رفتن به نوشته‌ها

علم ورزش بدنسازی یا مکمل دارویی برای کبد مضر چیست؟


در این مقاله چه چیزی خوانده اید؟

قفسه مکمل در فروشگاه ها پر از پودرها و قرص هایی است که به شما کمک می کند به طور طبیعی عضله سازی کنید. اما تحقیقات جدید نشان می دهد که عضله ای که از مصرف برخی از این مکمل ها به دست می آورید ممکن است برای سلامت کبد هزینه داشته باشد. این روزها استفاده از مکمل های بدنسازی بسیار محبوب است و از طرفی این میزان تقاضا و عدم اطمینان در مورد محصولات ارائه شده در بازار ، این سوال را برای برخی ایجاد می کند که آیا مکمل های بدنسازی برای کبد و بدن مضر هستند یا خیر؟ سلامتی.؟

مکمل های بدنسازی می توانند باعث آسیب به بدن شوند ، اگر:

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد ، طبق نتایج یکی از مطالعات ، شرکت کنندگان در این آزمایش که از مکمل های بدنسازی محبوب در بازار استفاده کردند ، مشکلات کبدی مانند زردی ، زردی چشم و درد در پوست و معده را تجربه کردند. به حدود سه چهارم این افراد با علائم خود در بیمارستان بستری شده اند. این مطالعه که در مجله Alimentary Pharmacology and Therapeutics منتشر شد ، آسیب کبدی مرتبط با مکمل های غذایی ، داروهای تجویزی و بدون نسخه را مشخص کرد که از طریق آزمایش خون که به بررسی شاخص های مختلف سلامت کبد از جمله تجمع صفرا پرداخته بود ، مشخص شد.

بسیاری از این محصولات حاوی استروئیدهایی هستند که در برچسب محصول ذکر نشده اند. استروئیدهای مصنوعی هورمون مردانه تستوسترون را تقلید می کنند ، اما تحقیقات نشان داده است که عوارض جانبی بسیار مشکلی مانند آسیب کبدی ، تومورهای سرطانی ، طاسی زودرس ، کوچک شدن بیضه ها و موارد دیگر دارند.

کبد بزرگترین اندام داخلی شما است و بیش از 500 عملکرد در بدن دارد که همه آنها شما را زنده نگه می دارد.

این مطالعه نشان داد که بسیاری از محصولات مصرفی حاوی اطلاعات نادرست روی برچسب های خود هستند. به عنوان مثال ، یکی از این مکمل ها (فاکتور D) هیچ آندروژن آنابولیک را در لیست ترکیبات خود ذکر نکرد ، اما آزمایشات نشان داد که این مکمل حاوی یک استروئید ناشناخته و سه استروئید آنابولیک دیگر است.

پیشنهاد می دهد
خواندنی:

کبد چیست و وظیفه آن چیست؟ روش سم زدایی کبد چیست؟

الان چقدر بد است؟

استانوزول ، یکی از استروئیدهای موجود در این مکمل ، یک ماده کنترل شده در ایالات متحده است که توسط آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ ممنوع اعلام شده است. گاهی پزشکان ممکن است برای مردان مبتلا به بیماریهای خاص مانند کم خونی هورمونهای آنابولیک تجویز کنند ، اما این داروها برای افراد عادی توصیه نمی شود. متأسفانه برخی افراد بدون توجه به این توصیه و بدون مشورت با پزشک ، استروئیدها را برای عضله سازی انجام می دهند.

نویسنده اصلی این مطالعه ، دکتر اندرو استولز ، توصیه می کند که همه مردان قبل از خرید مکمل با پزشک مشورت کنند. همه باید با پزشک خود در مورد مصرف هرگونه مکمل ، به ویژه مکمل های بدنسازی که ممکن است حاوی مواد غیرقانونی باشند ، صحبت کنند.

البته برخی مکمل ها می توانند برای عضله سازی مانند کراتین مفید باشند ، اما ما به شما یادآوری می کنیم که محصولاتی که می خرید باید تحت نظارت ، تولید و توزیع قرار گیرد. ما همچنین به شما یادآوری می کنیم که می توانید بدون نیاز به قرص و دارو عضله بسازید ، فقط پروتئین کافی بخورید ، کالری خود را پیگیری کرده و به خوبی استراحت کنید.

از محصولاتی که برچسب اصالت ندارند استفاده نکنید. عدم وجود برچسب سلامت و اصالت به این معنی است که محصول از کانال نظارتی وزارت بهداشت عبور نکرده است.

چه داروهایی ممکن است به کبد آسیب برساند؟

در حال حاضر ، اکثر داروهایی که به کبد آسیب می رسانند ، استروئیدهای آنابولیک هستند و این داروها به هیچ وجه توصیه نمی شوند ، زیرا می توانند عوارض جانبی جبران ناپذیری داشته باشند. به غیر از این ، سایر مکمل های بدنسازی عمومی هستند و اگر برچسب معتبر داشته باشند حاوی محتوای ایمن برای کبد هستند.

مکمل های دیگری که می توانند باعث آسیب کبدی شوند عبارتند از: مکمل های کاهش وزن آنها در بازار موجود هستند. این مکمل ها در حال حاضر بی پایان هستند و هیچ مکمل خاصی را نمی توان مضر نامید. محققان سعی کرده اند دریابند که آیا یک ماده خاص برای این مکمل ها مضر است یا خیر ، اما این هنوز مشخص نشده است.

یکی از موادی که دانشمندان به آن شک دارند عصاره چای سبز است ، نه خود چای سبز که معمولاً می نوشید. عصاره چای سبز در دوزهای بسیار بالا می تواند به کبد آسیب برساند. همچنین این شبهه وجود دارد که مکمل های بدنسازی و تقویت کننده ورزش ممکن است حاوی استروئیدهای آنابولیک باشند که بسیاری از آنها غیرقانونی هستند و نباید در این محصولات وجود داشته باشند.

در حالی که میلیون ها نفر در سراسر جهان از مکمل های چای سبز استفاده می کنند ، حداقل 80 مشکل کبدی مرتبط با این مکمل ها در سراسر جهان گزارش شده است. این مشکلات از ضعف تا زردی و در مواردی نیاز به پیوند کبد را شامل می شود. نوجوانان و جوانان نیز از جمله افرادی هستند که پس از مصرف قرص چای سبز با مشکلات کبدی مواجه می شوند.

پیشنهاد می دهد
خواندنی:

دوره پاکسازی استروئید و روش سم زدایی پس از مصرف استروئیدها و مکمل ها

DNP یک داروی کاهش وزن به طور بالقوه کشنده است

یکی از محصولات کاهش وزن که به طور غیرقانونی فروخته می شود ، 2،4-دینیتروفنول است. DNP یک ماده شیمیایی صنعتی است که برای مصرف انسان مناسب نیست. این ماده بسیار سمی است و عوارض جانبی بسیار جدی و خطرناکی دارد. DNP به ویژه در بین بدنسازان محبوب است و افرادی که به آن اعتقاد دارند معتقدند که این ماده می تواند باعث کاهش سریع وزن شود. DNP همچنین به شکل پودر یا قرص با نامهای زیر موجود است: Dinosan ، Dnoc ، Solfo Black ، Nitrophen ، Aldifen و Chemox. با این حال ، DNP خطرناک است زیرا متابولیسم را تسریع می کند.


بیشتر بخوانید: آیا کراتین برای کلیه ها مضر است؟


تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منابع: menshealth – ncbi – nhs – bbc


منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *