رفتن به نوشته‌ها

علل غش – غش در جوانان


علل غش – غش در جوانان

سنکوپ می تواند در هر سنی و برای هر جنسیتی رخ دهد ، بنابراین نمی توان ادعا کرد که این عارضه برای افراد مسن است. اما اکثر افرادی که آن را دریافت می کنند یا در دیگران مشاهده می کنند نمی دانند چرا.

شاید آنچه شما را به این مقاله کشانده است میل به دانستن علت درمان آن است. در این مقاله قصد داریم نگاهی ویژه به این عوارض علت درمان این بیماری داشته باشیم و اطلاعات جامعی در مورد آنها در اختیار شما قرار دهیم.

غش کردن چیست؟

غش کردن از دست دادن هوشیاری موقت است که معمولاً با جریان خون ناکافی به مغز همراه است ، سنکوپ یا غش نیز نامیده می شود. این عارضه اغلب زمانی رخ می دهد که فشار خون بسیار پایین باشد (افت فشار خون) و قلب اکسیژن کافی را به مغز پمپ نکند. این فرایند می تواند خوش خیم یا علامتی از بیماری زمینه ای باشد.

علل غش کردن

علت غش کردن چیست؟

غش کردن به دلایل مختلفی یک علامت بالقوه تهدید کننده زندگی است. بسیاری از عوامل تهدید کننده زندگی ، مانند درجه حرارت بالا ، کم آبی بدن ، تعریق زیاد ، خستگی یا لخته شدن خون در پاها به دلیل تغییرات ناگهانی در وضعیت بدن می تواند منجر به غش شود.

همچنین تعیین علت غش و هر بیماری زمینه ای مهم است. با این حال ، بسیاری از بیماری های قلبی جدی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انسداد جریان خون نیز می توانند باعث غش شوند.

سنکوپ انتقال دهنده عصبی چیست؟

سنکوپ با واسطه عصب (NMS) شایع ترین نوع غش و علت مکرر مراجعه به اورژانس است. سنکوپ رفلکس ، سنکوپ یا سنکوپ وازوواگال (VVS) نیز نامیده می شود ، خوش خیم است و بندرت نیاز به درمان پزشکی دارد.

NMS بیشتر در کودکان و بزرگسالان ظاهر می شود ، اما می تواند در هر سنی رخ دهد. این عارضه زمانی رخ می دهد که قسمتی از سیستم عصبی که فشار خون و ضربان قلب را تنظیم می کند به رویدادی مانند عملکرد ذهنی یا استرس پاسخ می دهد.

NMS معمولاً در حالت ایستاده رخ می دهد و اغلب با احساس گرما ، تهوع ، سرگیجه ، دید تونلی یا “تاریکی” پیش از آن ایجاد می شود. خواباندن فرد جریان خون و هوشیاری را بازیابی می کند و به تشنج پایان می دهد.

سنکوپ موقعیتی ، نوعی NMS ، با برخی از عملکردهای بدن مانند سرفه شدید (به ویژه در مردان) ، خندیدن یا بلعیدن همراه است. اختلالات دیگر می توانند باعث غش شوند که این نیز می تواند از عوارض جانبی برخی داروها باشد.

برخی از انواع سنکوپ یک اختلال جدی را نشان می دهند:

کسانی که آن را با ورزش آزمایش می کنند.

کسانی که تپش قلب دارند یا ضربان قلب نامنظم است.

کسانی که سابقه خانوادگی غش مکرر یا مرگ ناگهانی دارند.

    بیهوش شدن قلب

سنکوپ چیست؟

سنکوپ قلبی عروقی در اثر انواع بیماری های قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انواع خاصی از فشار خون پایین ایجاد می شود. این می تواند خطر مرگ ناگهانی قلبی را افزایش دهد.

افرادی که مشکوک به سنکوپ هستند اما شرایط پزشکی جدی ندارند ممکن است به صورت سرپایی تحت درمان قرار گیرند ، اما در صورت وجود شرایط جدی پزشکی ، ارزیابی بیشتر در بیمارستان ضروری است. شرایطی که ممکن است نیاز به ارزیابی و درمان بیمارستان داشته باشد شامل آریتمی های مختلف ، ایسکمی ، تنگی شدید آئورت و آمبولی ریه است.

اگر ارزیابی نشان دهنده نقص قلب باشد ، ممکن است نیاز به یک مانیتور قلب خارجی یا خارجی باشد. نارسایی قلبی ، فیبریلاسیون دهلیزی و سایر بیماریهای قلبی جدی می توانند سنکوپ را در افراد مسن با افزایش شدید پس از 70 سالگی تشدید کنند.

علائم و نشانه های هشدار دهنده

مناطق سیناپس اغلب با علائم یا علائم هشداردهنده همراه هستند. که شامل موارد زیر است:

• حالت تهوع

لکنت زبان

نبض ضعیف

• تغییر دمای بدن که منجر به قرمزی یا سردی ناگهانی در صورت می شود.

تعریق ناگهانی و ناخواسته

پوست رنگپریده

اختلالات بینایی ، مانند تاری دید ، دید تونلی ، تاری دید یا گشاد شدن مردمک چشم

• احساس این که انگار صداها ناگهان خیلی دور شده اند.

احساس سرگیجه و تنبلی در بدن یا احساس بی وزنی در سر و بدن.

• بی حسی

• سرگیجه

سرگیجه یا احساس حرکت در اتاق

• ضربان قلب سریع

• ضعف بدن

• ارتعاش

• سردرد

    نارسایی قلبی در جوانان

غش در جوانان و عوامل خطر

غش کردن یک عارضه شایع است ، اما بزرگسالان بالای 80 سال بیشتر در معرض خطر بستری شدن و مرگ قرار دارند. جوانترهایی که بیماری قلبی ندارند ، اما در حالت ایستاده غش کرده اند یا استرس خاصی را تحریک کرده اند یا محرک های موقعیتی را تجربه می کنند ، کمتر احتمال دارد غش کنند.

سنکوپ قلبی در افراد زیر 60 سال جدی تر است. مردان؛ وجود بیماریهای قلبی شناخته شده. ضربان قلب کوتاه یا از دست دادن ناگهانی هوشیاری. غش در کار غش در هنگام معاینه غیرطبیعی قلب ؛ یا سابقه خانوادگی شرایط وراثت.

    نارسایی قلبی در جوانان

آیا هنگام غش کردن نیاز به مراجعه به پزشک دارید؟

غش کردن معمولاً نشانه بیماری جدی نیست ، اما در صورت بیهوشی بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.

در موارد زیر حتماً به پزشک خود مراجعه کنید:

• بیش از یک بار بیهوش شده اید.
به هوش آمدن بیش از دو دقیقه طول کشید.
• شما شک دارید که باردار هستید.
• هنگام غش کردن ، کنترل مثانه یا روده خود را از دست می دهید.
• ضربان قلب شما تند می زند یا نامنظم است.
• درد قفسه سینه دارید.
شما سابقه بیماری قلبی ، فشار خون بالا یا پایین یا دیابت دارید.

هنگام مراجعه به پزشک ، معاینه فیزیکی ممکن است علت غش را مشخص کند ، اما گاهی اوقات تشخیص نیاز به استراحت دارد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• اندازه گیری فشار خون
• در صورت امکان بارداری تست بارداری
• الکتروکاردیوگرام (EKG) ، برای تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی قلب و بررسی ضربان نامنظم قلب
• آزمایش میز شیب دار برای تجزیه و تحلیل چگونگی واکنش قلب و فشار خون به تفاوت موقعیت
پزشک شما همچنین ممکن است در مورد سابقه پزشکی شما سوال کند که شامل موارد زیر است:
• تشخیصهای فعلی و قبلی
• روایتی از آنچه در طول رویداد اتفاق افتاده است.
استفاده از داروها ، چه بدون نسخه و چه بدون نسخه

از شما خواسته می شود تا آنجا که ممکن است حادثه را با جزئیات به خاطر بسپارید. این به پزشک کمک می کند محرک هایی مانند گرمای شدید یا استرس که ممکن است در آن دخیل باشد را شناسایی کند.

گزینه های درمان غش

گزینه های مداوا چه هست؟

گزینه های درمانی بستگی به علت غش و ارزیابی و نتایج آزمایش دارد. هدف از درمان جلوگیری از غش کردن است.

گزینه های درمانی عبارتند از:

• مصرف داروها یا ایجاد تغییر در داروهای قبلی.
• از لباس های حمایتی یا جوراب های فشاری برای بهبود گردش خون استفاده کنید.
تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید: ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند که وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید. نمک (سدیم) بیشتری بخورید ، مایعات بیشتری بنوشید ، میزان پتاسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید و از کافئین و الکل اجتناب کنید.
• هنگام ایستادن بسیار مراقب باشید.
• هنگام خواب سر خود را بالا بیاورید. می توانید این کار را با استفاده از بالش های اضافی یا قرار دادن بالابرها در زیر پاهای تخت انجام دهید.
اجتناب یا تغییر شرایط یا “محرک هایی” که باعث ایجاد سنکوپ می شوند.
• آموزش بیوفیدبک برای کنترل سریع ضربان قلب
• درمان بیماری های قلبی ساختاری
• کاشت نبض برای حفظ ضربان قلب منظم (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است). یک دستگاه دفیبریلاتور کاردیوورتر کاشتنی (ICD). این دستگاه به طور مداوم ضربان و ریتم قلب شما را کنترل می کند و ریتم سریع و غیرطبیعی را تصحیح می کند (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است).

توصیه های انجمن قلب آمریکا

توصیه های انجمن قلب آمریکا (AHA)

1. افرادی که علائم هشدار دهنده غش ، تهوع و تعریق دارند باید بنشینند یا دراز بکشند. هرکسی که بیهوش شده است باید با پزشک معاینه اولیه از جمله معاینه فیزیکی کامل و شرح حال و همچنین اندازه گیری فشار خون و ضربان قلب خود را انجام دهد.

2. الکتروکاردیوگرام (الکتروکاردیوگرام) نیز به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه برای ارائه اطلاعات در مورد علت غش توصیه می شود. الکتروکاردیوگرام به طور گسترده در دسترس و ارزان است و می تواند اطلاعاتی در مورد علت احتمالی و خاص سنکوپ (به عنوان مثال ، ضربان قلب غیر طبیعی) ارائه دهد. آزمایش های دیگر مانند تست های استرس ورزشی ، مانیتور هولتر و اکوکاردیوگرام ، ممکن است برای رد سایر بیماری های قلبی مورد نیاز باشد.

3. نوار قلب برای کودکان و بزرگسالانی که بیهوش شده اند نیز توصیه می شود. در صورت مشکوک بودن به بیماری مادرزادی قلب ، کاردیومیوپاتی یا آریتمی ، ممکن است سایر آزمایشات تشخیصی غیر تهاجمی مورد نیاز باشد.

4- اگر ارزیابی اولیه مشخص نیست ، “آزمون رگرسیون” برای بیماران مفید است. فشار خون و ضربان قلب هنگام خوابیدن روی تخته و خم شدن تخته اندازه گیری می شود. افراد مبتلا به NMS معمولاً به دلیل افت سریع فشار خون و ضربان قلب در شیب غش می کنند. وقتی افراد دوباره به پشت می نشینند ، جریان خون و هوشیاری بازیابی می شود.

بیماران مبتلا به VVS که شرایط پزشکی جدی ندارند معمولاً می توانند به صورت سرپایی کنترل شوند. برای افراد مسن ، یک رویکرد جامع برای کار با متخصص سالمندان می تواند مفید باشد.

6. برای افرادی که کمبود آب دارند ، افزایش مصرف نمک و مایعات ممکن است در جلوگیری از غش مفید باشد. این توصیه علاوه بر حذف یا محدود کردن داروهای ضد فشار خون و دیورتیک ها ، برای افرادی که سنکوپ موقعیتی را تجربه کرده اند نیز بی خطر است.

7. مصرف نمک و مایعات بیشتر می تواند برای اکثر بیماران اطفال مفید باشد ، اما نتایج در افراد مبتلا به NMS مشخص نیست. سایر تغییرات در شیوه زندگی ، مانند ورزش ، می تواند برای کودکان مفید باشد.

آینده غش

برخی از مطالعات نشان داده اند که با غش مکرر ، کیفیت زندگی در بزرگسالان و کودکان بیمار کاهش می یابد ، با این حال ، مطالعات بهتری طراحی شده است که شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن کار و توانایی عملیاتی است. علاوه بر این ، مطالعات اضافی شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن عملکرد و توانایی عملکرد به عنوان پیامدهای بالقوه و درک بهتر ارتباط علائم سنکوپ و علل و بیماریهای زمینه ای با پیامدهای مختلف است.

نتایجی که اظهار شده

تشخیص و درمان علت غش نیاز به مشاوره تخصصی دارد. خوشبختانه بسیاری از کلینیک های پزشکی اکنون می توانند به شما کمک کنند. کلینیک قلب و عروق اکسیر که بر بیماریهای قلبی عروقی و دیابت تمرکز دارد می تواند یکی از بهترین مراکز در تشخیص و درمان این نوع بیماری ها باشد. اگر از چنین بیماریهایی رنج می برید ، می توانید با این مرکز تماس بگیرید و درخواست درمان کنید.
منبع:
https://www.heart.org
https://my.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 4]
منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *