عوارض دندان عقل در صورت خارج نشدن را ببینید مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل که باید بدانیدبه گزارش همشهری آنلاین، دندان عقل آخرین دندانی است که می روید. اگر فضای کافی داشته باشد و کاملا در دهان جا بیفتد و رشد کند مشکلی برای افراد ایجاد نمی کند. اما در بیشتر موارد این دندان پنهان یا نیمه پنهان است که می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. به همین دلیل است که دندانپزشکان توصیه می کنند آن را در زمان مناسب بیرون بکشید.

عوارض دندان عقل و بقیه دهان بیشتر از آن چیزی است که فکر می کنید. دندان عقل نیمه کاشته شده و کاشته شده می تواند باعث گیجی با دندان های دیگر، پوسیدگی و حتی از دست دادن دندان های دائمی مجاور، تورم و درد لثه ها و حتی تورم صورت و گلو شود.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل

اگر پس از کشیدن دندان عقل به توصیه های دندانپزشک عمل کنید، به راحتی و بدون عارضه رد خواهید شد. در اینجا چند ایده وجود دارد:

گاز استریل را حدود دو ساعت روی زخم نگه دارید.

پس از برداشتن گاز استریل، بلافاصله یخ بخورید. مواظب باشید به هیچ وجه در دهان تف نکنید زیرا باعث می شود خونریزی به راحتی قطع نشود.

برای کاهش التهاب و تورم می توانید به مدت ۴۸ ساعت از یخ روی فک خود استفاده کنید و پس از آن از کمپرس گرم استفاده کنید.

آنتی بیوتیک ها و مسکن ها را طبق دستور دندانپزشک مصرف کنید.

شب اول مسواک نزنید. از شب دوم برای حفظ بهداشت دهان و دندان، دهان خود را با آب نمک بشویید و بقیه دهان را به جز محل آسیب دیده مسواک بزنید. توجه داشته باشید که در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، زخم عفونی شده و برای شما مشکل ایجاد می کند. بنابراین لازم است که زخم به خوبی شسته شود.

برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید.

سعی کنید حدود ۳ روز استراحت کنید و سر خود را پایین نیاورید.

برای چند روز از کارهای سنگین خودداری کنید.

تا چند روز از نوشیدنی ها و غذای گرم خودداری کنید.

با زبان زخم را لمس نکنید.

اگر درد بیش از یک هفته طول کشید، حتما با مطب دندانپزشک تماس بگیرید.