رفتن به نوشته‌ها

علوم ورزشی انواع رژیم های کتوژنیک چیست و برای شما مناسب است؟


در این مقاله چه چیزی خوانده اید؟

برخی از طرفداران رژیم های کتوژنیک می توانند 100 on در رژیم غذایی بمانند ، اما برخی دیگر دریافتند که به کربوهیدرات یا پروتئین بیشتری احتیاج دارند ، به همین دلیل رژیم های کم کربوهیدرات و پرچرب ممکن است نیازهای آنها را اصلاح کنند. در نتیجه ، توصیف رژیم کتوژنیک ظاهر شد. همه انواع رژیم های کتوژنیک یک ویژگی مشترک دارند و آن این است که بدن را در حالت کتوژنیک قرار می دهند.

کاهش کتوژنیک زمانی رخ می دهد که بدن به جای کربوهیدرات ها به چربی ها به عنوان منبع اصلی انرژی تبدیل می شود. نگه داشتن بدن در حالت کتوژنیک به مدت طولانی منجر به کاهش وزن می شود. سوزش کتوژنیک یک حالت متابولیک طبیعی است که در آن بدن به جای کربوهیدرات چربی می سوزاند.

این انگیزه برای اکثر افراد برای گرفتن چنین رژیم هایی است و به دلیل ساده شدن روند کاهش وزن ، بسیاری از افراد آنها را انتخاب می کنند. رژیم کتوژنیک علاوه بر کاهش وزن ، فواید دیگری نیز دارد ، از جمله تثبیت روحیه در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی و کاهش تشنج در افراد مبتلا به صرع.

اما برای اکثر مردم ، رژیم کتو یک رژیم غذایی نامطلوب با عواقب موقتی است. اما همیشه توصیه می شود از رژیمی پیروی کنید که بتوانیم به آن ادامه دهیم. همانطور که رژیم کتوژنیک اصلی توصیه می کند بسیاری از غذاهای مغذی مانند غلات کامل و انواع سبزیجات و میوه ها را مصرف کنید ، کربوهیدرات خود را کاهش دهید.

اگر در حال حاضر از رژیم کتوژنیک استفاده می کنید یا علاقمند به شروع آن هستید ، ممکن است با خود فکر کنید که کدام رژیم برای شما مناسب است. پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد ، از جمله هدف ، سطح فعالیت و وضعیت سلامتی شما. در این مقاله ، ما به چهار نوع رایج از رژیم های کتوژنیک اشاره می کنیم. ما به شما یادآوری می کنیم که اگرچه مطالعات زیادی در مورد کاهش کتون در بدن انجام شده است ، اما این گونه ها مورد تحقیق و مطالعه زیادی قرار نگرفته اند.

انواع رژیم های کتوژنیک

به طور کلی چهار نوع رژیم کتوژنیک رایج وجود دارد ، از جمله:

  • رژیم کتوژنیک استاندارد که در آن کربوهیدرات بسیار کمی مجاز است.
  • یک رژیم کتوژنیک هدفمند که به شما امکان می دهد قبل از ورزش میزان کربوهیدرات خود را افزایش دهید.
  • رژیم کتو با پروتئین بالا شبیه رژیم کتو استاندارد است اما حاوی پروتئین بیشتری است.
  • رژیم کتوژنیک چرخه ای یا چرخه ای که در آن می توانید کربوهیدرات خود را به صورت دوره ای افزایش دهید.

الزامات رژیم کتوژنیک استاندارد چیست؟

این نوع رژیم رایج ترین روش کتو است ، که بیان می کند 75 درصد کالری شما باید از چربی ها ، 20 درصد از پروتئین ها و 5 درصد از کربوهیدرات ها تامین شود. این بدان معناست که شما باید کربوهیدرات خود را به 20 تا 30 گرم در روز محدود کنید. باید بدانید که اگرچه اکثر افراد از این نوع رژیم کتوژنیک استفاده می کنند ، اما این رژیم غذایی اصلی نیست و یا نوعی رژیم درمانی کتوژنیک محسوب نمی شود (رژیمی که گفته می شود به کودکان مبتلا به صرع کمک می کند). رژیم غذایی اصلی شامل نسبت های مختلفی است: 80 درصد کالری از چربی ، 15 درصد از پروتئین و 5 درصد از کربوهیدرات ها تامین می شود. این نوع رژیم کتوژنیک برای افرادی مناسب است که به دنبال سرعت بخشیدن به روند کاهش وزن خود هستند و می خواهند از مزایای دیگری برخوردار شوند.

نکته: افرادی هستند که نباید از نوع استاندارد رژیم کتوژنیک (یا هر رژیم دیگری) پیروی کنند: زنان باردار ، دیابتی ها و افرادی که سابقه سنگ کلیه دارند. آنفولانزای کتون می تواند باعث بوی بد دهان ، سرگیجه ، یبوست و سطح انرژی پایین در چند هفته اول شود که به آن آنفلوآنزای کتوژنیک گفته می شود. علاوه بر این ، تغییرات شدید و ناگهانی وزن ناشی از رژیم کتو نیز می تواند کشنده باشد.


حتما بخوانید: آنفلوآنزای کتو چیست؟


رژیم کتوژنیک هدفمند یا TKD چیست؟

انواع رژیم های کتوژنیک چیست و برای شما مناسب است؟

این نوع رژیم کتوژنیک به این صورت است که شما این رژیم را 30 تا 45 دقیقه قبل از تمرین حفظ می کنید ، سپس نوبت به خوردن حدود 25 گرم کربوهیدرات می رسد. هدف این است که کربوهیدرات کافی برای تقویت تمرینات بدن خود دریافت کنید و همچنین بتوانید پس از سرد شدن به راحتی به کتوز بازگردید. کربوهیدرات هایی را انتخاب کنید که به راحتی هضم شوند (مانند نان سفید یا برنج سفید) و مراقب باشید که آنها را به کل کالری روزانه خود اضافه نکنید.

این نوع رژیم کتوژنیک برای افرادی مناسب است که به طور منظم و منظم تمرینات شدید و سنگینی را برای عضله سازی انجام می دهند. به عنوان مثال ، دویدن ، شنا یا تنیس برای چند ساعت. اما دو روز در هفته رفتن به باشگاه و ورزش با شدت و سرعت متعادل نیازی به این روش ندارد.

نکته: از رژیم کتو هدفمند پیروی نکنید مگر اینکه یک یا دو ماه از رژیم استاندارد کتوژنیک استفاده کرده باشید. این ایده “سازگاری کتوژنیک” نامیده می شود و هنگامی که بدن شما به استفاده از چربی به عنوان سوخت عادت کرد ، می تواند به عقب برگردد و به کربوهیدراتهای متوسط ​​برسد. در صورت ابتلا به دیابت ، قبل از تصمیم گیری در مورد رژیم غذایی حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

پیشنهاد می دهد
خواندنی:

چگونه باید در رژیم کتو ورزش کرد؟

رژیم کتوژنیک پر از پروتئین چیست؟

هدف از این نوع رژیم کتوژنیک افزایش اندک مصرف پروتئین است. پروتئین باید حدود 30 درصد از کل کالری شما را تشکیل دهد و شما باید 65 درصد از چربی و 5 درصد از کربوهیدرات ها دریافت کنید. سعی کنید پروتئین را از منابع حیوانی و گیاهی دریافت کنید.

این نوع رژیم کتوژنیک برای افرادی که برای حفظ توده عضلانی خود نیاز به پروتئین دارند مناسب است ، مانند بدنسازان و افراد مسنی که باید از تجزیه ماهیچه ها جلوگیری کنند. همچنین ، این نوع رژیم کتوژنیک برای افرادی که علائم کمبود پروتئین دارند مناسب است. این علائم شامل تحلیل عضلات یا نازک شدن موها می شود.

نکته: افرادی که مشکلات کلیوی دارند باید مراقب باشند که مصرف پروتئین خود را زیاد نکنند ، زیرا این افراد ممکن است ضایعاتی در خون جمع کنند.

اگر رژیم درمانی دارید ، رژیم کتو با پروتئین بالا مناسب شما نیست. دلیل مصرف پروتئین در رژیم کتوژنیک به طور کلی این است که هدف رژیم کتوژنیک درمان صرع و افزایش کتون ها در بدن است. اگر مقدار زیادی کتون دارید ، پروتئین شما را از کتوز خارج نمی کند ، اما قطعاً میزان کتون ها را در خون شما کاهش می دهد. از آنجا که پروتئین بیشتر بر توانایی بدن شما برای ماندن در حالت کتوژنیک تأثیر نمی گذارد ، این نوع رژیم کتوژنیک نتایج مشابهی با رژیم کتوژنیک استاندارد خواهد داشت.

رژیم کتوژنیک رایج چیست؟

در میان انواع مختلف رژیم های کتوژنیک ، به آخرین مورد می رسیم. در رژیم کتوژنیک رایج ، شما رژیم غذایی را جایگزین و خارج می کنید: معمولاً رژیم پنج روزه دارید و سپس کربوهیدرات بیشتری برای یک یا دو روز مصرف می کنید. به هدف رژیم کتوژنیک این است که رعایت آن آسان تر شود. هر پنج یا شش روز می توانید کربوهیدرات هایی را که از آنها محروم بودید بخورید. هیچ قانون مشخصی برای مصرف کربوهیدراتها در روزهای فراغت وجود ندارد ، اما توصیه می شود که در مصرف آن زیاده روی نکنید زیرا بازگشت بدن به حالت کتوژنیک دشوار است.

این نوع رژیم کتوژنیک برای افرادی مناسب است که به سختی می توانند رژیم کتو را رعایت کنند. این نوع رژیم غذایی می تواند برای کسانی مناسب باشد که می خواهند استراحت کنند و کربوهیدرات بخورند. اما باید مراقب باشید که در روزهای فراغت پرخوری نکنید. شاید شنیده باشید رژیم کتوژنیک برای ورزشکارانی که از کربوهیدرات اضافی برای تقویت تمرینات یا مسابقات خود استفاده می کنند توصیه می شود.

نکته: توصیه می کنیم قبل از شروع این نوع رژیم کتوژنیک ، نوع استاندارد را انجام دهید تا بدن شما به استفاده از چربی به عنوان سوخت عادت کند. زیرا روزهای آزاد می تواند روند بسته شدن را کند کند. رژیم کتوژنیک می تواند باعث ایجاد نوسان در آب بدن و سرگیجه شود. افراد مبتلا به مشکلات قلبی نیز ممکن است بر قلب خود فشار وارد کنند.


بیشتر بخوانید: چه غذاهایی در رژیم کتوژنیک مجاز است؟


تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com


منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *