ماجرای تیراندازی در کاخ مرمر چیست؟


همشهری آنلاین – سحر رمضان علیپور: وارد سرسرای طبقه اول شوید و از راهنما بخواهید که پرده ها را بردارد و وقایع تاریخی سال ۱۳۴۴ را برای شما بازگو کند. از روزی که «محمدرضا پهلوی» تیرباران شد شروع شد. محمدرضا شاه به روزنامه‌نگار فرانسوی لوموند گفت: «احساس می‌کنم ۵۰ نفر به من شلیک کردند. “تیراندازی واقعا شدید بود.”

داستان خواندنی در تهران را اینجا ببینید.

ماجرای تیراندازی در کاخ مرمر چیست؟

شیشه شکسته

پرده در آینه سمت غربی سرسرا هنگام چرخش ظاهر می شود. رد گلوله های دیگر را روی سقف می بینید. توجه داشته باشید که گل ها یکی از تخت ها نیستند. این افسردگی یکی دیگر از علائم این همه گلوله است. آن روز محمدرضاشاه پس از تیراندازی به شمس آبادی در شاه به سرسرا شتافت و به سمت پله ها و طبقه دوم دوید.

ماجرای تیراندازی در کاخ مرمر چیست؟

در تیراندازی در کاخ مرمر در نتیجه قتل عام در ۶ ژوئن

۵ ماه پس از اخراج امام خمینی از ترکیه به دلیل اعتراض به تصویب لایحه آزادی خداوند. . اکتبر سال . تا آن زمان رفته بود . آوریل سال است . شاه در قصر مرمر مورد اصابت گلوله قرار گرفت. «رضا شمس آبادی» سرباز ارتش و از اعضای گارد سلطنتی و نگهبان کاخ مرمر بود. او در حین خروج خودرو از مقابل جاده کاخ به محمدرضا شاه تیراندازی کرد. محمدرضا شاه نیز به سرعت وارد ساختمان شد.

ظاهراً مهمترین چیزی که رضا شمس آبادی را به ترور محمدرضا پهلوی سوق داد، آگاهی وی از بیانات و موضع امام خمینی (ره) به ویژه قیام بود. ۱۵ سال ژوئن است . و ترور حسنعلی منصور، نخست وزیر در بهمن ماه . از گروه محمد بخارایی است.

ماجرای تیراندازی در کاخ مرمر چیست؟

در آغاز نهضت امام خمینی (ره). .شمس آبادی با حضور در خطبه ها و مجالس در مراسم بعثت امام خمینی(ره) شرکت می کرد و به گفته دوستانش، مشارکت در بعثت امام(ره) را جزو مسئولیت خود می دانست. ترور رژیم پهلوی در آنجا ۱۵ خرداد .شمس آبادی را مانند بسیاری از جوانان به فکر دست گرفتن اسلحه و شورش مسلحانه انداخت. شمس آبادی اگرچه نتوانست خدمت سربازی را انجام دهد، اما برای اجرای نقشه ترور محمدرضا پهلوی، داوطلبانه به خدمت سربازی رفت.

قتل محمدرضا شاه از منظری متفاوت

روایت دیگری از این پرونده را حجت الاسلام «روح الله حسینیان» از سفیدپوستان و خادمان ضیوف الرحمن رئیس مرکز پژوهش های انقلاب اسلامی و نماینده دوره هشتم و نهم پرسشنامه اسلامی در نامه خود نوشته است. کتاب. «۱۴ سال مجادله ایدئولوژیک شیعی در ایران» بر سر ترور شاه در سال ۱۳۴۴: سازمان انقلابی حزب توده ایران تظاهرات دسامبر ۱۹۶۴ خود را در تیرانا، پایتخت آلبانی اعلام کرد. انجمن فکری مارکسیسم-مائوئیسم و ​​سیاست مبارزه خشونت آمیز را اعلام کرد. اولین اقدام عملی سازمان اعزام گروهی به رهبری پرویز نیکخواه به ایران بود. پرویز یک دانشجوی ایرانی در بریتانیا است که از طرف سازمان مأموریت داده شد تا به همراه بسیاری دیگر به ایران سفر کند تا تحصیل کند و برای قیام های دهقانی، جنگ های چریکی و جنگ های سبک کاسترو آماده شود. پرویز به همراه فیروز شیروانلو به ایران رفت و مهندسان احمد منصوری و منصور پورکاشانی نیز به آنها پیوستند.

او گفت: «اولین گامی که این گروه انجام داد، آماده‌سازی یک گروه کوهستانی برای شناسایی روستاها برای «عملیات جنگ چریکی» بود. اعضای گروه هم شغل می گیرند و هم با مخالفان رژیم آشنا می شوند. مهندسان منصوری با مردی به نام احمد کامرانی آشنا شدند. کامرانی در دوران تحصیل با مردی به نام رضا شمس آبادی که در آن زمان مامور حراست و در کاخ مرمر بود، دوست شد. رضا که در خانواده ای مذهبی اما بسیار فقیر بزرگ شده بود، کینه ای وصف ناپذیر نسبت به شاه داشت و تصمیم گرفت از موقعیت خود برای ترور شاه استفاده کند. رضا تصمیم خود را با کامرانی در میان می گذارد. کامرانی این خبر را به منصوری می دهد و هر دو مخالف هستند. زیرا نتیجه این عمل به آشوب معروف است. اما چون شمس آبادی در گروه نبود تصمیم خود را در صبح روز ۲۰ فروردین ۶۴ اجرا کرد.»

شمس آبادی در روز حادثه با گروهبان ساری اصلانی بلافاصله جان باخت.

ماجرای تیراندازی در کاخ مرمر چیست؟