علم الهادی: مشهد گردشگر ندارد مشهد جای مراکز تفریحی و میراث فرهنگی نیست حق پرداخت نت هتل در شهر امام رضا را ندارید.به گزارش همشهری آنلاین، آیت‌الله سیداحمد علم‌هادی، بیست و چهارم شهریور ماه در همایش «در محضر امام مهربانی‌ها» که با حضور ۱۵۰۰ نفر از دستگاه‌های خدمات‌رسان مجاور در مجتمع آیه‌ای مشهد برگزار شد. خطاب به زائرین امام رضا (ع) می فرماید: از شهرداری و مدیریت از شهر مشهد تشکر می کنم که با طرح ها و برنامه های خود در زمینه خدمت رسانی به زائران پیشگام شده اند علیرغم اینکه وظیفه اول و معدوم این نهاد برای خدمت رسانی به شهروندان و ساکنان شهر است، اما با توجه به برنامه شهردار مشهد و سیاست اعضای شورای شهر، این نهاد به عنوان یک موسسه به زائران خدمات رسانی می کند، برنامه های متنوعی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: وقتی صحبت از شهرداری و نهادهای مرتبط با آن می شود، برنامه ها و خدمات شهری ارائه شده توسط این نهاد به ذهن خطور می کند و در ماموریت اصلی ایشان مدیریت شهر خلاصه می شود، اما در حال حاضر شهرداری و مدیریت شهری مشهد خادمی امام(ره) رضا (ع) یکی از وظایف اوست.

امام جمعه مشهد خطاب به خادمان نزدیک که در این همایش حضور داشتند، گفت: افتخار شما به عنوان خادمان امام رضا (ع) در عرصه حیات و رستگاری است، آخرت چه کار و چه کاری انجام می دهید. امروز به دلیل خدمات ارزنده ای که این موسسه در پذیرایی از زائران ارائه می دهد، این افتخار نصیب شما گردیده است.

وی در ادامه خطاب به خادمان نزدیک گفت: هر کجا که باشید، اگر خالصانه به زائران امام رضا (ع) خدمت کنید، یاران امام خواهید بود. از همه ائمه (ع) فقط از امام هشتم به عنوان امام رئوف یاد شده است. رافت امام رضا (ع) از استقبال زائرین و خدمت ایشان تجلیل کرد.

امام جمعه مشهد تصریح کرد: نمی توانیم در این شهر ادعای نزدیکی به امام رضا(ع) داشته باشیم و او را عبادت نکنیم. اگر در آن شهر مجاور کسی هست، از زائران به نحو احسن پذیرایی و خدمت کند.

ساکنان مشهد شهروند نیستند، بلکه همسایه، همسایه یا مستأجر امام رضا (ع) هستند.

وی افزود: در مشهد هم شهروند نداریم. هیچکس نمی تواند در این شهر ادعای شهروندی کند. مشهد شهر امام رضا علیه السلام است و هرکس در آن شهر زندگی کند همسایه، همسایه یا مستأجر امام رضا علیه السلام محسوب می شود. اولین کسی که این شهر را بنا کرد امام رضا (ع) بود. قبل از امام رضا (ع) در اینجا ۲ شهر به نام های نوغان و سناباد وجود داشت و بین این دو شهر باغی به نام حمید بن قحطبه وجود داشت. امام هشتم از صحرا وارد نیشابور شد و از نیشابور به خلج و سپس سرخس و سپس مرو رفت. این باغ هنگام عبور از خلج به فرخس مورد توجه امام قرار گرفت.

علم الهادی گفت: در وسط این باغ گنبدی وجود داشت که در آن زمان به گنبد هارونیه معروف بود، اما ابتدا این گنبد متعلق به ذوالقرنین بود. حضرت هنگام عبور از این باغ آن را خرید. سپس از آنجا به فرخس و از آنجا به مرو حرکت کردند; لذا امام رضا(ع) این شهر را ساخت و این شهر متعلق به امام رضا(ع) است. این باغ از شمال شهر سن‌الانگلب تا مسجد گوهرشاد امتداد دارد. پس هر چه به آن اضافه شود متعلق به امام رضا (علیه السلام) است و صرف نظر از پیشرفت این شهر، همچنان شهر امام رضا (علیه السلام) است.

وی گفت: به مدیر کل خراسان رضوی گفتم در ارزیابی هتل حق دریافت هزینه از مسافر را ندارند. این مال امام رضا علیه السلام است و زائر مهمان است. تاکید کرده ام که فقط می توانید حق خدمت بگیرید نه حق اقامت. وقتی ملک و زمین مال امام رضا (ع) است نمی توانید اجاره بگیرید. شما در ملک امام رضا(ع) خانه ساخته اید اما مالک زمین نیستید. شما فقط مستاجر امام می شوید و حق ندارید برای مسکن از مردم پول بگیرید. می توانید تحت عنوان مدیریت خدمات از مهمانان کرایه دریافت کنید.

امام جمعه مشهد افزود: پاکبان کار در مشهد با پاکبان شهرهای دیگر متفاوت است. او رفتگر شهر نیست. رفتگر امام رضا علیه السلام است. رانندگان اتوبوس نیز میهمانان را به امام رضا (ع) منتقل می کنند و کار منظمی ندارند. در واقع شما راننده امام رضا (ع) می شوید و به مهمانان گزارش می دهید که بالاترین رتبه و مقامی است که به شما داده شده است. امیدوارم مدیر شهری تمام اقدامات خود را در خدمت امام رضا (ع) قرار دهد.

علم الهادی یادآور شد: با زائران امام هشتم(ع) معامله نکنید. کرایه تاکسی در طول سفر زیارتی دو برابر می شود. امام رضا علیه السلام از این کار خشمگین شد. ممکن است یک نفر در این سفر زیارتی چهار تا پنج میلیون بیشتر درآمد داشته باشد، اما وقتی شب به خانه می رود، به دلیل بیماری همسرش و انتقال او به بیمارستان، باید ۶ میلیون دلار خرج کند. اگر امام رضا (علیه السلام) با کسی قهر کند، همین می شود. از آنجایی که امام رضا (ع) رئوف است، با هرکسی که به این مسائل توجه نکند، قهر می کند. اگر در این زیارت بازار گرمی راه بیندازید، امام رضا (ع) از آن جلوگیری می کند و درآمد شما تحت تاثیر منفی قرار می گیرد.

وی افزود: در مأموریت زیارتی باید بیشتر خدمت کرد و درآمد بیشتری نداشت. اگر مشکلی دارید، مشکلتان را به امام رضا(ع) بگویید تا حل شود. مشکل مالی نه تنها با بدرقه زائران امام رضا(ع) حل نمی شود بلکه بدتر هم می شود. فرهنگ مهمان نوازی با ایمان شروع می شود. باید باور کرد که امام رضا (ع) خدمتکار و راننده و رفتگر بود.