لنف ادم در پاها ۱ از ۳ زن نجات یافته از سرطان را می زند


تصویر خبر: ادم لنفاوی در پاها 1 از 3 زن نجات یافته از سرطان را درگیر می کند

پنجشنبه، ۱۰ مارس ۲۰۲۲ (اخبار هلث دی)

یک مطالعه جدید نشان می دهد که بسیاری از زنان مسن پس از زنده ماندن از سرطان، از تورم شدید پا رنج می برند که در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کند.

بر اساس این مطالعه، حدود یک سوم از زنان مسن پس از درمان سرطان روده بزرگ، رحم یا تخمدان به این بیماری مزمن – به نام لنف ادم – مبتلا می شوند.

الکترا پاسکت، محقق ارشد این مطالعه گفت: «بازمانده‌های مسن‌تر سرطان که ادم لنفاوی اندام تحتانی را تجربه می‌کنند، در معرض خطر کاهش عملکرد فیزیکی و توانایی انجام فعالیت‌های روزمره زندگی هستند. او استاد تحقیقات سرطان در دانشگاه ایالتی اوهایو در کلمبوس است.

پاسکت افزود: این وضعیت می تواند کیفیت زندگی بازماندگان سرطان را تحت تأثیر قرار دهد و تأثیراتی بر میزان کلی مرگ و میر دارد.

لنف ادم یک بیماری مزمن است که باعث تورم، سنگینی، درد، ناراحتی و تحرک در پاها و بازوها می شود. این یک عارضه جانبی رایج در درمان سرطان است.

این اختلال بر توانایی فرد برای راه رفتن یا ایستادن طولانی مدت یا بلند کردن اجسام سنگین تأثیر می گذارد. همچنین می تواند باعث عفونت های مداوم در بازوها، باسن یا پاها شود که در موارد شدید می تواند منجر به از دست دادن اندام شود.

دکتر. سوزان مالتسر، مدیر توانبخشی سرطان در Northwell Health در نیو هاید پارک، نیویورک، گفت ادم لنفاوی زمانی رخ می دهد که برخی از درمان های سرطان سیستم لنفاوی بدن را مختل کنند، که به حفظ سطح مایعات در بدن کمک می کند.

مالتسر می‌گوید: «زمانی که بیمار برای سرطان جراحی می‌شود، غدد لنفاوی اغلب برای جلوگیری از گسترش سرطان خارج می‌شوند.» علاوه بر این، بسیاری از بیماران پرتودرمانی دارند که می تواند غدد لنفاوی را نیز هدف قرار دهد.

مالتسر که هیچ نقشی در این مطالعه نداشت، گفت: وقتی غدد لنفاوی برداشته می‌شوند یا تحت تأثیر پرتودرمانی قرار می‌گیرند، یک پشتیبان از مایع لنفاوی ایجاد می‌کند که باعث تورم می‌شود.

او افزود که مردان نیز ممکن است پس از درمان سرطان دچار لنف ادم شوند.

تشخیص زودهنگام و درمان کلیدهای مدیریت لنف ادم هستند.

پاسکت پیشنهاد کرد که “بازماندگان سرطانی مسن باید از نظر لنف ادم اندام تحتانی غربالگری شوند و در صورت وجود تورم، باید فوراً برای درمان و تاثیر بر عملکرد فیزیکی به فیزیوتراپی ارجاع داده شوند.”

برای این مطالعه، تیم او اطلاعات ۹۰۰ زن یائسه (میانگین سن: ۷۹ سال) مبتلا به سرطان آندومتر، کولون یا تخمدان را جمع آوری کرد. به طور متوسط، سرطان آنها ۹ سال قبل تشخیص داده شده بود.

محققان دریافتند در مقایسه با زنانی که از ادم لنفاوی در پاهای خود رنج نمی‌برند، آن‌هایی که از ادم لنفاوی در پاهای خود رنج نمی‌برند، اختلال قابل توجهی در عملکرد فیزیکی گزارش کردند.

که تا حد زیادی بر بازماندگان سرطان روده بزرگ تأثیر گذاشت. در میان آنها، نزدیک به ۲۲٪ عملکرد فیزیکی به طور قابل توجهی ضعیف شده بودند و برای فعالیت های روزانه مانند راه رفتن، ایستادن طولانی مدت یا بلند کردن اجسام سنگین به کمک نیاز داشتند.

این خطر در بازماندگان سرطان آندومتر یا تخمدان کمتر بود.

مالتسر گفت که درمان لنف ادم دارای دو بخش است و بهتر است توسط یک درمانگر لنف ادم معتبر، معمولاً یک درمانگر فیزیکی یا شغلی، انجام شود.

او گفت: “بخش اول ماساژ تخصصی از طریق مجاری لنفاوی بسیار خاص است تا مایع لنفاوی از بازو یا پای آسیب دیده خارج شود و در بدن گردش کند.”

بخش دوم فشرده سازی است. مالتسر گفت: “اگر فردی در بازوی خود ادم لنفاوی داشته باشد، ما آستین فشاری انجام می دهیم. اگر ادم لنفاوی در ساق پا داشته باشد، جوراب فشاری است. اگر در کشاله ران او باشد، شورت فشاری است.”
نمایش اسلاید


علائم سرطان پوست، انواع، تصاویر
به نمایش اسلاید مراجعه کنید

متأسفانه، او افزود، این لباس های فشرده تحت پوشش Medicare، برنامه بیمه سلامت فدرال برای سالمندان ایالات متحده نیستند.

“[It] مالتسر گفت: آستین‌ها و جوراب‌هایی را که بیماران باید برای زندگی استفاده کنند را نمی‌پوشاند. بنابراین این برای بیماران ما در جوامع محروم که توانایی خرید این لباس‌های بسیار گران قیمت را ندارند، بسیار دشوار است.

از آنجایی که درمان با شروع زودهنگام مؤثرتر است، او از بیماران خواست که مراقب علائم اولیه ادم لنفاوی، از جمله تورم و همچنین سنگینی، درد و احساس ناراحتی در اندام آسیب‌دیده باشند.

مالتسر گفت که پزشکان باید قبل از درمان سرطان به بیماران خود در مورد احتمال ابتلا به لنف ادم اطلاع دهند.

او گفت: “ما نمی خواهیم بیماران منتظر بمانند تا دست یا پای آنها منفجر شود و ورم کند تا به پزشک خود اطلاع دهد. ما می خواهیم بیماران قبل از عمل جراحی آموزش ببینند.”

لنف ادم قابل مدیریت است، اما هرگز از بین نمی رود. مالتسر گفت: «اما می‌توانیم کسی را به جایی برسانیم که انگار آن را ندارد».

این تحقیق در ۹ مارس به صورت آنلاین منتشر شد شبکه JAMA باز است.

اطلاعات بیشتر

برای اطلاعات بیشتر در مورد لنف ادم، به موسسه ملی سرطان ایالات متحده مراجعه کنید.

منابع: الکترا پاسکت، دکترا، استاد، تحقیقات سرطان، دانشگاه ایالتی اوهایو، کلمبوس. سوزان مالتسر، DO، کارگردان، توانبخشی سرطان، Northwell Health، New Hyde Park، NY; شبکه JAMA باز است، ۹ مارس ۲۰۲۲، آنلاین

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.


از جانب لوگوی WebMD

راه حل های سلامت از طرف حامیان ما


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/