ماجرای جلوگیری از حضور زنی با لباس قشقایی در پارک نارنجستان قوام شیراز چیست؟ | ایلیریانا است یا مدل؟به گزارش همشهری آنلاین، یک سازمان مردم نهاد در نامه ای سرگشاده خطاب به مسئولان نوشت: روز پنجشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۰۱ زن جوانی از ایل قشقایی با لباس های شیک و زیبا برای بازدید از مجموعه باغ نارنجستان قوام (موزه نارنجستان) آمد. وی با لباس الی توسط نگهبانان ساختمان متوقف شد و در مواجهه با اعتراض وی اعلام کرد که این امر به دستور دانشگاه شیراز است.

اما مدیر پارک نارنجستان قوام که توسط دانشگاه شیراز اداره می شود ماجرا را به گونه ای دیگر بیان کرد. حمیدرضا کوهنجانی درباره ورود خانم قشقایی به مجموعه تاریخی و گردشگری نارنجستان قوام گفت: این گردشگر هنگام ورود به مجموعه، لباس قشقایی به تن نداشت و هیچ مانعی برای ورود وجود نداشت.

مدیر باغ نارنجستان قوام ادامه داد: در واقع این خانم پس از تهیه بلیط و ورود به باغ نارنجستان لباس عوض کرده و در مجموعه از خود عکس می گیرد و این شایعه برای نگهبان باغ ایجاد شده اما او در زمینه مدلینگ فعالیت دارد.

کهنجانی افزود: امروزه در مجموعه های تاریخی و فرهنگی این شرط را می دهند که گردشگران با لباس های سنتی عکس یادگاری داشته باشند. همچنین یک غرفه عکاسی فعال در باغ نارنجستان قوام وجود دارد که بانوان با ساخت لباس های سنتی و قشقایی در باغ می توانند تجربه خود را از این مجموعه ثبت کنند.

وی گفت: به دلیل مشکوک بودن باغبان به مدل بودن این خانم، مودبانه از وی دعوت شد که پس از گرفتن عکس از مجموعه خارج شود. این زن نیز پس از گرفتن چند عکس بدون برخورد و مشکل از باغ خارج شد.

رئیس پارک نارنجستان قوام شیراز گفت: در واقع تذکری که از سوی محیط بانان داده شده به دلیل نوع پوشش این گردشگر نبوده است. هر روز گردشگران زیادی از اقوام و اقوام مختلف با لباس محلی خود به پارک نارنجستان قوام می آیند اما برای ورود و بازدید از پارک با مشکلی مواجه نمی شوند، زیرا ما به نوع پوشش ایل ایرانی احترام می گذاریم. گردشگران را از رفتن منع نکنید با لباس وارد می شود لباس های محلی برای بازدید از باغ از این مجموعه دیدن نمی کنند.

خانه قوام یا باغ نارنجستان قوام محل سکونت حاکمان شیراز در دوره قاجار بوده است. این بنا توسط چندین نسل در خانواده قوام پیریزی ساخته شده و از درخت نارنج حیاط این بنا نیز «نارنجستان» نامیده شده است. امروزه این مکان در دانشگاه شیراز به عنوان موزه نارنجستان قرار دارد.