فاژ درمانی: درمان عفونت های ابر میکروبی در حال آزمایش در بلژیک


ویروس‌های باکتری‌کش را می‌توان برای درمان میکروب‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک استفاده کرد و از زمان تغییر قوانین در سال ۲۰۱۹، این رویکرد در بیش از ۱۰۰ نفر در بلژیک آزمایش شده است.

سلامت


۱۸ ژانویه ۲۰۲۲

تصویری از ویروس میکروب

تصویری از ویروس های باکتریایی که به باکتری ها حمله می کنند

iLexx / Getty Images

ویروس‌هایی که باکتری‌های معروف به فاژها را از بین می‌برند، برای درمان عفونت‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک در بلژیک استفاده می‌شوند. اکنون بیش از ۱۰۰ نفر در آنجا تحت درمان فاژی قرار گرفته اند، به لطف سیستم نظارتی که تجویز آنها را برای پزشکان آسان تر می کند.

ژان پل برنای در بیمارستان نظامی کوئین آسترید در بروکسل گفت: «باکتریوفاژدرمانی حداقل در بلژیک رایج‌تر شده است. دنیای جدید. ما درمان های فاژ را در بیش از ۱۰۰ بیمار هماهنگ کردیم.

برنای می گوید که تیم او قصد دارد همه این موارد را تجزیه و تحلیل کند و نتایج را به زودی منتشر کند. او می گوید: «در نگاه اول، می توانم بگویم که در حدود ۷۰ درصد موارد بهبود بالینی وجود دارد. به خاطر داشته باشید که اکثر این بیماران پس از شکست آنتی بیوتیک مستاصل بودند.

در یک مقاله تحقیقاتی که امروز منتشر شد، برنای و همکارانش یکی از این موارد را به تفصیل شرح می دهند. در مارس ۲۰۱۶، یک زن ۳۰ ساله در یک بمب گذاری انتحاری در فرودگاه بروکسل به شدت مجروح شد. علیرغم اینکه پس از پذیرش در بیمارستان اراسم بلژیک به او آنتی بیوتیک داده شد، زخم های او عفونی شد و از بهبود آنها جلوگیری کرد.

پس از چند ماه، درمان‌های شدید آنتی‌بیوتیکی عوارض جانبی جدی ایجاد کردند، اما نتوانستند عفونت را از بین ببرند. مقصر اصلی سویه ای از باکتری به نام بود کلبسیلا پنومونیه این تقریباً به همه داروها مقاوم است.

یک پزشک به نام انیس اسکنازی تصمیم گرفت فاژ درمانی را امتحان کند. نمونه ای از این باکتری به موسسه الیوا در تفلیس گرجستان فرستاده شد تا فاژی پیدا شود که بتواند آن را از بین ببرد. موسسه الیوا از دهه ۱۹۲۰ از فاژ درمانی برای درمان عفونت ها استفاده می کند.

پس از پیدا شدن این فاژ، موسسه این ویروس را برای کشتن باکتری ها بهتر ساخت. این درمان تا نوامبر ۲۰۱۶ آماده پیشرفت بود، اما به دلیل نگرانی برخی از پزشکان در مورد ایمنی و کارایی، متوقف شد.

اسکنازی که در حال حاضر در مرکز بیمارستان کاین در گویان فرانسه به سر می برد، می گوید: «در آن زمان، ادبیات علمی بسیار کمی در مورد استفاده از فاژها وجود داشت، به جز کشورهایی که فاژ درمانی برای مدت طولانی در آن ها استفاده می شد، مانند گرجستان و لهستان. .

تا فوریه ۲۰۱۸، این زن هنوز بهبود نیافته بود و در نهایت با فاژ همراه با آنتی بیوتیک درمان شد. در عرض چند هفته، وضعیت او بهبود یافت و استخوان ران شکسته او در نهایت شروع به بهبود کرد. او اکنون می تواند دوباره راه برود، معمولاً از عصا استفاده می کند و در ورزش هایی مانند دوچرخه سواری شرکت می کند.

علیرغم نتایجی مانند این، موانع متعددی برای استفاده گسترده تر از فاژ درمانی وجود دارد. بن تمپرتون از دانشگاه اکستر بریتانیا می گوید فاژها مختص باکتری های خاصی هستند و این باکتری ها می توانند به سرعت مقاومت کنند. تکامل فاژها یا “پیش انطباق”، همانطور که موسسه الیوا انجام داد، مقاومت را کاهش می دهد اما زمان می برد.

تیمبرتون می‌گوید: «بیماران معمولاً در یک سفر طولانی از رژیم‌های آنتی‌بیوتیک ناموفق قبل از در نظر گرفتن فاژها بودند».

تلاش‌هایی برای توسعه فاژ درمانی‌های «خارج از قفسه» وجود دارد که حاوی مخلوطی از انواع مختلف فاژها هستند – این ایده که حداقل یکی از آنها کار می‌کند – اما این درمان‌ها نیاز به اصلاح دائمی دارند تا اطمینان حاصل شود که مؤثر هستند.

اسکنازی می‌گوید: «در صورت امکان، پزشکان باید از فاژهای از پیش اصلاح‌شده با آنتی‌بیوتیک‌ها برای به دست آوردن هم‌افزایی فاژها و آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده کنند و این درمان بسیار مؤثر است».

این مسائل گرفتن تاییدیه نظارتی را دشوار می کند. در زمانی که زن تحت درمان قرار گرفت، اسکنازی برای آزمایش فاژ درمانی باید تأییدیه خاصی را کسب می کرد. این امر هنوز در بیشتر کشورها وجود دارد، به همین دلیل است که درمان فاژی به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.

با این حال، در سال ۲۰۱۹، آژانس فدرال داروها و محصولات بهداشتی بلژیک، سیستمی را معرفی کرد که به طور خاص برای درمان فاژها طراحی شده بود و آزمایش را برای پزشکان آسان‌تر می‌کرد.

برنای می گوید: «ما در تلاش هستیم تا این چارچوب را به اروپا نیز تعمیم دهیم.

مرجع مجله: ارتباطات طبیعت, DOI: 10.1038/s41467-021-27656-z

برای دریافت خلاصه ای از تمام اخبار سلامت و تناسب اندام که باید بدانید، هر شنبه برای دریافت خبرنامه سلامت رایگان ما ثبت نام کنید.

بیشتر در مورد این موضوعات:


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/