فناوری پژوهشگران سیستان و بلوچستان برای حل مشکلات آب / دستگاه های تصفیه آب با انرژی خورشیدی – مرکز خبر خوب


به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب، گروه های علم و توسعه خبرگزاری های فارس، سیستان و بلوچستان با بارندگی سالانه ۵۰ میلی متر در خط مقدم بحران کم آبی کشور قرار دارند. آب لوله کشی این شهر فقط برای سرویس بهداشتی است و مردم باید سال ها برای تهیه آب آشامیدنی خود به مراکز تصفیه آب مراجعه کنند و آب را با گالن به خانه های خود بیاورند. اما این امکان برای افراد بی خانمان مناطق و شهرهای اطراف وجود ندارد و در نهایت مجبور به استفاده از آب هوتک می شوند.

اکنون پژوهشگران این منطقه در پارک های علم و فناوری استان سیستان و بلوچستان توانسته اند گام های موثری در تامین آب سالم بردارند و علاوه بر رهایی کشور از واردات محصولات آب شیرین کن بی کیفیت از خارج از کشور تلاش کنند. بخشی از مشکل آب شرب مناطق روستایی سیستان و بلوچستان در حال حل بلوچستان است. دستگاهی که به جای برق از انرژی خورشیدی استفاده می کند و این یک مزیت قابل توجه است.

حمید مقدم، رئیس هیئت مدیره شرکت انرژی گستر سبز تفتان با اشاره به مشکل تامین آب شرب استان گفت: در جنوب حوزه آب شرب مشکل دارد و آب مصرفی ساکنان، آبی است که در هوتک ها جمع می شود.» هوتاک یک گودال مصنوعی یا طبیعی نسبتاً بزرگ است که آب از باران در طول سال برای کشاورزی و آشامیدن برای انسان، حیوانات خانگی و حیوانات نامیده می‌شود و باعث می‌شود بچه‌ها دست‌های خود را بریده و آن را آب کنند.

وی در خصوص توضیح فناوری تولید شده افزود: یکی از محصولاتی که می تواند به رفع این مشکل کمک کند دستگاه تصفیه آب خورشیدی است، این محصول نسبت به نمونه های تصفیه آب قیمت بیشتری دارد.(RO) وارداتی است اما مزیت هایی نیز دارد. دارای یک ویژگی محجوب است، به عنوان مثال این دستگاه می تواند شور ترین آب ها مانند آب دریا یا انواع آب های کثیف را به آب تمیز تبدیل کرده و آلودگی های میکروبی را از این آب ها پاک کند. ضمناً این دستگاه هیچ مشکل خاصی ندارد و نیاز به تعمیر طولانی مدت ندارد و به دلیل فضای زیاد (نیم متر مربع) این دستگاه ها به راحتی قابل استفاده و نصب در هر مکانی هستند. .

وی همچنین افزود: در نمونه های وارداتی، آب شیرین کن علاوه بر صرف هزینه های خارجی در تهیه این محصولات نامرغوب، پس از مدت کوتاهی به دلیل کمبود تجهیزات و تکنسین در فرآیند، غیر قابل استفاده شده و مردم مجبور به تعمیر می شوند. . دوباره از آب کثیف استفاده کنید. تبدیل شدن در برخی شهرها، زیرا در مناطق دور افتاده برق وجود ندارد و نیازی به پمپاژ آب از بیرون نیست.

وی همچنین گفت: این خشک کن خورشیدی نسبت به نمونه وارداتی پساب کمتری تولید می کند، به عنوان مثال یک شرکت تصفیه آب وارداتی به ازای هر لیتر آب سالم ۴ لیتر فاضلاب تولید می کند که برای محیط زیست مضر است. اب. در نمونه ایران تمام آب های وارداتی تصفیه شده و نشتی وجود نخواهد داشت.

مقدم تنها مشکل این دستگاه را محدودیت تولید آب سالم در طول روز دانست و افزود: این دستگاه تنها می تواند روزانه ۳ لیتر آب تولید کند که البته برای آب آشامیدنی روزانه کافی است اما کافی نیست. برای اهداف دیگر

رئیس هیئت مدیره شرکت در مورد دیگر محصول این شرکت یعنی سیستم تصفیه آب ارغوانی افزود: بخش مهمی از آب مصرفی در ادارات و منازل (بیش از ۲۰ درصد فضای داخلی و بیش از ۴۰ تا ۵۰ درصد فضای اداری) در “تراز” هستند. از یک مخزن تمیز کننده استفاده می شود که با آب تمیز و بیش از ۱۰ لیتر تمیز کردن در هر سطل به بستر بنفش تبدیل می شود. سیستم تصفیه آب خاکستری کمک می کند تا آب مورد استفاده در توالت در یک مرحله تصفیه شود و به مخزن آبیاری برگردد و مجددا استفاده شود. این راه حل ساده و آسان باعث صرفه جویی در مصرف آب و استفاده مجدد از آب کثیف می شود.

وی همچنین به سایر تجهیزات تولیدی این شرکت اشاره کرد و گفت: دوچرخه های ثابت یکی دیگر از محصولات این شرکت است و قابلیت این دوچرخه تولید برق در سفر به دلیل دوچرخه است و هیچ چیز دیگری انرژی صرف شده در راه رفتن را هدر نمی دهد. در این دستگاه انرژی مکانیکی توسط یک ژنراتور مخصوص کم سرعت به انرژی الکتریکی تبدیل می شود. برق تولید شده را می توان برای شارژ انواع گوشی ها استفاده کرد. همچنین، انرژی اضافی تولید شده را می توان در یک باتری ۱۲ ولتی برای استفاده در مواقع دیگر یا در مواقع اضطراری ذخیره کرد. ما سعی می کنیم این دوچرخه را در یک مکان عمومی مانند پارک یا ایستگاه مترو قرار دهیم که در آن عموم مردم در دسترس باشند.

مقدم در پایان درباره پیام خود یعنی گرمایش هوای خورشیدی گفت: این دستگاه وسیله ای است که انرژی خورشیدی را از طریق یک سطح محافظ به انرژی حرارتی تبدیل می کند. از این دستگاه می توان برای گرمایش محیط (منزل، اداری، صنعتی و …) استفاده کرد. استفاده از این دستگاه باعث کاهش چشمگیر مصرف انرژی در بخش گرمایش می شود.

انتهای پیام/