غرق شدگی خشک و غرق شدگی ثانویه: علائم و علائم هشدار دهنده


وقتی بچه‌هایتان در حال شنا کردن یا بازی در استخر هستند و در اقیانوس آب می‌پاشند، به دقت به آنها توجه می‌کنید. مطمئن شوید که یک نجات غریق در دسترس است و هرگز بچه های کوچک خود را در نزدیکی آب – حتی وان – تنها نمی گذارید. و این کار درستی است. اما هنوز کارهای بیشتری وجود دارد که می توانید برای ایمن نگه داشتن آنها انجام دهید: علائم خطر را بعد از بیرون آمدن از آب بیاموزید و چه کاری باید انجام دهید.

کارشناسان بهداشت غرق شدن را به عنوان مشکل تنفسی پس از ورود آب به مجاری تنفسی خود تعریف می کنند. گاهی اوقات هنگام شنا یا حمام کردن اتفاق می افتد. اما ممکن است از چیزی به سادگی آب در دهان یا غرق شدن ناشی شود.

اگرچه ممکن است کشنده باشد، اما همیشه اینطور نیست. اگر فوراً کمک بگیرید، می توانید از غرق شدن جان سالم به در ببرید.

ممکن است اصطلاحات «غرق شدن خشک» و «غرق شدن ثانویه» را شنیده باشید. اینها در واقع اصطلاحات پزشکی نیستند. اما آنها به عوارض نادری اشاره می کنند که باید در مورد آنها بدانید و در کودکان شایع تر است.

با غرق شدن به اصطلاح خشک، آب هرگز به ریه ها نمی رسد. درعوض، تنفس در آب باعث می‌شود تارهای صوتی فرزندتان دچار اسپاسم و بسته شدن آن‌ها شوند. که راه های هوایی آنها را می بندد و نفس کشیدن را سخت می کند. شما فوراً متوجه آن نشانه‌ها می‌شوید — بعداً این اتفاق نمی‌افتد.

“غرق شدن ثانویه” اصطلاح دیگری است که مردم برای توصیف یکی دیگر از عوارض غرق شدگی استفاده می کنند. اگر آب وارد ریه ها شود این اتفاق می افتد. در آنجا، می‌تواند پوشش ریه‌ها را تحریک کند و مایع در آن جمع شود و باعث ایجاد بیماری به نام ادم ریوی شود. احتمالاً بلافاصله متوجه مشکل تنفسی فرزندتان خواهید شد و ممکن است در ۲۴ ساعت آینده بدتر شود.

هر دو رویداد بسیار نادر هستند. جیمز اورلووسکی، پزشک متخصص اطفال از بیمارستان فلوریدا تامپا، می‌گوید: آنها تنها ۱ تا ۲ درصد از غرق شدگان را تشکیل می‌دهند.

علائم

عوارض غرق شدگی می تواند شامل موارد زیر باشد:

همچنین ممکن است فرزند شما تغییراتی در رفتارش مانند تحریک پذیری یا کاهش سطح انرژی داشته باشد که می تواند به این معنی باشد که مغز اکسیژن کافی دریافت نمی کند.

چه باید کرد

اگر کودک شما پس از بیرون آمدن از آب دچار مشکلات تنفسی شد، از کمک پزشکی استفاده کنید. اگرچه در بیشتر موارد علائم به خودی خود از بین می روند، مهم است که آنها را بررسی کنید.

مارک رایتر، دکتر، رئیس سابق آکادمی پزشکی اورژانس آمریکا، می گوید: «محتمل ترین دوره این است که علائم نسبتاً خفیف هستند و با گذشت زمان بهبود می یابند.

هر مشکلی که ایجاد می شود معمولاً در صورت دریافت فوری مراقبت های پزشکی قابل درمان است. وظیفه شما این است که به مدت ۲۴ ساعت پس از بروز هر گونه مشکل در آب، مراقب کودک خود باشید.

اگر علائم از بین نرفت یا بدتر شد، فرزندتان را به اورژانس ببرید نه مطب پزشک اطفال. دکتر ریموند پیتتی، دستیار مدیر بخش اورژانس در بیمارستان کودکان پیتسبورگ، می‌گوید: «کودک شما به عکس‌برداری از قفسه سینه نیاز دارد و برای مشاهده بستری می‌شود. “این را نمی توان در یک اداره انجام داد.”

اگر فرزند شما مجبور باشد در بیمارستان بماند، احتمالاً “مراقبت های حمایتی” دریافت خواهد کرد. این بدان معناست که پزشکان مجاری تنفسی آن‌ها را بررسی می‌کنند و سطح اکسیژن آن‌ها را کنترل می‌کنند. اگر کودک شما مشکل تنفسی شدید دارد، ممکن است برای مدتی نیاز به استفاده از لوله تنفسی داشته باشد.

جلوگیری

مهمترین کاری که می توانید انجام دهید این است که در وهله اول به جلوگیری از غرق شدن کمک کنید.

  • همیشه زمانی که کودک شما در آب یا اطراف آن قرار دارد به دقت مراقب باشید.
  • فقط در مناطقی که غریق غریق دارند شنا کنید.
  • هرگز اجازه ندهید فرزندتان به تنهایی شنا کند.
  • هرگز کودک خود را در نزدیکی آب تنها نگذارید – حتی در خانه.

خود و فرزندانتان را در کلاس های ایمنی آب ثبت نام کنید. حتی برنامه هایی وجود دارد که کودکان ۶ ماهه تا ۳ ساله را با آب آشنا می کند.

اگر در خانه خود استخر دارید، مطمئن شوید که کاملاً حصارکشی شده است.

مایک گیتلمن، MD، یکی از مدیران مرکز جامع آسیب کودکان در بیمارستان کودکان سینسیناتی، می‌گوید: نوجوانان بیشتر در معرض حوادث غرق‌شدگی مرتبط با مواد مخدر و الکل هستند، بنابراین خطرات آن را به کودکان خود آموزش دهید.

محافظ خود را ناامید نکنید، حتی اگر آب عمیق نباشد. غرق شدن می تواند در هر نوع آبی رخ دهد – وان حمام، کاسه توالت، حوضچه ها، یا استخرهای پلاستیکی کوچک.

ریتر می گوید: «ایمنی آب تا حد زیادی مهم ترین چیز است.


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/