قبلاً پرداخت کرده‌ایم و بنا داریم ساختمان را تخریب کنیم. ساختمان مجله توفیق در معرض تخریب است


به گزارش همشهری آنلاین، اگر تا به حال به خیابان سپه سالار تهران رفته باشید، حتما متوجه ساختمان قدیمی نبش کوچه بخارا شده اید. ساختمانی با نمای آبی «شرکت چاپ رنگ» و نمای آجری که شبیه ساختمان متروکه ای است که هر لحظه ممکن است فرو بریزد. این بنا که به گفته اهالی قدیمی بیش از ۹۰ سال قدمت دارد چند سالی است که میزبان یکی از قدیمی ترین مجلات تهران به نام «توفیق» است که نامی امن، مؤثر و پرطرفدار برای تاریخ طنز روزنامه ایران است. .

تاریخچه این بنای قدیمی که در دهه اخیر به چاپخانه تبدیل شده است، چندان خوب نیست و سال هاست که تحت تاثیر طمع دولت قرار گرفته و بخشی از آن تخریب شده است. صاحب مجله توفیق همچنان قصد دارد این بنا را به طور کامل تخریب کند و گذرگاه را جایگزین کند، اما به نظر می رسد مخالفت با میراث فرهنگی و واکنش رسانه ها، علاقه مندان به میراث و مردم در آن رفت و آمد می کنند. ساختمان و بخش اداری زندگی آنها در اینجا تغییر کرده است.

    قبلاً پرداخت کرده‌ایم و بنا داریم ساختمان را تخریب کنیم. ساختمان مجله توفیق در معرض تخریب است

در ورودی ساختمان مجله از پارک سپهسالار

این بنای توفیق اگرچه در وضعیت غم انگیزی قرار دارد، اما در وضعیتی کاملاً غیرقابل شمارش به حال خود رها شده است، گویی فقط از شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به دنبال مجوز تخریب آن است. استان تهران از مقاومت در برابر تخریب ساختمان دست بر می دارد، نکشید، ساختمان آرام آرام خراب می شود و در نهایت برای تسهیل کار مالک تخریب می شود.

درب ساختمان مجله توفیق اغلب باز است، آخرین روز گرم مرداد ۱۴۰۱ است، چند مرد در ساختمان هستند، وقتی وارد حیاط شدم، برخورد یکی از آنها با من روبرو شد، گفت پرسید. “جایی که؟” از این خانه می پرسم در حال حاضر چه وضعیتی دارد، اما جواب نمی دهد، اما می گوید: به زودی ویران می شود.

    قبلاً پرداخت کرده‌ایم و بنا داریم ساختمان را تخریب کنیم. ساختمان مجله توفیق در معرض تخریب است

بخشی از تخریب و تخریب ساختمان مجله توفیق

او خود را یکی از کارکنان ساختمان معرفی می کند و با اظهارات تندی ادامه می دهد: «هیچکس اجازه ورود به این ساختمان را ندارد. خطر سقوط وجود دارد. می گویم دارم از ساختمان های قدیمی گزارش می دهم و فقط می خواهم از ساختمان عکس بگیرم، تصمیم می گیرد و ادامه می دهد: «این ساختمان نه قدیمی است و نه تاریخی. الکی چندین سال دستش را روی میراث فرهنگی گذاشتند و شکایت کردند اما پول دادیم و به زودی مجوز تخریب را می گیریم. این ساختمان تخریب خواهد شد. اینجا چیزی برای عکس گرفتن نیست، خانه های قدیمی در این روستا زیاد است، بروید عکس بگیرید. سپس به بیرون از خانه هدایت می شود و در را پشت سر خود می بندد.

    قبلاً پرداخت کرده‌ایم و بنا داریم ساختمان را تخریب کنیم. ساختمان مجله توفیق در معرض تخریب است

بخشی از خرابه ها و برآمدگی های پشت خانه

    قبلاً پرداخت کرده‌ایم و بنا داریم ساختمان را تخریب کنیم. ساختمان مجله توفیق در معرض تخریب است

مجله توفیق از پارک سپه سالار وارد می شود

    قبلاً پرداخت کرده‌ایم و بنا داریم ساختمان را تخریب کنیم. ساختمان مجله توفیق در معرض تخریب است

برای پیگیری ثبت و حفاظت از ساختمان مجله توفیق و بررسی ادعای جدید مالک فعلی برای اخذ مجوز تخریب، علیرغم تماس ها و پیام های مکرر به معاونت میراث فرهنگی استان تهران هستیم. محسن سعادتی جواب نمی دهد.

از رئیس کمیته بقاع فرهنگی شورای شهر تهران درباره این خانه جویا شدیم که آیا شهرداری مجوز تخریب بقیه خانه توفیق را داده است و قدم بعدی شهرشهر در این باره چیست؟ احمد علوی پاسخ داد: ماجرای مالکیت روزنامه توفیق بر این اساس است. در سال ۱۳۹۴ یا ۱۳۹۵ هزینه تخریب و نوسازی توسط مالک پرداخت شد اما زمانی که شهرداری از میراث درخواست صدور مجوز کرد، تصمیم گرفته شد. که مال مهم است و تخریب آن ممنوع است.

وی ادامه داد: شهرداری مجوز تخریب نمی دهد اما مالک ساختمان با مراجعه به دادگاه حکم ابطال ارزش ملک را می گیرد تا اقدام به تخریب کند. لیست میراث اما تا جایی که من می دانم ساختمان توفیق در ثبت ملی نیست و همچنان همان رای شورا است.

رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر همچنین با اشاره به اقدامات اخیر مالک بنای توفیق خاطرنشان کرد: در خرداد ماه سال جاری (۱۴۰۱) مالک و شهرداری مجدداً کتباً درخواست مجوز کردند. همراه با میراث فرهنگی و استدلال با رای شورا اعلام کرد تخریب ممنوع است اما مالک این بار بدون مجوز و بدون مجوز ملک را تخریب می کند که توسط همکاران ما در شهرداری منطقه ۱۲ مسدود می شود حتی اگر این پیشگیری از آسیب منقضی شده است. با دستگیری مالک

علوی افزود: چند روز پیش مالک ساختمان توفیق مجددا اقدام به گرفتن پشت بام کرد که همکاران با حکم قضایی مجددا از این اقدام جلوگیری کردند و خانه را پلمب کردند. هفته گذشته جلسه ای بین دادسرا و صاحب خانه صورت گرفت و مقرر شد علت عدم توانایی مالک در اخذ مجوز تخریب و نوسازی کتبی اعلام شود تا مالک برای پیگیری موضوع اقدام کند. از طریق دیوان عدالت اداری یا وزارت میراث فرهنگی. تا آن زمان صاحب خانه فکر می کرد با توجه به پولی که به عنوان مالیات پرداخت کرده، می تواند شهرداری را مجبور به صدور مجوز تخریب غیرقانونی کند، در صورتی که شهرداری در صورت اجرای حکم از تخریب خانه جلوگیری کند. .

مجله توفیق هفته نامه طنز و طنز فارسی زبان کشور است که به مدت نیم قرن از سال ۱۳۰۲ تا ۱۳۵۰ فعالیت خود را آغاز کرد. این روزنامه جمعه شب منتشر شد و به عنوان نامی معتبر و موفق در تاریخ طنز روزنامه ایران شناخته شد. .