رفتن به نوشته‌ها

لخته شدن خون پس از واکسن کرونا! واقعیت یا شایعه ؟!


نشت خون پس از واکسن کرونا

آیا می دانید علت لخته شدن خون پس از واکسن کرونا چیست؟ آیا این واقعیت است یا شایعه؟ دنبال نکنید راههای جلوگیری از لخته شدن خون پس از واکسن کرونا چیست؟ لخته خون مجموعه ای از سلول های خونی و پروتئین های انعقادی است که با هم جمع می شوند و یک ماده ژل مانند در جریان خون ایجاد می کنند که می تواند جریان خون را مسدود کند. لخته شدن خون اغلب در اثر برخی رویدادها مانند آسیب ، جراحی یا عفونت ایجاد می شود. از زمان شروع همه گیری کووید -19 ، لخته شدن خون به عنوان یک عارضه جانبی SARS-CoV-2 و بعداً به عنوان عارضه جانبی بسیار نادر برخی از واکسن های کووید -19 شناخته شده است. در این مقاله و از اطلاعات پزشکی مجله اپل ، علائم لخته شدن خون و ارتباط آن با واکسن و ویروس کرونا را بررسی می کنیم.

لخته شدن خون در کدام مناطق بیشتر اتفاق می افتد؟

ترومبوز ورید عمقی (DVT) زمانی اتفاق می افتد که یک لخته خون در شریان های عمیق بدن (معمولاً در پاها ، ران ها یا لگن) ایجاد می شود. لخته خونی که از طریق رگهای عمیق عبور کرده و یک شریان در ریه ها را مسدود می کند ، آمبولی ریه (PE) نامیده می شود. هر دوی این اختلالات می توانند کشنده باشند ، اما در صورت تشخیص زودهنگام می توان از آنها پیشگیری و درمان کرد. در ایالات متحده ، سالانه حدود 900000 نفر دچار لخته خون می شوند و 100000 نفر نیز بر اثر لخته شدن خون می میرند.

رابطه بین لخته شدن خون و کووید -19 چیست؟

در اوایل همه گیری کرونا ، ارتباطی بین Covid-19 و لخته شدن خون در بیماران بستری در Covid-19 کشف شد. این بیماران دچار لخته شدن خون در سیاهرگ های عمقی و عروق شده و گاهی منجر به سکته مغزی و حمله قلبی می شوند. اگرچه این اختلالات بیشتر در بیماران مبتلا به کووید -19 شدید مشاهده می شد ، اما برخی از افراد مبتلا به کووید -19 خفیف نیز دچار لخته شدن خون شدند. داده های موجود از آغاز همه گیری نشان داد که احتمال لخته شدن خون در بیماری شدید کووید -19 بین 20 تا 40 درصد متغیر است. همچنین ، خطر تشکیل لخته خون در افراد مبتلا به ویروس خفیف تا متوسط ​​کووید -19 بین 3 تا 9 درصد متغیر است.

لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا

آیا برخی از افراد در صورت ابتلا به کووید -19 در معرض لخته شدن خون هستند؟

بیمارانی که در نتیجه عفونت Covid-19 دچار لخته شدن خون می شوند ، معمولاً Covid-19 (بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه) ، نارسایی تنفسی ، نیاز زیاد به اکسیژن یا سایر شرایط زمینه ای را دارند. سایر خطرات اولیه لخته شدن خون عبارتند از: بیماران با سابقه بیماری لخته شدن خون یا اختلال مادرزادی لخته شدن خون. افراد مبتلا به فشار خون بالا ، دیابت ، چاقی یا سرطان نیز در معرض خطر بیشتری هستند.

بیشتر بدانید: نقش جدیدی را برای پلاکت ها در آسیب عروق خونی Covid-19 کشف کنید

لخته های خون پس از واکسن کرونا ایجاد می شوند

ارتباط بین لخته شدن خون و برخی از واکسن های کووید -19 چیست؟ آیا شایعه تشکیل لخته خون پس از واکسن کرونا صحت دارد؟ برخی از واکسن های کووید -19 با سندرم بسیار نادری همراه هستند که به ترومبوسیتوپنی نقص ایمنی (VITT) معروف است.

در مارس 2021 ، مشخص شد که این سندرم نادر با واکسن Astraznka و سپس واکسن Johnson & Johnson مرتبط است. در موارد نادر ، آنتی بادی های تولید شده توسط بدن به عنوان عارضه جانبی واکسن منجر به فعال شدن کنترل نشده پلاکت ها می شود. این منجر به تعداد کم پلاکت و تشکیل لخته خون در مناطق غیر معمول می شود و این دلیل اصلی تشکیل لخته خون پس از واکسن کرونا است. VITT با واکسن های mRNA Moderna یا Pfizer-BioNTech مرتبط نیست.

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) ، تا 30 ژوئن 2021 ، از 12 میلیون دوز واکسن J&J مورد استفاده در ایالات متحده ، 35 گزارش دارای مجوز VITT بود. در انگلستان ، بیش از 300 مورد تایید شده از VITT مربوط به واکسن Astrazenka وجود دارد. اگرچه VITT بسیار نادر است ، اما یک بیماری جدی و قابل درمان است. اکنون پزشکان نحوه تشخیص و درمان VITT را می دانند و بیمارانی که واکسن J&J را دریافت می کنند با نحوه تشخیص عوارض جانبی آن نیز آشنا هستند.

لخته های خون پس از واکسن کرونا ایجاد می شوند

علائم لخته شدن خون پس از واکسن کرونا چیست؟

علائم لخته شدن خون پس از واکسن کرونا عبارتند از:

  • سردرد شدید یا مداوم
  • منبع
  • مشکلات تنفسی
  • تورم/درد در پا
  • درد شدید شکم
  • گیجی
  • تغییرات در بینایی
  • گرفتگی عضلات

هر کسی که این علائم را در چهار هفته اول پس از واکسیناسیون تجربه کرد ، باید با پزشک خود تماس گرفته یا به دنبال مراقبت فوری پزشکی باشد.

چه داده هایی از این واقعیت پشتیبانی می کنند که VITT یک عارضه جانبی بسیار نادر است؟

از بیش از 12.5 میلیون نفری که واکسن J&J را در ایالات متحده دریافت کرده اند ، 35 نفر VITT را به CDC گزارش کرده اند. این آمار نشان می دهد که از هر دو میلیون نفر یک نفر از این عارضه رنج می برد. زنان و مردان می توانند VITT را امتحان کنند ، اما زنان بین 20 تا 50 سال به احتمال زیاد از واکسن J&J VITT دریافت می کنند. در این گروه ، شیوع VITT حدود 10 در میلیون نفر است که هنوز بسیار نادر است.

مزایای واکسیناسیون بیشتر از خطرات احتمالی است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) تخمین می زند که یک میلیون دوز از 60 تا 140 مرگ و 400 تا 1000 بستری در بیمارستان به دلیل کووید -19 جلوگیری می کند.

بیشتر بدانید: تأثیر واکسیناسیون بر انتقال ویروس SARS-CoV-2 در خانواده ها

آیا ماه ها پس از دریافت کووید -19 یا دریافت واکسن کرونا می توانیم لخته خون داشته باشیم؟

بر اساس اطلاعات ارائه شده در VITT ، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد لخته شدن خون بیش از چهار هفته پس از واکسیناسیون رخ می دهد. با این حال ، در بیماران بستری یا جراحی طولانی مدت که بی حرکت هستند یا سابقه بیماریهای زمینه ای مانند چاقی ، دیابت یا لخته شدن خون را دارند ، ممکن است چند ماه پس از ابتلا به ویروس کرونا دچار لخته شوند. این بستگی به بیمار و مدت بیماری دارد.

بیشتر بدانید: در مورد فرایند تولید واکسن و تفاوت بین واکسن های ژنتیکی و معمولی چه می دانید؟

نحوه جلوگیری از لخته شدن خون پس از واکسن کرونا

آیا واکسن Astraznka برای افرادی که سابقه لخته شدن خون دارند بی خطر است؟

همه سازمان های علمی فعلی که لخته شدن خون را پس از تزریق واکسن آسترازنکا مطالعه و نظارت می کنند (کمیته مشترک واکسن ، ایمن سازی و هماتولوژی) توصیه می کنند که تزریق واکسن AstraZeneca Quid-19 خطر را در افرادی که سابقه لخته شدن خون ندارند افزایش دهد.

توصیه علمی متخصص JCVI این است که مزایای واکسیناسیون با واکسن Astraznka بیشتر از خطرات آن برای افراد بالای 30 سال و افراد زیر 30 سال است که دارای بیماری زمینه ای هستند و در معرض عواقب شدید کووید -19 قرار دارند. هرچه خطر بیشتر باشد ، قوی تر باقی می ماند.

آیا آسپرین در جلوگیری از لخته شدن خون پس از واکسن کرونا م effectiveثر است؟

اکثر مردم به دنبال راه هایی برای جلوگیری از لخته شدن خون پس از واکسن کرونا هستند. رایج ترین سوالی که این پزشکان از پزشکان می پرسند این است که آیا آسپرین را قبل یا بعد از واکسن کرونا مصرف کنند. در مورد داروهای ضد انعقاد خون چطور؟

هماتولوژیست ها از مصرف آسپرین پس از دریافت واکسن AstraZeneca توصیه نمی کنند ، زیرا خطر ابتلا به لخته خون بسیار نادر مرتبط با واکسن و ترومبوسیتوپنی (VATT) را کاهش می دهد که ناشی از پاسخ ایمنی به ماده ای در واکسن کووید است. این Astrazenka است ، تأثیر نمی گذارد.

علاوه بر این ، یکی از مشکلات مالیات بر ارزش افزوده تعداد کم پلاکت ها است که به معنی افزایش خطر خونریزی است. آسپرین وضعیت را بدتر می کند.

به استثنای VATT ، آسپرین مشکلات خونریزی بیشتری در افراد سالم نسبت به کاهش لخته ها دارد. با این حال ، آسپرین بر کاهش خطر لخته شدن رگ های خونی بیشتر در افرادی که سابقه لخته شدن خون دارند ، تأثیر مثبت دارد.

بهداشت عمومی ولز مصرف آسپرین را قبل یا بعد از واکسیناسیون توصیه نمی کند. هر گونه نگرانی در این مورد باید قبل از واکسیناسیون با پزشک خود در میان گذاشته شود.

آیا مصرف داروهای ضد انعقاد برای جلوگیری از لخته شدن خون پس از واکسن کرونا بی خطر است؟

همه شواهد و دستورالعمل های موجود نشان می دهد که افراد دارای سابقه لخته شدن خون در معرض خطر زیادی نیستند و مزایای واکسیناسیون کووید ، به ویژه در افراد بالای 30 سال ، بسیار بیشتر از خطر ابتلا به این سندرم بسیار نادر است.

با این حال ، اگر کسی در این مورد نگران است یا مطمئن نیست ، باید با پزشک عمومی خود صحبت کند.

بهداشت عمومی ولز توصیه می کند افرادی که سابقه لخته شدن خون دارند قبل از دریافت واکسن با پزشک عمومی خود صحبت کنند.

علت لخته شدن خون پس از واکسن کرونا

من زیر 30 سال سن دارم و سابقه لخته شدن خون دارم. کدام واکسن را باید تزریق کنم؟

نهادهای نظارتی بریتانیا توصیه کرده اند افراد زیر 30 سال که واکسن Covid را دریافت نکرده اند ، باید یک واکسن جایگزین (به جای Astraznka) در نظر بگیرند.

JCVI یک واکسن جایگزین برای بزرگسالان بین 18 تا 29 سال که مشکلات بهداشتی اساسی ندارند توصیه می کند تا خطرات و مزایای آن را متعادل کند.

هیئت های بهداشتی در ولز واکسن های جایگزین را برای این گروه ارائه می دهند در حالی که به ارائه تمام واکسن های موجود در سنین دیگر ادامه می دهند.

آخرین نامه مجله اپل

وقتی چیزی شبیه به VITT اتفاق می افتد ، باعث نگرانی عمومی می شود. باید در نظر داشته باشیم که واکسن کووید -19 در محافظت در برابر بیماری های کرونری قلب بسیار مثر است. آنچه ما به کاربران خود می گوییم این است که شما باید خطرات و پاداش ها را بسنجید. خطر عوارض جانبی جدی ناشی از واکسن کرونا بسیار نادر است. افزایش بیماری عروق کرونر قلب با عوارض جانبی مانند لخته شدن خون ، علائم طولانی مدت و حتی مرگ همراه است.

منابع: health.utah ، bbc

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *