علائم طولانی کووید، مدیریت، و به کجا می رویم


فوریه ۴، ۲۰۲۲ – کووید طولانی مدت همچنان یک هدف متحرک است – دائماً در حال تکامل است و هنوز پزشکان و بیمارانی را که گاهی اوقات علائم طولانی مدت ناتوان کننده دارند شگفت زده می کند.

در این مرحله اطلاعات کمی در مورد این اختلال قابل پیش بینی به نظر می رسد. برای مثال، افراد ممکن است پس از کووید-۱۹ بدون علامت، خفیف یا شدید، مدت طولانی به کووید مبتلا شوند. و هنگامی که فردی به کووید طولانی مبتلا می شود – که به عنوان کووید طولانی مدت نیز شناخته می شود – علائم می تواند بسیار متفاوت باشد.

برای رفع همه ابهامات، وزارت بهداشت ایالت نیویورک کارشناسانی را در زمینه مراقبت های اولیه، اطفال، طب فیزیکی، توانبخشی و ریه جمع آوری کرد تا به برخی از سوالات مبرم پاسخ دهند.

امیلی لوترلو، MD، مدیر بخش اپیدمیولوژی در وزارت بهداشت ایالت نیویورک می گوید: نیویورک در سال ۲۰۲۰ اولین کانون همه گیری در ایالات متحده بود، و آن را به مرکز اپیدمی طولانی کووید نیز تبدیل کرد.

وقتی برای اولین بار بیمار مبتلا به کووید طولانی را می بینید، چه می کنید؟

بنجامین آبراموف، پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در Penn Medicine در فیلادلفیا، می‌گوید: اولین امتحان متفاوت است زیرا راه‌های بسیار متفاوتی وجود دارد که COVID-19 خود را نشان می‌دهد.

زیجیان چن، MD، مدیر پزشکی مرکز مراقبت‌های پس از کووید در سیستم بهداشتی کوه سینا در شهر نیویورک، می‌گوید ارزیابی مراقبت‌های قبلی و فعلی آن‌ها نیز به مدیریت مداوم آنها کمک می‌کند.

آیا واکسیناسیون می تواند به افراد مبتلا به کووید طولانی کمک کند؟

آبراموف، که همچنین مدیر کلینیک طولانی کووید در دانشگاه پنسیلوانیا است، می‌گوید هر کاری که می‌توانیم برای جلوگیری از بیماری شدید یا بستری شدن در بیمارستان با COVID-19 انجام دهیم، برای جلوگیری از ابتلای طولانی مدت به کووید-۱۹ مفید است.

او می‌گوید: “بنابراین این چیزی است که من همیشه با بیماران صحبت می‌کنم. در برخی تحقیقات، گاهی اوقات بیماران پس از واکسن احساس بهتری دارند.”

چه نوع درمان هایی را برای بیماران خود مفید می دانید؟

آبراموف می گوید که توانبخشی بخش کلیدی بهبودی از کووید طولانی است. “این بسیار مهم است که این بسیار خاص بیمار باشد.”

او می‌گوید: «ما بیمارانی داریم که کار می‌کنند. آنها قبلاً در برخی موارد به باشگاه می‌روند، اما احساس نمی‌کنند که استقامت مشابهی دارند. و سپس ما بیمارانی داریم که از خستگی آنقدر فلج شده اند که نمی توانند از رختخواب بلند شوند.

یک برنامه ورزشی می تواند به افرادی که مدت طولانی کووید دارند کمک کند.

جان باراتا، MD، از دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی در دانشگاه کارولینای شمالی، می‌گوید: «نقش زیادی برای خدمات درمانی در بهبودی این بیماران وجود دارد.

اما تعداد محدود کلینیک‌های طولانی کووید می‌تواند به این معنی باشد که برخی از افراد نمی‌توانند به درمانگران آموزش دیده در مورد نیازهای بیماران مبتلا به علائم ماندگار کووید مراجعه کنند. آموزش فیزیوتراپی و کاردرمانگر جامعه یک راه حل است.

چه مدت طول می کشد تا افراد مبتلا به کووید طولانی بهبود پیدا کنند و اگر بتوانند به ۱۰۰٪ برگردند؟

باراتا می‌گوید اعداد خاصی واقعاً در دسترس نیستند.

“اما من نمی توانم به شما بگویم روند کلی که می بینم این است که بسیاری از بیماران بهبود تدریجی علائم دارند. بهبود آهسته اما پیوسته با گذشت زمان ممکن است روند بهبودی طبیعی بدن، نتیجه مداخلات پزشکی یا هر دو باشد. “

شاراگیم کمپ، مدیر پزشکی برنامه بهبودی کووید برای Nuvance Health، یک سیستم بهداشتی در نیویورک، می گوید: این می تواند به افراد مبتلا به کووید طولانی مدت اطمینان دهد که تا زمانی که احساس نکنند سلامت خود را به حداکثر رسانده اند از مراقبت ترخیص نمی شوند. و کانکتیکات

او می گوید، تعیین انتظارات بهبودی واقع بینانه ضروری است، و اینکه همه به ۱۰۰٪ عملکرد قبل از COVID-19 خود باز نخواهند گشت.

کمپ می‌گوید: «زمانی که بتوانیم به آنها کمک کنیم تا انتظارات خود را دوباره تنظیم کنند، تقریباً بهبودی سریع حاصل می‌شود، زیرا آنها دیگر آن فشار را بر خود وارد نمی‌کنند.

شایع ترین علائمی که در کووید طولانی مدت مشاهده می کنید چیست؟

آبراموف می‌گوید، فکر کردن به کووید طولانی مدت به عنوان یک اصطلاح بسیار گسترده مفید است.

او می‌گوید با تکرار آنچه که بسیاری دیگر مشاهده کرده‌اند، خستگی، اختلال عملکرد شناختی یا “مه مغزی” و تنگی نفس یا مشکل تنفسی شایع‌ترین علائم به نظر می‌رسد.

کمپ می‌گوید برخی علائم مبهم را گزارش کردند.

او می‌گوید: ممکن است افراد «حتی متوجه نباشند که مبتلا به کووید هستند» به پزشک مراجعه کنند.

سارا جی رایان، پزشک متخصص داخلی در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا ایروینگ در شهر نیویورک، می‌گوید: به همین دلیل، بیماران می‌توانند علائمی را گزارش کنند که لزوماً با هیچ تخصص مناسب نیستند. مردم می گویند “فقط خودشان نیستند” یا پس از بهبودی COVID-19 خسته شده اند.

آیا بین موارد شدید کووید و کووید طولانی مدت ارتباطی وجود دارد؟

باراتا می گوید: “اصلا اینطور نیست. می توانم بگویم که بیش از ۸۰ درصد از بیمارانی که می بینیم بیماری خفیف داشتند و در بیمارستان بستری نشدند.”

ایکسی رامیرز، متخصص ریه اطفال، می گوید که کووید طولانی مدت در کودکان و نوجوانان کمی متفاوت است. اکثر بیماران در کلینیک طولانی کووید در دانشگاه میشیگان قبلاً سالم بودند و نه کودکان مبتلا به آسم یا سایر بیماری‌های ریوی آنطور که ممکن است انتظار داشت. در واقع، بسیاری از آنها دانشجوی ورزشکار هستند، یا قبل از ابتلای طولانی مدت به کووید، در این ورزش بودند.

در این جمعیت، تنگی نفس و به دنبال آن درد قفسه سینه و خستگی شایع‌تر است. متأسفانه، علائم برای بسیاری از کودکان آنقدر جدی است که عملکرد آنها محدود است، حتی اگر بتوانند به بازی رقابتی بازگردند.

آیا معیارهای تعریف شده ای وجود دارد که برای تشخیص طولانی مدت کووید استفاده می کنید؟ چگونه به کسی تشخیص می دهید؟

کمپ می‌گوید این یک سوال همیشه در حال تکامل است. تعاریف پذیرفته شده کلی بر علائم مداوم یا جدید ۴ هفته یا بیشتر پس از بیماری اصلی کووید-۱۹ متمرکز است، اما استثناهایی وجود دارد.

محققان در حال کار بر روی تست های آزمایشگاهی برای کمک به تایید تشخیص هستند. رایان می‌گوید، اما بدون نشانگر زیستی قطعی خون، رسیدن به تشخیص نیازمند «کارآگاهی کامل» است.

آیا ارائه دهندگان سلامت روان را برای کمک به درمان می آورید؟

یکی از بنیانگذاران کلینیک بهبودی کووید در موسسه او می گوید: «ما در واقع تا حدودی بر سلامت روان تمرکز می کنیم. به عنوان مثال، کوه سینا خدمات بهداشت روانی یک به یک و گروهی ارائه می دهد.

“شخصا، بیمارانی را دیده ام که انتظار نداشتم چنین تغییرات شدیدی در سلامت روان داشته باشند” با کووید طولانی مدت.

به عنوان مثال می توان به افسردگی شدید، موارد روان پریشی حاد، توهمات و سایر مشکلات «که واقعاً پس از یک بیماری ویروسی غیرمنتظره است» اشاره کرد.

بیمارستان دانشگاه استونی بروک در شهر نیویورک دارای یک کلینیک طولانی مدت کووید است که توسط چندین پزشک مراقبت های اولیه که معاینات را انجام می دهند و بیماران را به خدمات ارجاع می دهند. ابیگیل چوا، متخصص ریه در استونی بروک، می گوید: یک امتیاز ارائه خدمات روانشناختی به همه بیماران پس از کووید، این است که پزشکان تصویر کامل تری از هر فرد دریافت می کنند و درک بهتری از آنچه در حال گذراندن آن ها هستند، دارند.

باراتا می گوید که مقداری همدلی ضروری است. مهم است که بدانیم بسیاری از این بیماران با احساس غم و اندوه یا از دست دادن زندگی قبلی خود مراجعه می کنند.

آینده چه چیزی در انتظار شماست؟

آبراموف می‌گوید یک آزمایش ساده برای تشخیص طولانی مدت کووید، همراه با یک درمان مؤثر که به افراد کمک می‌کند ظرف یک هفته احساس بهتری داشته باشند، ایده‌آل خواهد بود.

“این می تواند دوست داشتنی باشد. اما می دانید، ما فقط در آن نقطه نیستیم.”

آبراموف می‌گوید، و شروع شناسایی زیرشاخه‌های کووید طولانی مفید خواهد بود تا تشخیص و درمان هدفمندتر شود. در غیر این صورت، “این یک رویکرد بسیار چالش برانگیز خواهد بود که سعی کنیم همه بیماران خود را با علائم طولانی کووید به روشی مشابه درمان کنیم.”

آزمایشات بالینی خوب نیز برای رسیدگی به تمام ظرافت های طولانی کووید مورد نیاز است.

چن می‌گوید تعدادی از مراکز طولانی مدت کووید در تحقیقات برای یافتن اطلاعات بیشتر با یکدیگر همکاری می‌کنند. اقدامات شامل ایجاد بانکی از نمونه‌های بافت از افراد مبتلا به کووید طولانی است تا محققان بتوانند به کشف این وضعیت ادامه دهند.

چن می‌گوید یک هدف، توانایی درمان طولانی مدت کووید است نه فقط علائم آن.

رامیرز می گوید که کووید طولانی بر لزوم جلوگیری از ابتلای افراد به کووید در وهله اول تاکید دارد. این موضوع همچنان مهم خواهد بود، به ویژه زمانی که برخی افراد جدی بودن کووید را نادیده می گیرند و در صورت ابتلا به آن را با سرماخوردگی مقایسه می کنند. این نگرش تعداد زیادی از افرادی را که متأسفانه به علائم طولانی مدت و اغلب ناتوان کننده ادامه می دهند، کاهش می دهد.


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/