علائم کبد چرب که نمی دانید عوامل خطر برای بیماری قلبی چرب


به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اکسپرس، کبد یکی از اندام های حیاتی است که اگر به درستی از آن مراقبت نشود، مشکلات خطرناکی برای بدن ایجاد می کند. بیماری کبد چرب که به عنوان بیماری کبد غیر الکلی نیز شناخته می شود، به زیرمجموعه ای از بیماری های کبدی اطلاق می شود که به مصرف الکل مرتبط نیستند و در اثر تجمع چربی در کبد ایجاد می شوند.

علائم شایع بیماری کبد چرب عبارتند از: زردی پوست (یرقان) SY معده درد است. با این حال، علائمی وجود دارد که افراد آن را تشخیص نمی دهند.

طبق گفته کلینیک مایو، بزرگ شدن رگ های خونی زیر پوست این می تواند نشانه بیماری کبد چرب باشد. به طور کلی، این می تواند به این معنی باشد که فرد مبتلا به استئاتوهپاتیت غیر الکلی (بیماری کبد چرب غیر الکلی) است که شکل تهاجمی سیروز یا سرطان کبد است.

پزشکان این مرکز توصیه کردند افرادی که این علائم را تجربه می کنند به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرند.

این کلینیک توضیح می دهد: عارضه اصلی بیماری کبدی غیر الکلی سیروز است که در مراحل پایانی در کبد ایجاد می شود. سیروز در پاسخ به آسیب کبدی مانند التهاب رخ می دهد. همانطور که کبد تلاش می کند تا التهاب را متوقف کند، نواحی اسکار (فیبروز) ایجاد می شود. با ادامه عفونت، فیبروز گسترش می یابد و کبد تکثیر می شود.

در صورت عدم درمان، سیروز می تواند منجر به تجمع مایع در شکم (آسیت)، تورم رگ های خونی در مری (واریس مری) شود که می تواند پاره شود و خونریزی کند. گیجی، خواب آلود SY مشکل در صحبت کردن (آنسفالوپاتی کبدی)، سرطان کبد و نارسایی کبدی در مرحله نهایی که منجر به نارسایی کبد می شود.

محققان می گویند: بین پنج تا ۱۲ درصد موارد استئاتوهپاتیت غیر الکلی منجر به سیروز پیشرفته می شود. بیماری کبد چرب اغلب در مراحل اولیه هیچ علامتی نشان نمی دهد. با این حال، بیمار می تواند خستگی SY معده درد نفس کشیدن

سایر علائم احتمالی سیروز عبارتند از: تورم شکم (آسیت) بزرگ شدن طحال، کف دست قرمز است، زردی پوست و چشم (یرقان).

اگرچه علت دقیق بیماری کبد چرب ناشناخته است، اما عواملی وجود دارند که می توانند خطر سیروز را افزایش دهند، از جمله اضافه وزن یا چاقی، مقاومت به انسولین، قند خون بالا (هیپرگلیسمی) که نشان دهنده پیش دیابت یا دیابت نوع ۲ است. سطح چربی. به خصوص تری گلیسیرید در خون.

پزشکان می گویند: چربی اضافی برای برخی افراد مانند سم برای سلول های کبد است و باعث بیماری کبدی و غیر الکلی کبد می شود که می تواند منجر به تشکیل چربی در کبد شود.

علائم کبد چرب که نمی دانید عوامل خطر برای بیماری قلبی چرب

عواملی که می توانند باعث بیماری کبد چرب در هر مرحله شوند عبارتند از: کلسترول بالا، تری گلیسیرید بالا، سندرم متابولیک، چاقی (به ویژه چربی متمرکز در شکم)، بیماری تخمدان پلی کیستیک، دیابت نوع ۲ ۲، کم کاری تیروئید. . همچنین هر چه سن شما بیشتر باشد احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر می شود.

برای کاهش خطر، پزشکان به افراد توصیه می کنند که رژیم غذایی سالم، متعادل و وزن مناسب داشته باشند و بیشتر ورزش کنند.