قدرتمندترین پاسپورت جهان رونمایی شد – کمپ خبر خوب


فهرست قدرتمندترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۲۲ در حالی اعلام شد که سه کشور آسیایی قدرتمندترین پاسپورت های جهان را گرفتند.

به گزارش پایگاه خبری اخبار خوب به نقل از ایسنا، به نقل از سی ان ان، شرکت مشاوره شهروندی و اقامتی Henley & Partners گزارش جدیدی از برترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۲۲ منتشر کرده است که بر اساس آن ژاپن از سنگاپور پیشی گرفته و کره جنوبی دارای رتبه برتر است. قوی ترین پاسپورت؛ شهروندان ژاپنی می توانند به ۱۹۳ مکان بدون ویزا سفر کنند. دارندگان پاسپورت سنگاپور و کره جنوبی می توانند بدون ویزا وارد ۱۹۲ مکان شوند.

پس از این سه کشور آسیایی، چندین کشور اروپایی در فهرست قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۲ رتبه اول را به خود اختصاص دادند. آلمان و اسپانیا با ۱۹۰ ورودی سوم و فنلاند، ایتالیا و لوکزامبورگ با ۱۸۹ ورودی در رتبه چهارم این فهرست قرار دارند.

اتریش، دانمارک، سوئد و هلند در رده پنجم و فرانسه، ایرلند، پرتغال و بریتانیا در رده ششم قرار دارند.

نیوزلند، بلژیک، نروژ، سوئیس و آمریکا رتبه هفتم این فهرست را به خود اختصاص داده‌اند. تا سال ۲۰۱۴، ایالات متحده قدرتمندترین پاسپورت را با بریتانیا به اشتراک گذاشته بود. بسیاری از کارشناسان کاهش اعتبار پاسپورت این کشور را به سیاست بین المللی آن مرتبط می دانند.

پاسپورت ایرانی نیز در رتبه ۱۰۲ این فهرست قرار دارد. در حال حاضر شهروندان ایرانی می توانند بدون ویزا وارد ۴۳ کشور شوند. قزاقستان نیز اخیراً روادید با ایران را لغو کرده است که در شماره جدید ایران و تعداد کشورهایی که محدودیت‌های ویزا برای شهروندان ایرانی را لغو کرده‌اند، لحاظ نشده است.

افغانستان با دسترسی آزاد به ۲۷ کشور جهان دوباره در رتبه ۱۱۲ و پایین ترین رتبه در این فهرست قرار گرفته است. عراق نیز با ۲۹ رتبه در رتبه ۱۱۱ قرار گرفت.سوریه، پاکستان، یمن، سومالی، نپال و فلسطین با هم و کره شمالی در رتبه های ۱۱۰ تا ۱۰۵ این فهرست قرار گرفتند.

با این حال، با کاهش محدودیت‌های سفر، نشانه‌های امیدوارکننده‌ای از بهبود وضعیت گذرنامه‌های ضعیف وجود دارد.

بر اساس این گزارش جدید، دارندگان گذرنامه هندی می توانند مانند قبل از همه گیری کرونا به ۵۷ مکان دسترسی نامحدود داشته باشند، در حالی که در سال ۲۰۲۰ به ۲۳ مکان کاهش می یابد.

پس از تهاجم روسیه به اوکراین، دارندگان گذرنامه روسی با محدودیت‌های بیشتری برای سفر به سایر نقاط جهان نسبت به گذشته روبرو هستند.

در این گزارش محدودیت یا ممنوعیت موقت سفرهای هوایی لحاظ نشده است، بنابراین با وجود اینکه پاسپورت روسی با امکان ورود بدون روادید به ۱۱۹ کشور جهان، در رده پنجاهم این فهرست، در واقع روسی است. شهروندان چند ورودی این موقعیت ها در دسترس نیست.

گزارش هنلی یکی از گزارش های متعددی است که توسط شرکت های مختلف برای ایجاد گذرنامه منتشر شده است. گزارش هنلی ۱۹۹ پاسپورت را بر اساس تعداد اسلات های بدون ویزا که ارائه می دهند رتبه بندی می کند.

انتهای پیام