال فرودگاه امام قرار دادند. با کشف این خودرو مقدار زیادی کالای مسروقه کشف و ضبط شد.
پس از گذشت یک هفته از بی خوابی، خستگی، مراقبت و فعالیت ۲۰ نفر از مبارزان پلیس پایتخت به رهبری رئیس اداره اطلاعات محلی پایتخت، ۱۰ تبهکار دستگیر شده برای تکمیل اقدامات پلیسی در این مورد به محل سرقت یورش بردند. پایان نزدیک است. همچنین کالاهای کشف شده برای تحویل به مالباختگان تحویل بانک مرکزی شد.

تلاش های تیم بین المللی برای آزادسازی سه مجرم مظنون به این سرقت و یافتن آنها با بازگرداندن آنها به کشور ادامه دارد. امروز ماجرای سرقت از حساب بانکی را یک سرقت بزرگ می نامند، اما نباید فراموش کرد که پلیسی که یک عملیات بزرگ، حرفه ای و علمی انجام داد، عاملان آن را به قتل رساند – خطر این سرقت بزرگ. بیش از ۴۸ ساعت

۹۰ درصد کار انجام شده است
روز گذشته فرمانده انتظامی کشور درباره آخرین وضعیت این پرونده گفت: رسیدگی به سرقت یخچال در بانک ملی دانشگاه ایران همچنان ادامه دارد و رسیدگی به این سرقت و سایر ابعاد این سرقت ادامه دارد. این موضوع هنوز مشخص نشده است اما می توان گفت ۹۰ درصد پرونده ها رفع شده است. روز دوشنبه به محض انتشار خبر سرقت از بانک همه مشکوک شدند. آنهایی که می خواهند اقتدار جمهوری اسلامی را زیر سوال ببرند هم خوشحالند.
وی ادامه داد: از اولین ساعتی که خبر به پلیس رسید، پلیس از قبل در محل بود. تاکید کردم که باید با اشتیاق به این موضوع پرداخت. در اولین دقایق و ساعاتی که گزارش شد و ابعاد مختلف آن مشخص نشد، نگران بودیم، اما در کمتر از ۴۸ ساعت مشخص شد که سارقان بسیار کم هستند. این یک سرقت حرفه ای و پیچیده بود و افراد دست اندرکار تجربه و سابقه داشتند و متاسفانه ضعف امنیتی و خلأها بود که به کمک سارقان آمد.
وی ادامه داد: ما بر صحت و اطلاعات دقیق تاکید کردیم و تقریبا به اکثر زوایای پرونده رسیدیم. هنوز متهمان و گوشه های دیگر وجود دارد، اما ۹۰ درصد کار در حال حاضر انجام شده است. این موضوع فشار زیادی به ما وارد کرد و بازنده ها هم متضرر شدند. در نهایت، وقتی وسایل مردم به سراغ ما می‌آیند و پیدا می‌شوند، ما اغلب خوشحال‌تر از مردم هستیم.

بررسی کنید چه چیزی ممکن است اشتباه باشد
رئیس کل دادگستری دیروز در جلسه دیوان عالی کشور در خصوص سرقت یک دستگاه پول نقد در یکی از بانک های ملی در تهران، رسیدگی کامل به ابعاد مختلف این پرونده را تایید کرد.
حجت الاسلام محسنی اژه ای با تشکر از پلیس و دادستانی تهران به دلیل انجام اقدامات لازم روزانه برای رسیدگی به این پرونده، گفت: از یک سو مفقودین وجود دارند، از سوی دیگر لازم به ذکر است که در این پرونده سرقت، اعتبار بانک خدشه دار شده است.» و جنبه منفی این پرونده نیز باید در نظر گرفته شود، لذا قضات ما باید در ثبت این گونه جرایم فجیع نهایت دقت را داشته باشند.
وی افزود: برای دو متهم پرونده سرقت از صندوق رای در بانک ملی در یک استان پرونده ای به اتهام سرقت تشکیل شد و وی دارای سوابق بود. بنابراین دادستان رئیس دادگاه باید به وجود قصور یا قصور مرجع رسیدگی کننده در رسیدگی به پرونده رسیدگی کند. آیا دو متهم این پرونده در پرونده قبلی از پیگرد قانونی بهره مند شده اند یا خیر؟
اژه ای تایید کرد: در برخورد با چنین پرونده ای باید به این موضوع نگاه کرد که آیا به عنوان قاضی ضعف داریم یا خیر؟ پس به سراغ بخش‌های دیگر می‌رویم و بررسی می‌کنیم که آیا بانک‌ها و سایر بخش‌ها در برابر وجود چنین سرقت‌هایی آسیب‌پذیر هستند یا خیر؟ ابتدا باید از خودمان شروع کنیم.
وی درباره لزوم انجام تحقیقات دقیق، عملکردی و فنی هر یک از مسئولان در خصوص سرقت یخچال در یکی از شعب بانک ملی، گفت: اما مردم ساعت ها در بانک حضور داشتند. او در میانه روز بانک را ترک کرد، سپس پس از چند ساعت مشخص شد که سرقتی صورت گرفته است که از جهات مختلف به ویژه ضعف سیستم امنیتی بانک قابل تامل است و باید بررسی شود. am – عملیاتی و فنی
رئیس کل دادگستری ادامه داد: این سوال در ذهن برخی افراد وجود دارد که چنین سرقتی نمی تواند کار دو یا سه غیرنظامی باشد و برنامه ریزی، برنامه ریزی و حضور افراد قانونی ضروری است. . تیم؛ بنابراین برای جلوگیری از حوادث مشابه باید اقدامات کامل و فوری انجام شود.

بازسازی محل سرقت
دو نفر از اعضای کلیدی باند سارق یخچال بانک دانشگاه ملی تهران صبح دیروز به دلیل تدابیر امنیتی به محل سرقت منتقل شدند و روش سرقت از آنجا راه اندازی شد.

با حضور کارآگاهان نحوه ورود به ساختمان بانک، انتقال وسایل مسروقه، شکستن درب و رسیدن به گاوصندوق را بازگو کردند و توسط دوربین ضبط شد که پلیس از اظهارات وی عکسبرداری کرد. به گفته متهمان، علاوه بر وسایل حرفه ای برای ورود به بانک، یک بطری چای هم برای خود آورده اند تا در هنگام خستگی چای بنوشند و استراحت کنند.
تعمیر محل سرقت دو ساعت طول کشید و مجرمان به دست پلیس بازگردانده شدند.
تاکنون ۷۰ نفر از قربانیان در دادگاه ویژه علیه متهمان شکایت کرده و فهرست دارایی هایی را که در صندوق گذاشته اند به بازپرسان اعلام کرده اند. پس از بررسی شکایات مشخص شد که اکثر آنها دلار و سکه در صندوق گذاشته اند.