رفتن به نوشته‌ها

علوم ورزشی همه چیز درباره نوشیدنی های انرژی زا


در این مقاله چه چیزی خوانده اید؟

نوشیدنی های انرژی زا به دلیل افزایش قدرت و بهبود عملکرد ورزشی طرفداران زیادی را در بین ورزشکاران امروزی به خود جلب کرده است.با یک تعریف ساده می توان گفت نوشابه های انرژی زا نوشیدنی هایی هستند که باعث افزایش انرژی در بدن مصرف کننده می شوند.

در مقاله قبلی توضیحاتی در مورد نوشیدنی ورزشی مناسب ارائه شد و به همین دلیل است که علوم ورزشی اطلاعات نوشیدنی های انرژی زا را در اختیار شما مشتریان عزیز قرار داده است.به

تاریخچه نوشیدنی های انرژی زا

نوشیدنی های انرژی زا برای اولین بار در اسکاتلند به شکلی به نام معرفی شد کسب درآمد ساخته شده در سال 1901به در ژاپن ، تاریخچه این نوشیدنی ها به سال 1960 برمی گردد ، زمانی که این نوشیدنی در بطری های دارو فروخته می شد. این کار توسط کارگران ژاپنی استفاده می شد که مجبور بودند شب ها بیدار بمانند.

در انگلستان، انرژی لوکوزاد در سال 1929 به عنوان داروی احیای بیمارستان مورد استفاده قرار گرفت ، اما در اوایل دهه 1980 به شکل مایع به نام Lost Energy Recovery تغییر یافت.به

در سال 1994 ، هنگامی که اولین نوشیدنی انرژی زا در اروپا تولید شد ، شرکت های بزرگ جهان محصولات زیادی را تولید و به بازار عرضه کردند و این محصولات طرفداران زیادی را به خود جلب کرد به طوری که در سال 2001 ، فروش نوشابه های انرژی زا در ایالات متحده به 8 میلیون در سال رسید (فروش خرده فروشی فقط). پنج سال بعد ، هر سال 5 درصد این نوع نوشیدنی افزایش یافت و در سال 2005 ، 3 میلیارد دلار از این نوشیدنی در کشور فروخته شد.

تاثیر نوشیدنی های انرژی زا

به عنوان مثال ، اثرات نوشابه ها (گاو قرمز) این توسط سازندگان آن به شرح زیر ارائه شده است:

  • تحریک متابولیسم
  • بهبود وضعیت عاطفی (احیا)
  • تمرکز و سرعت واکنش را افزایش دهید
  • بهبود و افزایش عملکرد

نوشیدنی های انرژی زا چه عوارضی دارد؟

نوشیدنی های انرژی زا

حمله قلبی و سکته مغزی در افراد مبتلا به صرع ، بیماری مغزی یا بیماری قلبی از عوارض نوشیدنی های انرژی زا هستند. فرانسه پس از مرگ راس کن قهرمان 18 ساله والیبال که از 4 قوطی استفاده کرد گاو نر قرمز ذکر شد. کمیته علمی فرانسه اعلام کرد که گاو نر قرمز سطوح بیش از حد کافئین. دانمارک نیز این گونه خاص را ممنوع کرد. انگلستان همچنین بازرسی هایی انجام داد و سپس هشدارهای جدی در مورد استفاده از این نوع نوشیدنی برای زنان باردار صادر کرد.به به طور کلی ، عوارض جانبی را می توان به شرح زیر طبقه بندی کرد: اعتیاد ، نوشیدن زیاد باعث تهوع ، اسهال ، معده درد ، تجمع گاز در شکم ، بی خوابی و چاقی می شود.

نارسایی قلبی: نوشیدنی های انرژی زا حاوی کافئین هستند ، ترکیبی که می تواند منجر به ایست قلبی در افراد مبتلا به بیماری قلبی زمینه ای شود. بنابراین ، از آنجا که این نوشیدنی ها می توانند باعث انقباض قلب شوند ، مطمئن شوید که قلب شما سالم است.

نگران بودن: اضطراب یکی دیگر از عوارض جانبی نوشیدنی های ورزشی است. کافئین موجود در این نوشیدنی ها می تواند اضطراب و حتی حملات وحشت را برای برخی افزایش دهد.

اختلال خواب: اگرچه برخی افراد برای بیدار ماندن به این نوشیدنی ها متوسل می شوند ، اما مصرف بیش از حد آن می تواند منجر به اختلالات خواب و بی خوابی شود ، اما آثار بی خوابی آسان نیست!

معتاد: اگرچه کافئین می تواند عملکرد و هوشیاری را افزایش دهد ، اما سوء استفاده از آن منجر به اعتیاد به کافئین می شود و اگر فردی چنین مشکلی داشته باشد ، در صورت عدم مصرف دچار اختلال عملکرد می شود.

علاوه بر این: دیابت نوع 2 به دلیل قند بالا در این محصولات ، استرس ، عصبانیت ، فشار خون بالا و میگرن از دیگر عوارض جانبی هستند که در صورت مصرف زیاد یا حساسیت به نوشیدنی های انرژی زا ممکن است رخ دهد.


انواع نوشیدنی های ورزشی و ترکیبات آنها در یک چهارم

نوشیدنی انرژی زا

50 کالری ۱۴ G قند (از ساکارز و فروکتوز) 110 میلی گرم ، سدیم بدون کافئین سایر مواد لازم: پتاسیم 30 (میلی گرم)به

فشار آب تناسب اندام

10 کالری ، 2 گرم شکر ،354 میلی گرم سدیم بدون کافئین ویتامین ها: ویتامین C (10)) ، ویتامین E (10)) ، ویتامین. ب 3 و ب 6 (25 درصد) ویتامین B12 (4٪) اسید پانتوتنیک 25٪.

مواد تشکیل دهنده انواع نوشیدنی های انرژی زا در یک لیتر

ردبول

110 کالری ، 27 گرم قند (از ساکارز و گلوکز) ، 200 میلی گرم سدیم ، حاوی کافئین است. ویتامین ها: ویتامین ها ب 3 (100)) ویتامینب 6 (250)) ویتامینB12 (80 درصد). پانتوتنیک اسید 50٪ ، این نوشیدنی انرژی زا ، نسخه بدون قند آن نیز موجود است که حاوی 10٪ کالری و بدون قند است.

ستاره ی راک

حاوی 140 کالری ، 31 گرم قند (از ساکارز و گلوکز) ، 125 میلی گرم سدیم و 80 میلی گرم کافئین است. سایر ترکیبات: تائورین (1000 میلی گرم) ، عصاره برگ جینکو (150 میلی گرم) ، عصاره گوارانا (25 میلی گرم) ، اینوزیتول (25 میلی گرم) ، اینکارنیتین (25 میلی گرم) ، عصاره جینسینگ (25 میلی گرم) ، عصاره شیر (20 میلی گرم). این نوع نوشیدنی همچنین یک نسخه بدون قند به شرح زیر است: دارای 10 کالری و 0 گرم قند است.

SUP ، طعم مرکبات انرژی

120 کالری ، 31 گرم شکر (عمدتا شهد ذرت با فروکتوز بالا و آب پرتقال غلیظ) ، 15 میلی گرم سدیم و حاوی کافئین استبه سایر ترکیبات: گوارانا 50 (میلی گرم) ، جینسینگ 50 (میلی گرم) ، تائورین 16.5 (میلی گرم). ویتامین ها: حاوی 10 درصد ویتامین ها است NSبه

آمپر انرژی Overdrive

110 کالری 29 شکر داغ (از شهد ذرت با فروکتوز بالا و کنسانتره آب پرتقال) ،654 میلی گرم سدیم و حاوی کافئین است. سایر ترکیبات: عصاره گوارانا 150 (میلی گرم) ، عصاره جینسنگ 10 (میلی گرم) ، تائورین 10 (میلی گرم). ویتامین ها: ویتامین هاB2 (20)) ویتامین ب 3 (10)) ویتامینب 6 (10)) ویتامینB12 (10)) و اسید پانتوتنیک 10.

نوشیدنی کامل انرژی دار دریچه گاز (محصول کوکاکولا)

1104 کالری انرژی ، 29 شکر داغ (شهد ذرت با مقدار زیادی فروکتوز) ، 85 میلی گرم سدیم و حاوی کافئین استبهسایر ترکیبات: عصاره گوارانا 0.70 (میلی گرم) ، عصاره جینسنگ (میلی گرم) ویتامین ها: ویتامین ها ب 3 (20)) ویتامین ب 6 (20٪) و حاوی 10٪ ویتامین استB12 درصد

برگه بدون قند

5 کالری ، بدون قند ، 110 میلی گرم سدیم و حاوی کافئین است. سایر ترکیبات: عصاره جینسینگ ، عصاره گوارانابهویتامین ها: 25 درصد ویتامین ها ب 3 ویتامینب 6 (20)) و حاوی 15 ویتامین است B12 درصد

کافئین عملکرد ورزشکار را افزایش می دهد ، از جمله بهبود استقامت ، استقامت و زمان واکنش.

محتویات نوشابه های انرژی زا چیست؟

تائورین(تائورین)

تائورین یک اسید آمینه غیر ضروری است. این بدان معناست که بدن قادر به ساختن آن است ، زیرا تورین در ایجاد بافت ماهیچه ای نقش دارد و یکی از اجزای اصلی صفرا است که ما برای هضم چربی ها ، کنترل کلسترول خون و جذب ویتامین های محلول در چربی به آن نیاز داریم. دارای خاصیت سم زدایی در بدن است و مصرف تائورین در نوشیدنی های انرژی زا سیستم عصبی را تحریک می کند ، انرژی را افزایش می دهد ، خستگی را برطرف می کند ، جوانسازی می کند ، استقامت را افزایش می دهد و استرس را از بین می برد.به

عصاره جینکو بیلوبا (جینکو بیلوبا)

این گیاه بومی چین است که اثرات آن شامل بهبود یادگیری و حافظه ، بهبود تمرکز (کاهش زوال مغز) ، بهبود گردش خون و خواص ضد افسردگی ، آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی است.به

عصاره جینسینگ (جینسنگ)

جینسنگ یک گیاه شرق آسیا است که مصرف آن باعث افزایش مقاومت بدن در برابر استرس ، تقویت حافظه ، تقویت سیستم ایمنی و عصبی ، افزایش نشاط ، افزایش انرژی و هوشیاری ذهنی می شود.

عصاره گوارانا (گوارانا)

گوارانا یک گیاه آمریکای جنوبی است که گیاه کافئین نامیده می شود. این گیاه حاوی کافئین ، تئوفیلین (تئوفیلینو تئوبرومینتئوبرومین) او هست. عصاره این گیاه دارای خاصیت تحریک سیستم عصبی مرکزی ، افزایش وزوز گوش ، افزایش انرژی و مدر است. طبیعت این گیاه شبیه کافئین است.

نکات پایانی در مورد مصرف نوشیدنی های انرژی زا

1. کاهش مصرف آنهابه
2- از آنجا که نوشیدن این نوشیدنی ها به دلیل داشتن کافئین باعث کم آبی بدن می شود ، باید از کم آبی نیز مراقب باشید.به
3- برای زنان باردار و شیرده و کودکان توصیه نمی شودبه

تهیه و تنظیم: elmevarzesh.com

منابع: webmd و ویکی پدیا


منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *