عفونت ادراری را می توان با یک داروی ضد عفونی کننده پیشگیری کرد


یک میکروگراف الکترونی اسکن رنگی از باکتری اشریشیا کلی (E. coli) روی سلول‌های مثانه در نمونه ادرار یک بیمار مبتلا به عفونت دستگاه ادراری

یک میکروگراف الکترونی اسکن رنگی از باکتری اشریشیا کلی (E. coli) روی سلول‌های مثانه در نمونه ادرار یک بیمار مبتلا به عفونت دستگاه ادراری

کتابخانه عکس علمی

یک داروی ضد عفونی کننده که رشد باکتری در ادرار را مهار می کند ممکن است به اندازه آنتی بیوتیک ها در پیشگیری از عفونت های مکرر دستگاه ادراری (UTIs) موثر باشد.

کریس هاردینگ از بنیاد NHS بیمارستان های نیوکاسل آپون تاین می گوید: «بیش از ۵۰ درصد زنان در طول زندگی خود از عفونت دستگاه ادراری رنج می برند. او می‌گوید که تا یک سوم از این زنان عفونت‌های مکرر را تجربه می‌کنند که حداقل سه دوره UTI در سال تعریف می‌شود.

دستورالعمل های انگلستان مصرف روزانه آنتی بیوتیک با دوز کم را به عنوان یک درمان پیشگیرانه برای عفونت های ادراری مکرر توصیه می کند. با این حال، استفاده طولانی مدت از این داروها خطر مقاومت آنتی بیوتیکی را افزایش می دهد. برخلاف آنتی‌بیوتیک‌ها که باکتری‌ها را از بین می‌برند یا از پخش شدن آن‌ها جلوگیری می‌کنند، متنامین هیپورات ادرار را استریل می‌کند و از رشد باکتری‌های خاصی جلوگیری می‌کند. آنتی سپتیک برای پیشگیری از عفونت ادراری نویدبخش است، اما شواهد قطعی نیست.

برای کسب اطلاعات بیشتر، هاردینگ و همکارانش ۲۰۵ زن را مورد مطالعه قرار دادند که به طور متوسط ​​سالانه ۶ عفونت ادراری داشتند. هر روز به مدت ۱۲ ماه، ۱۰۲ نفر از شرکت کنندگان یک آنتی بیوتیک مصرف کردند، در حالی که به ۱۰۳ نفر باقیمانده یک قرص متنامین هیپورات داده شد.

در طول سال، افرادی که در گروه آنتی بیوتیک بودند به طور متوسط ​​۰.۸۹ قسمت UTI داشتند، در حالی که در بین افرادی که متنامین هیپورات مصرف می کردند، ۱.۳۸ قسمت بود.

هاردینگ می گوید: اساساً هیچ تفاوتی در نتایج بین دو روش وجود نداشت. اگر می‌خواهیم استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها را برای مبارزه با مقاومت ضد میکروبی کاهش دهیم، آزمایش‌هایی مانند این گزینه غیر آنتی‌بیوتیکی معتبری برای پیشگیری در اختیار پزشکان و بیماران قرار می‌دهد.»

با این حال، ایمنی طولانی مدت متنامین هیپورات نامشخص است. چهار نفر از شرکت کنندگانی که روزانه آن را مصرف می کردند به دلیل عفونت ادراری در بیمارستان بستری شدند و شش نفر از همان گروه تب را در طول عفونت گزارش کردند. به طور کلی، ۳۴ نفر در گروه آنتی بیوتیک و ۳۵ نفر در گروه آنتی سپتیک عوارض جانبی داشتند که اکثر آنها خفیف بودند.

این مطالعه همچنین کور نبود، بنابراین شرکت کنندگان و محققان از درمان دریافتی آگاه بودند. آنتی بیوتیک های مختلفی نیز با توجه به سابقه پزشکی هر فرد تجویز شد که ممکن است نتایج را تحت تاثیر قرار دهد.

گروهی از محققان استرالیایی در سرمقاله ای مرتبط با این مطالعه گفتند که در حالی که در حال رشد است، نگرانی های فزاینده در مورد مقاومت آنتی بیوتیکی می تواند متنامین هیپورات را به یک گزینه پیشگیرانه مناسب تبدیل کند، اگر تحقیقات آینده از استفاده از آن حمایت کند.

جنیفر ران از دانشگاه کالج لندن می گوید: «سالانه صدها هزار نفر به عفونت ادراری مبتلا می شوند. بنابراین این یک نقطه فشار جدی بر بحران مقاومت ضد میکروبی است زیرا نسخه های آنتی بیوتیک زیادی تجویز می شود … بنابراین هر چیزی که بتواند تعداد نسخه ها را کاهش دهد چیز خوبی است.

مرجع مجله: BMJDOI: 10.1136/bmj-2021-068229

بیشتر در مورد این موضوعات:


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/