رفتن به نوشته‌ها

علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت قلب


علائم و عوارض هایپر لیپیدمی و تأثیر چربی خون بر کیفیت عملکرد قلب

چربی خون بالا همانطور که بارها و بارها خوانده ام ، بدن انسان برای متابولیسم به چربی نیاز دارد. اما میزان چربی خون باید به همان اندازه طبیعی باشد.

کلسترول بالا یا تری گلیسیرید در بدن منجر به تجمع چربی در دیواره عروق می شود که منجر به افزایش چربی خون می شود. چیزی که باعث افزایش چربی خون می شود و باید از آن اجتناب شود غذاهای فست فود ، غذاهای چرب ، سرخ شده و ناسالم است.

اگر مبتلا به چربی خون هستید ، ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نیز باشید. در این مقاله می خواهیم در مورد علائم هایپرلیپیدمی ، سطح طبیعی آن در بدن ، درمان هایپرلیپیدمی و هر آنچه که باید در مورد این بیماری بدانید صحبت کنیم ، بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چربی خون و انواع چربی خون

مهمترین انواع چربی در خون

دو نوع اصلی چربی در خون ما وجود دارد که عبارتند از:

  • کلسترول

  • تری گلیسیرید

تری گلیسیرید

سرگرمی آن سطح بالای چربی در خون همواره با تری گلیسیرید و کلسترول در ارتباط بوده است. تری گلیسیریدها چربی هایی هستند که از طریق خوردن غذاهای پرکالری و مضر وارد بدن شما می شوند. وقتی این غذاهای ناسالم وارد بدن می شوند ، بدن مقداری از کالری اضافی را به تری گلیسیرید تبدیل کرده و در سلول های چربی ذخیره می کند.

اما آیا همه این تری گلیسیریدها برای بدن مضر هستند؟ در پاسخ باید بگویم نه. برخی از تری گلیسیریدها برای عملکرد برخی از سلول ها ضروری هستند. اما اندازه آن نیز اگر زیاد باشد ناسالم است.

چه چیزی باعث ایجاد تری گلیسیرید در بدن می شود؟

اضافه وزن و چاقی از جمله عواملی هستند که باعث افزایش سطح تری گلیسیرید در خون می شوند.

افراد کم تحرک یا کم تحرک ممکن است تری گلیسیرید بالایی داشته باشند.

سیگار کشیدن و مصرف الکل این چربی بدن را افزایش می دهد.

رژیم های حاوی کربوهیدرات بالا باعث افزایش تری گلیسیرید می شود.

یک فرد دارای تری گلیسیرید بالا ، LDL بالا و HDL پایین است.

کلسترول

کلسترول در تمام سلول های بدن وجود دارد. کلسترول چربی است که در خون حل نمی شود بلکه توسط لیپوپروتئین ها به داخل و خارج از سلول آزاد می شود (لیپوپروتئین ها ترکیبی از پروتئین ها و لیپیدها هستند که لیپیدها را در خون حمل می کنند).

دو نوع کلسترول در بدن وجود دارد:

LDL لیپوپروتئین با چگالی کم

لیپوپروتئین با چگالی بالا HDL

کلسترول به دو صورت در بدن تولید می شود:

کلسترول توسط خود بدن ساخته می شود. بیشتر کلسترول بدن از کبد حدود 1000 میلی گرم در روز است.

کلسترول در بدن در اثر خوردن غذاهای خاص ایجاد می شود. خوردن غذاهایی مانند گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و محصولات لبنی باعث ورود کلسترول به بدن ما می شود. زرده تخم مرغ تنها ماده ای است که بیشترین میزان کلسترول را دارد.

اهمیت کلسترول و چربی بالا در خون

اهمیت کلسترول در بدن

ممکن است فکر کنید وقتی در مورد چربی خون بالا صحبت می کنیم ، لزوماً به کلسترول فکر می کنیم ، اما وجود کلسترول در بدن بسیار مهم است. زیرا کبد ، نخاع و مغز برای عملکرد طبیعی خود به کلسترول نیاز دارند.

کلسترول همچنین برای بدن ضروری است تا بتواند سلول های خاصی ، هورمون های خاص را تشکیل داده و حفظ کند ، ویتامین D تولید کرده و ویتامین های محلول در چربی را جذب کند.

LDL:

لیپوپروتئین با چگالی پایین نوعی کلسترول بد است که توسط بدن نیز تولید می شود. بدن همچنین لیپوپروتئین ها را از طریق غذاهای خاصی مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می کند.

کلسترول بد با برخی از چربی ها و سایر مواد موجود در جریان خون ترکیب شده و به دیواره رگ ها می چسبد و باعث انسداد عروق می شود.

کلسترول بد جریان آن را در انسان کاهش می دهد و منجر به بیماری قلبی می شود. از این رو ، بسیاری از مردم از حملات قلبی و سکته مغزی رنج می برند.

VLDL:

VLDL حاوی بیشترین میزان گلیسیرید در بدن است. این ذرات باعث افزایش اندازه ذرات کلسترول می شوند ، بنابراین با بزرگتر شدن ، ذرات کلسترول رگ های خونی را تنگ می کنند. اگر فردی با VLDL بالا هستید ، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و درمان را از همین حالا شروع کنید. از آنجا که VLDL حاوی مقدار زیادی تری گلیسیرید است ، برای شما بسیار خطرناک است.

HDL:

HDL ، که همان لیپوپروتئین با چگالی بالا است ، به عنوان کلسترول خوب شناخته می شود ، اما باید بگویم که HDL کلسترول بد را به کبد باز می گرداند. این کلسترول نوعی محافظ قلب است.

مقدار طبیعی چربی در خون

برای بسیاری از مردم ، سوال اصلی این است که مقدار طبیعی و سالم چربی خون در بدن چیست؟ مقدار مناسب تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

همچنین میزان مناسب کلسترول باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد تا یک چربی طبیعی در خون وجود داشته باشد ، در غیر این صورت اگر مقدار آن بسیار کم یا زیاد باشد ، باید به متخصص مراجعه کنید.

آزمایش خون و چربی خون بالا

علائم چربی خون در پاسخ به آزمایشات شما

با یک آزمایش خون ساده می توانید میزان چربی خون خود را که در شمال کلسترول و تری گلیسیرید قرار دارد اندازه گیری کنید. لازم به ذکر است که قبل از این آزمایش ، 12 ساعت قبل از آزمایش خون ، نباید چیزی جز آب بنوشید.

لیپیدهای خون در واحدهایی به نام میلی مول در لیتر خون بیان می شوند:

• سطح کلسترول تام کمتر از 5 میلی مول در لیتر است.

• سطح LDL کمتر از 3 مول/لیتر.

سطح HDL بالاتر از 1mmol/L

• سطح تری گلیسیرید کمتر از 2 میلی مول در لیتر.

افرادی که دچار حمله قلبی شده اند باید هر سال چربی خون خود را اندازه گیری کنند. این یک الزام مهم برای این افراد است.

اگر آزمایش نشان داد که کلسترول شما بالاتر از L.5/mmol است و سابقه آنژین یا حمله قلبی دارید ، حتماً استاتین هایی مانند سیمواستاتین و آتوواستاتین مصرف کنید تا کلسترول شما کاهش یابد.

توجه داشته باشید که اگر آزمایش خون شما 240 میلی گرم در دسی لیتر نشان دهد ، شما فردی هستید که چربی خون بالایی دارد. بنابراین باید سعی کنید سطح چربی خون خود را به حالت عادی برگردانید. زیرا در غیر این صورت ممکن است از بیماری های قلبی عروقی و حتی حملات قلبی و سکته رنج ببرید.

علائم چربی خون بالا

علائم چربی خون بالا

افرادی که دارای چربی خون بالا هستند علائم زیر را دارند:

افرادی که چربی خون بالایی دارند احساس سنگینی ، خستگی یا کبودی می کنند.

• اگر چربی خون شما زیاد است ، ممکن است مدام احساس خواب آلودگی کنید.

• این افراد احساس سوزش و گرما در کف پا می کنند.

• احساس درد در ساق پا و کف پا.

این افراد از سردرد و سنگینی رنج می برند.

• دهان آنها خشک و تلخ است.

• افراد دارای داشتن فشار خون بالا سرگیجه و وزوز گوش دارند.

• افراد مبتلا به فشار خون بالا احساس سرگیجه ، سنگینی و خواب آلودگی می کنند. این افراد پس از خوردن غذاهای چرب دچار تپش قلب می شوند. اگر این علائم را دارید ، می توانید با خوردن آب میوه ، آب لیمو یا سرکه آرام شوید.

• این افراد زیاد عرق می کنند.

صورت پف کرده پف کرده


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: همه آنچه باید درباره کبد چرب بدانید

چربی خون بالا و ارتباط با بیماری

با افزایش درصد چربی در خون ، در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی خواهید بود زیرا وقتی سطح کلسترول در خون بالا می رود ، چربی در سطح رگ ها تجمع می یابد ، که باعث تنگ شدن و تنگ شدن عروق می شود ، که منجر به کاهش جریان خون به بدن و در نتیجه توانایی قلب برای دریافت آن حاوی خون غنی از اکسیژن نیست.

به همین دلیل است که فرد از بیماری های قلبی عروقی رنج می برد و در بدترین حالت منجر به حمله قلبی می شود.

همچنین ، هنگامی که جریان خون به اندام های شما ، به ویژه مغز کاهش می یابد ، اندام ها و مغز شما نمی توانند به طور عادی عمل کنند ، که می تواند منجر به سکته مغزی شود.

چربی خون همچنین منجر به بیماریهای زیر می شود:

کم کاری تیروئید
• بیماری کبد و کلیه
• دیابتی
نارسایی مزمن کلیه
• چاقی
برخی عفونت ها
• اعتیاد به الکل
• ایدز

رژیم غذایی مناسب برای افرادی که دارای چربی خون بالا هستند

افرادی که دارای چربی خون بالا هستند باید از چه رژیمی پیروی کنند؟

افراد مبتلا به چربی خون باید از غذاهای بخارپز ، آب پز و کبابی به جای غذاهای سرخ شده برای کاهش آنها استفاده کنند. این افراد باید از شیر ، جگر ، زرده تخم مرغ ، چیپس سیب زمینی ، پفک ، روغن های سخت ، بستنی ، شیرینی ها و غذاهای شیرین خودداری کنند ، یا در صورت خوردن زیاد غذا نخورند. از مواد کم چرب استفاده کنید. به عنوان مثال ، از شیر و ماست کم چرب استفاده کنید.

این افراد باید مصرف گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود کاهش دهند و به جای آن از گوشت سفید مانند بوقلمون یا مرغ استفاده کنند.

به افرادی که دارای چربی خون بالا هستند توصیه می شود از سیر ، سبزیجات و میوه های خام مانند گلابی ، پرتقال ، گریپ فروت و سیب استفاده کنند. همچنین پروتئین مانند حبوبات و غلات کامل بخورید.

افراد مبتلا به چربی خون باید از گیاهانی مانند سیاه دانه ، آویشن ، سویا ، گشنیز و سبزیجاتی مانند شوید ، پوست لیمو و پودر زنجبیل استفاده کنند.

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]
منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *