علائم بیماری پای ناپایدار چیست؟به گزارش همشهری آنلاین به نقل از سلامت نیوز، پا درد بی قرار به عنوان یک اختلال خواب در نظر گرفته می شود، زیرا اغلب هنگام استراحت رخ می دهد یا بدتر می شود.

در این شرایط، ممکن است به سختی بخوابید یا برای مدت طولانی بنشینید (مثلاً در تئاتر یا ماشین). در صورت عدم درمان، این بیماری می تواند بدتر شود. علاوه بر این، با گذشت زمان، کمبود خواب می تواند منجر به مشکلاتی در محل کار یا خانه شود.

علائم سندرم پای غیر فعال

شایع ترین علامت درد مزمن پا، حرکات مداوم پا، به ویژه پس از دراز کشیدن یا نشستن است. سایر علائم این بیماری عبارتند از:

۱- رفع این حالت بعد از عمل: مفاصل ناپایدار پا معمولاً پس از حرکت دادن ناحیه آسیب دیده (به عنوان مثال، زور زدن، حرکت تدریجی پا، راه رفتن یا دویدن) تسکین می یابند.

۲- افزایش علائم در شب: علائم معمولا در عصر یا شب رخ می دهد.

۳- حرکت ناگهانی عضلات پا در شب: RLS ممکن است مربوط به بیماری شایع تری به نام اختلال فعالیت بدنی (PLMD) باشد که باعث می شود پاهای شما در طول شب هنگام خواب حرکت کنند و لگد بزنند.

۴- کم خوابی: از آنجایی که فرد دائماً پاهای خود را حرکت می دهد تا از ناراحتی خود خلاص شود، ممکن است خوابش بیشتر طول بکشد. گاهی اوقات خواب ماندن برای این افراد دشوار است.

مردم اغلب علائم RLS را به عنوان یک احساس ناخوشایند و قوی در پاها توصیف می کنند. این بیماری معمولاً در دو طرف بدن بروز می کند، اما گاهی اوقات فقط یک طرف بدن درگیر می شود. اگرچه نادر است، اما گاهی اوقات این وضعیت دست ها را نیز درگیر می کند. اکثر بیماران این احساس را به شرح زیر توصیف می کنند:

  • خارش‌دار
  • احساس گزگز و گزگز در اندام همراه با درد
  • احساس کشش عضلات

گاهی اوقات تعیین علت این وضعیت دشوار است. اما بهتر است بدانید افرادی که پاهایشان اغلب در حال حرکت است، این وضعیت را یک اختلال عضلانی یا سرگیجه نمی دانند.

به طور کلی، شدت علائم اغلب متفاوت است. گاهی اوقات علائم برای مدت طولانی ناپدید می شوند و سپس برمی گردند.