عکس های خطرناک ترین جاده دنیا جاده ای که به دل شیر نیاز داردبه گزارش همشهری آنلاین، بزرگراه پامیر جاده ای طولانی است که شهر اوش در قرقیزستان را به دوشنبه، پایتخت تاجیکستان متصل می کند. اکثر کسانی که این مسیر را طی می کنند، مسافران بین راه هستند و معمولا یک هفته تا ۱۰ روز را در این مسیر زیبا سپری می کنند تا از زیبایی های مسیر لذت ببرند. تماشای دریاچه های زیبا، گاومیش های غول پیکر به نام “یاکس” و کوه های پوشیده از برف هندوکش تجربه ای فراموش نشدنی در این مسیر است.

این جاده طولانی و شلوغ برای قرن ها در امتداد فلات پامیر پیچ و تاب داشته است. قسمتی از شاهراه یا جاده پامیر توسط جاده ابریشم قدیم پوشانده شده و قسمت دیگر با ساخت شاهراه مدرن تغییر یافته است. این بزرگراه شلوغ ترین جاده آسیای مرکزی است.

چرا این جاده عجیب ۱۲۰۰ کیلومتری یکی از خطرناک ترین و عجیب ترین جاده های دنیاست؟ چرا که کوه های پامیر با ارتفاع بیش از ۷ هزار متر به عنوان بام جهان شناخته می شوند و تنها کوه های هیمالیا، کراکرم و هندوکش از آنها بلندتر هستند. زمین ناپایدار و عبور از جاده های مرتفع با استقامت کمتر در اثر زلزله و همچنین احتمال لغزش در فصول بارانی و برفی، پامیر را در سخت ترین جاده های جهان قرار داده است.