رفتن به نوشته‌ها

علائم کمبود ویتامین B12


ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آب است. این ویتامین در تولید گلبول های قرمز خون ، DNA و عملکرد سیستم عصبی نقش دارد. ویتامین B12 به طور طبیعی در غذاهای حیوانی از جمله گوشت ، ماهی ، مرغ ، تخم مرغ و محصولات لبنی یافت می شود. متأسفانه کمبود ویتامین B12 به ویژه در افراد مسن شایع است. اگر از این منابع به اندازه کافی در رژیم غذایی خود استفاده نمی کنید ، در معرض کمبود قرار دارید.

علائم کمبود ویتامین B12

پوست کم رنگ یا زرد

افرادی که کمبود ویتامین B12 دارند اغلب رنگ پریدگی یا زردی چشم دارند. زیرا کمبود ویتامین B12 مشکلاتی در تولید گلبول های قرمز ایجاد می کند. ویتامین B12 نقش کلیدی در تولید DNA مورد نیاز برای ساخت گلبول های قرمز خون ایفا می کند. بدون آن ، سلول ها نمی توانند تقسیم شوند. این وضعیت باعث کم خونی مگالوبلاستیک می شود که در آن گلبول های قرمز بسیار بزرگتر از مغز استخوان شده و وارد جریان خون می شوند. بنابراین ، تعداد کمی گلبول قرمز در خون گردش می کند و پوست رنگ پریده به نظر می رسد. شکنندگی گلبولهای قرمز باعث تجزیه بسیاری از آنها می شود که منجر به افزایش بیلی روبین می شود. وقتی سلولهای خونی قدیمی تجزیه می شوند ، کبد بیلی روبین تولید می کند. سطوح بالای بیلی روبین باعث زردی پوست و چشم می شود.

ضعف و خستگی

ضعف و خستگی از علائم شایع کمبود ویتامین B12 است. این به این دلیل است که بدن ویتامین B12 کافی برای تشکیل گلبول های قرمز خون که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کنند ، ندارد. این نوع کم خونی اغلب در افراد مسن به دلیل بیماری خود ایمنی شناخته می شود که به آن کم خونی خطرناک معروف است. افراد مبتلا به این کم خونی پروتئین مهمی به نام فاکتور ذاتی تولید نمی کنند. فاکتور ذاتی برای جلوگیری از کمبود ویتامین B12 ضروری است ، زیرا در روده به ویتامین B12 متصل می شود و به جذب آن کمک می کند.

احساس سوزن سوزن شدن

یکی از عوارض جدی کمبود طولانی مدت ویتامین B12 آسیب عصبی است. ویتامین B12 نقش مهمی در مسیر متابولیک تولید چربی میلین ایفا می کند. میلین اعصاب را به عنوان نوعی محافظت احاطه کرده است. بدون B12 ، سیستم عصبی قادر به عملکرد صحیح نیست. شایع ترین علامت سوزن سوزن شدن در دست و پا است. جالب است که علائم عصبی مرتبط با کمبود ویتامین B12 معمولاً در کنار کم خونی ظاهر می شود.

ویتامین B12

تغییر در حرکت

در صورت عدم درمان ، آسیب سیستم عصبی ناشی از کمبود ویتامین B12 می تواند باعث تغییر راه رفتن شود. حتی ممکن است بر تعادل و هماهنگی بدن تأثیر بگذارد و احتمال سقوط فرد را افزایش دهد. این علائم اغلب در کمبود B12 تشخیص داده نشده در افراد مسن دیده می شود و افراد بالای 60 سال بیشتر مستعد کمبود B12 هستند. با این حال ، پیشگیری یا درمان کمبود ممکن است تحرک را بهبود بخشد. همچنین می تواند در بزرگسالان جوان که دچار کمبود شدید هستند ، دیده شود.

گلوکز و زخم دهان

Glossite اصطلاحی است که برای توصیف زبان ملتهب استفاده می شود. در مورد گلوسیت ، رنگ و شکل زبان تغییر کرده و دردناک ، قرمز و متورم می شود. این التهاب همچنین می تواند زبان را صاف کند ، زیرا همه برآمدگی های کوچک حاوی جوانه های چشایی روی زبان ناپدید می شوند. گلوسیت علاوه بر دردناک بودن ، می تواند نحوه غذا خوردن و صحبت کردن را نیز تغییر دهد. مطالعات نشان داده است که زبان متورم و ملتهب می تواند نشانه اولیه کمبود ویتامین B12 باشد.علاوه بر این ، برخی از افراد مبتلا به کمبود ویتامین B12 ممکن است علائم دهانی دیگری مانند زخم دهان ، سوزش و خارش در دهان را تجربه کنند.

تنگی نفس و سرگیجه

اگر کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 دارید ، ممکن است احساس تنگی نفس و کمی سرگیجه داشته باشید. زیرا بدن فاقد گلبول های قرمز برای رساندن اکسیژن کافی به سلول های بدن است.

اختلال بینایی

یکی از علائم کمبود ویتامین B12 تاری یا دوبینی است. زمانی رخ می دهد که کمبود ویتامین B12 درمان نشده منجر به آسیب سیستم عصبی و عصب بینایی شود. این آسیب می تواند سیگنال عصبی را که از چشم به مغز منتقل می شود مختل کرده و بینایی را مختل کند. این وضعیت به عنوان نوروپاتی بینایی شناخته می شود.

نوسانات خلقی

کمبود ویتامین B12 با خلق و خو و اختلالات مغزی مانند افسردگی و زوال عقل ارتباط دارد. سطوح بالای هموسیستئین ناشی از کمبود ویتامین B12 می تواند به بافت مغز آسیب برساند ، سیگنال های مغز را مختل کرده و منجر به تغییرات خلقی شود. برخی از مطالعات نشان می دهد که درمان مکمل می تواند علائم را در برخی از افراد مبتلا به کمبود ویتامین B12 معکوس کند.

بیایید با: کپسول Health-Breast Complex B آشنا شویم

افرادی که در معرض کمبود ویتامین B12 هستند

قدیمی
افرادی که قسمتی از روده خود را با جراحی خارج کرده اند.
افرادی که متفورمین برای دیابت مصرف می کنند.
گیاهخواران
کسانی که داروهای ضد اسید مصرف می کنند
متأسفانه علائم کمبود ویتامین B12 می تواند سالها بعد ظاهر شود و تشخیص را پیچیده کند. گاهی اوقات کمبود ویتامین B12 را می توان با کمبود اسید فولیک اشتباه گرفت زیرا کمبود ویتامین B12 سطح فولات را کاهش می دهد. با کمبود اسید فولیک ، ممکن است کمبود ویتامین B12 پنهان شده و مشکل اصلی ظاهر نشود.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: healthline

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *