رفتن به نوشته‌ها

علت سوزش پا در شب و روش درمان (از متخصص)


آیا سوزش پا در طول روز باعث ناراحتی شما می شود یا شب بیدار می شوید؟ اگرچه سوختگی پا اغلب شکایت سالمندان است. اما به دلایل مختلف می تواند به هر کسی آسیب برساند. از آنجایی که یکی از راههای اصلی مدیریت سوختگی های حساس پا از بین بردن علت آن است ، در ادامه به بررسی شش علت اصلی سوختگی پا می پردازیم.

علت سوزش پا در شب: پاسخ متخصص

سوزش پا در هنگام خواب می تواند نشانه ای از نوروپاتی محیطی یا آسیب عصبی باشد. حدود نیمی از افراد مبتلا به دیابت هنگامی دچار نوروپاتی محیطی می شوند که میزان بالای گلوکز در بدن به دیواره رگ های خونی تأمین کننده اعصاب آسیب برساند. سایر علائم نوروپاتی محیطی شامل بی حسی ، سوزن سوزن شدن یا درد در پاها ، یا کاهش توانایی در احساس گرما ، سرما و درد در پاها است. گاهی اوقات پزشک آزمایشاتی را انجام می دهد تا ببیند آیا اعصاب شما به طور عادی کار می کند یا خیر. درمان نوروپاتی محیطی شامل راه هایی برای حفظ سطح قند خون در محدوده طبیعی ، مدیریت درد و مراقبت خوب از پا است.

سوزش پا: پاسخ انجمن دیابت آمریکا

اگر احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در پا دارید ، این بدان معناست که اعصاب پای شما تحت تأثیر دیابت قرار دارد. اصطلاح “نوروپاتی دردناک” برای توصیف درد پا بدون دلیل در بیماران دیابتی استفاده می شود. افراد مبتلا به نوروپاتی دردناک معمولاً “بی حس” یا احساس سوزش جزئی در پاهای خود احساس می کنند که در شب بدتر می شود. البته وقتی این بیماری به دلیل سوختگی پا علائم دیگری نداشته باشد ، این یک نوروپاتی محسوب می شود.

علاوه بر این ، ممکن است دچار گرفتگی مکرر پا شوید. از آنجا که نوروپاتی دردناک در هنگام بروز مشکل است ، بهترین درمان برای این بیماری کنترل قند خون برای جلوگیری از نوروپاتی است. این مشکل عصبی اغلب در مردان و همچنین افرادی که سالها دیابت داشته اند ، افراد قد بلند ، افراد سیگاری و همچنین افرادی که کنترل زیادی بر قند خون خود ندارند ، رخ می دهد.

اگر در حال حاضر از نوروپاتی دردناک رنج می برید ، باید بدانید که درمان هایی وجود دارد که حدود 50 of از افرادی را که از آن رنج می برند ، تسکین می دهد. این درمان ها شامل داروهای ضدافسردگی ، برخی داروهای قلبی و کرم های ساخته شده با کپسایسین است. این کرم ها برای از بین بردن حساسیت روی پا مالیده می شوند. خبر خوب این است که اگر با هیچ یک از این درمان ها بهبود نیابید ، درد ناشی از این نوروپاتی اغلب با گذشت زمان از بین می رود.

سوزش پا در شب: سایر علل شایع

1- وضعیت پا

موقعیت پاهای ما نحوه راه رفتن و فشار روی پاهای ما را تعیین می کند. در حالت ایده آل ، وزن ما هنگام راه رفتن به طور مساوی بر روی پاهای ما توزیع می شود ، اما گاهی اوقات برخی از افراد فشار موضعی را روی پاهای خود وارد می کنند. این فشار “نقاط داغ” ایجاد می کند که سپس منجر به احساس گرما ، قرمزی و احساس سوزش می شود.

قوس بزرگ در قسمت میانی پا نمونه رایج این مورد است. در این حالت ، قسمت های پایینی پا روی زمین قرار می گیرد ، بنابراین پاشنه و بیرون زدگی پا قسمت های اصلی تحمل کننده تنش هستند. هرگونه اختلاف در طول پاها نیز می تواند این مشکل را ایجاد کند ، حتی اگر اختلاف 6 میلی متر باشد ، زیرا در این حالت وزن یک پا بیشتر از پای دیگر است.

20 رازی که زبان شما درباره سلامتی شما می گوید!

برخی مشکلات و شرایط پزشکی پا ، مانند پینه ، پینه ، زگیل و مفاصل متورم و برجسته ، هنگام راه رفتن می تواند فشار بیشتری به پا وارد کند و باعث تحریک پا شود.

2- نوروپاتی محیطی (دیابت)

[webp-to-jpg output image]

نوروپاتی محیطی وضعیتی است که در آن عصبی که از ستون فقرات به نواحی اطراف ، بازوها و پاها منتقل می شود ، آسیب می بیند. مسیر این عصب از ستون فقرات تا پا فاصله زیادی دارد و هر نوع صدمه ای در هر نقطه از این مسیر می تواند منجر به علائم عصبی در پا از جمله بی حسی ، سوزن سوزن شدن و سوزش شود.

