رفتن به نوشته‌ها

غذاهایی که به سلامت دندان آسیب می رسانند – دکتر بینایی خادیمیان


بی نام 1 - غذاهایی که برای سلامت دندان مضر هستند

غذاهایی که به سلامت دندان آسیب می رسانند

غذاها و نوشیدنی های موجود در رژیم غذایی بر سلامت دندان ها و لثه های فرد تأثیر می گذارد. در حالی که برخی از غذاها و نوشیدنی ها سلامت دندان ها و لثه های شما را بهبود می بخشد ، برخی دیگر ممکن است باعث پوسیدگی دندان ، فرسایش دندان ها و بیماری های دهان شوند.

در گزارشی ، Health Line برخی از انواع غذاها و نوشیدنی ها را که ممکن است بر سلامت دندان ها تأثیر بگذارند ذکر کرده است:

نوشابه و نوشابه:

نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه ، قهوه شیرین و نوشیدنی های انرژی زا تأثیر منفی بر سلامتی دارند ، این نوع نوشیدنی ها خاصیت اسیدی دارند و شرایط لازم را برای باکتری های عامل پوسیدگی و پوسیدگی فراهم می کنند. باکتری هایی که باعث پوسیدگی می شوند ، مانند استرپتوکوک موتانس ، از قند تغذیه می کنند و اسیدهایی تولید می کنند که مینای دندان را از بین می برد یا خراب می کند.

شکر و شکلات:

همانطور که گفته شد ، شکر باکتری های مضر موجود در دهان را تغذیه می کند که منجر به تولید اسید و از بین رفتن مینای دندان می شود. به همین دلیل است که مصرف قندها مهمترین عامل خطر برای پوسیدگی دندان است. با این حال ، ثابت نشده است که قندهای طبیعی در غذاهایی مانند میوه ها و محصولات لبنی نقش مهمی در پوسیدگی و پوسیدگی دندان دارند.

نان سفید و غذاهای نشاسته ای تصفیه شده:

کربوهیدراتهای تصفیه شده مانند نان سفید و برنج و برخی غذاهای نشاسته ای مانند چیپس سیب زمینی ممکن است بر سلامت دهان و دندان تأثیر بگذارد. مانند پلی ساکاریدها ، باکتری های موجود در دهان قندها را در منابع کربوهیدرات مانند نان سفید و چیپس سیب زمینی تحریک می کنند تا اسید ایجاد کننده فرسایش مینا را تولید کنند.

آب میوه:

اگرچه 100٪ آب میوه حاوی بسیاری از مواد مغذی مهم است ، اما نوشیدن بیش از حد آن می تواند به دندان ها آسیب برساند. آب میوه ها اسیدی هستند و می توانند مینای دندان را خراب کنند.

غذاهای چسبناک و سفت:

برخی غذاها ممکن است خطر پوسیدگی یا پوسیدگی دندان را افزایش دهند. به عنوان مثال ، جویدن غذاهای سفت مانند آب نبات می تواند به دندان ها آسیب برساند. عادت جویدن یخ می تواند دندان های شما را بشکند. علاوه بر این ، آب نبات و شکلات مانند کارامل و تافی که به دندان می چسبند ممکن است احتمال بیرون آمدن پرکردن دندان را افزایش دهند.

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *