عمل جراحی موفقیت آمیز در بیمارستان امام حسین (ع) تهران: مغز بیمار هنگام بیدار شدن دچار اعتیاد شده بود.به گزارش همشهری آنلاین به نقل از وبدا، جراح مغز و اعصاب دکتر. محسن کوشا در مورد جراحی آسیب مغزی که باعث ایجاد تشنج در این بیمار مبتلا به صرع مقاوم به دارو شد. برای انجام این عملیات نصب و تخصیص داده شده است.

دکتر گفت. کوشا درباره بیماری مغزی این بیمار گفت: در این مورد ضایعه جنینی در قشر پیشانی مغز وجود داشت که به دلیل اختلال در تشکیل قشر مغز ایجاد شده بود و یکی از علل آن مرض. این دیسپلازی قشر کانونی (FCD) است.

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی گفت: به دلیل قرار گرفتن زخم در مجاورت قسمت های متحرک صورت و دست، بیمار پس از بیدار شدن از خواب و همکاری کامل با بیهوشی و جراحی تحت عمل جراحی قرار گرفت. تیم.”

دکتر بر استفاده از تجهیزات بومی در انجام این عمل تاکید کرد. کوشا: «تجهیزات ناوبری که به صورت بومی تولید می‌شوند، نقش مهمی در تشخیص محل زخم در این عملیات داشتند. همچنین با استفاده از MRI ​​و ICAG (الکتروکورتیکوگرافی) در حین عمل علت تشنج بررسی و در حین عمل کاملا برطرف شد.

تفاوت بین جراحی تحت بیهوشی و بیداری

در همین راستا، سهراب سلیمی از فلوشیپ بیهوشی جراحی مغز و اعصاب نیز با اشاره به اهمیت بررسی وضعیت بیمار و وضعیت تیم متخصص و فوق تخصص برای انجام عمل جراحی به روش معمول یا بیهوشی یا حالت خواب گفت: با توجه به ارزیابی اگر کانون عصبی نزدیک ناحیه ای باشد که فعالیت مغز را کنترل می کند، در صورت انجام عمل، بیمار شانس بیشتری دارد، زیرا در حین عمل، عملکرد این مراکز حرکتی کنترل می شود تا اختلالی ایجاد نشود. ضعف یا کمبود به مراکزی که برای حرکت، گفتار و بینایی ضروری است، وارد نشوید.

به گفته دکتر سلیمی، در این نوع جراحی، بیمار پس از عمل به سرعت به وضعیت سلامتی قبلی خود باز می گردد.

جراحی گزینه دوم نیست

وی درباره تفاوت این نوع عمل با جراحی معمول با بیهوشی گفت: در عملی که بیهوش انجام می شود، در حین عمل، بیمار با تیم جراحی و تیم بیهوشی با آمادگی داده شده همکاری لازم را دارد. از قبل عکس ها و رنگ ها را می بیند، صحبت می کند و می تواند انگشتانش را حرکت دهد.

سلیمی گفت: در سایر جراحی ها گزینه دوم وجود دارد. به عبارت دیگر، اگر احتمال بیهوشی در محل جراحی وجود داشته باشد، اگر این عمل موفقیت آمیز نباشد، همزمان امکان بیهوشی عمومی نیز وجود دارد، اما برای این عمل، بیهوشی عمومی می تواند ضربه بزرگی به آن وارد کند. مرکز گفتار، بینایی یا اندام های حرکتی بیمار.بنابراین تیم گزینه دومی برای این نوع عمل ندارد. “

انجام EEG در حین جراحی یکی از تفاوت های اصلی در جراحی مغز در حالت بیداری است.

هنگامی که جراح به محل برداشتن آسیب مغزی می رسد

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: زمانی که جراح به مرحله ای رسید که باید مداخله انجام شود، تیم پزشکی بیشتر با بیمار درگیر می شود و بسته به محل آسیب از بیمار خواسته می شود تا صحبت کنید یا اندام را حرکت دهید تا به مرکز گفتار برسد دید و حرکت فرد باید بررسی شود.

وی در ادامه بر اهمیت تعامل بیمار با تیم جراحی و بیهوشی تاکید می کند و می افزاید: قبل از جراحی باید به بیمار مشاوره داده شود تا آمادگی کامل داشته باشد و میزان موفقیت عمل افزایش یابد.

به گفته دکتر سلیمی، انجام عمل جراحی مغز در حالت بیداری برای بیماران صرعی که به درمان مقاوم هستند در خارج از کشور بسیار گران است، «بنابراین اگر خدماتی در کشور وجود دارد باید انجام شود.» اطلاع رسانی می شود تا بیماران می تواند به مراکز ارائه دهنده مراجعه کند. او =