دیابت یکی از شایع ترین علل نوروپاتی محیطی است. تحقیقات نشان می دهد 61 درصد از استرالیایی های مبتلا به دیابت درجاتی از نوروپاتی را دارند. دلیل این امر این است که سطح قند خون در طولانی مدت افزایش یافته و کنترل نمی شود ، که می تواند منجر به آسیب عصبی ، ضعیف شدن دیواره های عصبی ، کند شدن انتقال سیگنال های عصبی و تغییر احساس طبیعی پا شود. این عوارض به تدریج ظاهر می شوند و با گذشت زمان بدتر می شوند. این بدان معناست که احساس سوزش در پا شدید است یا ممکن است پا کاملا بی حس شود.

سایر علل نوروپاتی محیطی شامل بیماریهای خود ایمنی ، عوارض جانبی برخی درمانها مانند شیمی درمانی ، بیماریهای ژنتیکی ، عفونتها ، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و موارد دیگر است.

3- نورومای مورتون

نورومای مورتون یک توده متورم و دردناک در پا است که به دلیل التهاب عصبی که ناحیه خاصی را پوشانده ، اغلب بین انگشت دوم و سوم انگشت یا سوم و چهارم انگشت پا ظاهر می شود. هنگامی که عصب متورم و تحریک می شود ، برخی علائم عصبی از جمله سوزش پا ظاهر می شود.

در این شرایط احساس درد و سوزش در پا هنگام پوشیدن کفش های تنگ یا باریک بدتر می شود ، زیرا این مدل کفش ها استخوان های پا را به هم نزدیک می کند و بنابراین عصب بیشتر فشرده و فعال می شود.

برای تضعیف بدن چه می خورید و چه می کنید؟ (از پروفسور کلوئی)

4- فشرده سازی یا گیر افتادن عصب (سندرم تونل پاشنه)

همه ما یک تونل کوچک در داخل مچ پا داریم به نام تونل تارسال. این تونل مسیری را برای بسیاری از تاندون ها ، شریان ها ، وریدها و اعصاب مچ پا فراهم می کند. عصب تیبیای خلفی یکی از اعصاب این ناحیه است.

گاهی اوقات ساختارهای تونل پشتی ، از جمله عصب تیبیای خلفی ، فشرده می شوند و علائمی مانند سوزش پا ایجاد می کنند. علل فشرده سازی یا گیر افتادن این اعصاب شامل صافی کف پا ، خار ، تورم کیست یا تونل است که فضا را اشغال کرده و عصب را فشرده می کند ، آسیب به ناحیه مچ پا و آسیب به ساختارهای تونل. سایر شرایط التهابی که بر عصب فشار وارد می کند. بسیاری از نقاط دیگر در امتداد عصب وجود دارد که ممکن است تحت فشار باشند.

5- آسیب عصبی ضربه ای (آسیب پس از سانحه)

درست مانند ماهیچه ها ، تاندون ها و رباط هایی که می توانند در اثر ضربه آسیب ببینند ، همچنین می تواند به اعصاب ما آسیب برساند و باعث ایجاد تعدادی از علائم عصبی از جمله سوزش پا شود. این ضربه ممکن است یک ضربه مستقیم به پا یا پا باشد ، به عنوان مثال ، پای کسی به پای شما بخورد ، چیزی روی پای شما بیفتد ، یک توپ فوتبال به پای شما بخورد و غیره ، یا ممکن است شدیدتر باشد و به ستون فقرات ضربه بزند ، جایی که عصب سرچشمه می گیرد این دردناک است.

6- عفونت پای ورزشکاران (عفونت قارچی)

پای ورزشکار نام عفونت قارچی است که می تواند باعث احساس سوزش موقت در کف پا و بین انگشتان پا شود. این عفونت قارچی لایه بیرونی پوست را درگیر کرده و در نتیجه باعث خشکی ، پوسته پوسته شدن ، قرمزی ، خارش ، سوزش و آسیب به ظاهر پوست می شود.

عفونت های قارچی باعث تحریک می شوند زیرا قارچ ها از کراتین تغذیه می کنند. کراتین پروتئینی است که در پوست ، مو و ناخن ها یافت می شود. خوشبختانه درمان عفونت های قارچی پوست کاملاً ساده است و کافی است از داروی ضد قارچ استفاده کرده و مراقبت های لازم را در خانه انجام دهید.

نکاتی که پای شما به شما در مورد سلامتی شما می گوید!

علل دیگر سوزش پا

سایر علل سوزش پا که در مقالات پزشکی ذکر شده است شامل کمبود ویتامین (به ویژه ریبوفلاوین و ویتامین B12) ، اعتیاد به الکل ، نارسایی کلیه ، کم کاری تیروئید ، سندرم درد مزمن منطقه ای یا اختلالات ژنتیکی مانند بیماری شارکوت ماری-تروج است. مری توت). سوزش پا نیز ممکن است ایدیوپاتیک باشد ، به این معنی که علت شناخته شده ای ندارد.

منبع 1 منبع 2

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *