عکسی که دنیا را شوکه کرد این دختر به سربازانی که می خواستند او را بکشند گل داد


به گزارش همشهری آنلاین به نقل از معاونت ارتباطات و رسانه، «عکس های شوک» به سرپرستی کیانوش الطافی که هر هفته عکس های تکان دهنده و ماندگاری را انتخاب می کند، به بررسی و نقد آن می پردازد.در این قسمت عکس هایی از مارک عکاس فرانسوی قرار گرفته است. وقتی یک دختر ۱۷ ساله به یک سرباز گارد ملی ایالات متحده گل داد، ریباود را ترک کرد که در جریان تظاهرات دانشجویان علیه دخالت ایالات متحده در جنگ ویتنام رخ داد.

عکسی که دنیا را شوکه کرد این دختر به سربازانی که می خواستند او را بکشند گل داد

عکاس این عکس «مارک ریباد» متولد سال ۱۹۲۳ در سنت. نابغه لاوال در نزدیکی لیون. او را یکی از اولین عکاسان آژانس «مگنوم» می دانند و به خاطر عکاسی مستند و گزارش از رویدادهای آسیایی در سطح جهان شناخته شده است.

ایان رز کشیر ۱۷ ساله به یکی از سربازان حاضر در تظاهرات علیه جنگ ویتنام در مقابل ساختمان پنتاگون شاخه گل می دهد. انتشار این عکس که در ۲۱ اکتبر ۱۹۶۷ ثبت شد، تأثیری کوچک اما غیرقابل انکار در تغییر درک عمومی از جنگ ویتنام داشت. این امر به حدی مؤثر بود که پس از پایان جنگ، بسیاری از مقامات آمریکایی رسماً جنگ را محکوم کردند.

جان رز کشیر گفت: «به یاد نمی‌آورم که چگونه در مورد تجمع پنتاگون صحبت کردم، اما می‌دانستم که این چیزی بود که باید انجام دهم. من در مورد این جنگ وحشتناک صحبت می کردم. من از آنها (سربازان) خواستم به ما بپیوندند و به آنها گفتم شما واقعاً نمی خواهید مرا بکشید، به ما بپیوندید.

«عکس های تکان دهنده» از ویژگی های برنامه «پرس تی وی» است که برای مخاطبان اسپانیایی زبان در شبکه «هیسپان تی وی» ترجمه شده است.

این برنامه پنجشنبه ۲۴ شهریور ساعت ۰۴:۱۵ بامداد به وقت تهران پخش می شود و تکرار آن در ساعت های ۱۱:۱۵، ۱۵:۱۵ و جمعه ساعت ۱۳:۱۵ توسط اسپانیایی زبانان سراسر جهان مشاهده می شود.