عدالت اجتماعی به معنای برابری برای همه انسان ها نیست – وب سایت های خبری خوب


غلامرضا جمشیدی‌ها، رئیس اولین همایش ملی علوم اجتماعی ایران، در همایشی که در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: «در ساختار خلاقانه بین همه افراد در قرارداد انسانی تفاوت‌هایی وجود دارد. عدالت اجتماعی یعنی برابری برای همه.

وی افزود: برخی ناظران وقتی می خواهند نظام اجتماعی خود را ایجاد کنند، به یکی از دو نظریه مشابه انسان یا انسان های دیگر اعتقاد دارند.

رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران ادامه داد: وقتی کتاب افلاطون را می خوانید، وقتی مدینه فاضله خود را پایه گذاری می کند به سه طبقه تقسیم می شود، یکی جنگجو، یکی جنگجو و دیگری حاکم.

وی افزود: زمانی که آمریکایی ها در مکتب کارکردگرایی از نظریه اجتماعی صحبت کردند، این مکتب را به عنوان یک نظریه جهانی طراحی کردند و تاریخ آن را حتی در دنیای باستان پیدا کردند. تمثیلی که در اینجا استفاده می شود می گوید که جامعه مانند یک انسان است. .

جمشیدیها گفت: اگر می گوییم جامعه مثل انسان است یعنی جامعه مثل بدن انسان است به طوری که سر همیشه بالا، دست وسط و پا پایین باشد. موقعیت سر و پا هرگز تغییر نمی کند.

وی افزود: در الگوی افلاطون پاها مانند پیشه ور است، جایگاه پایین، جنگجو در وسط و فرمانروا بلند است و جایگاه او هرگز تغییر نمی کند. اگر فکر می کنید انسان برای تغییر جایگاه این دو به دنیا آمده است، تصور کنید که شما هم می توانید جامعه را تغییر دهید، مظلوم می آیند جای رهبران را می گیرند، نمی شود.

جمشیدیها در ادامه می‌گوید: وقتی افلاطون از اعتدال صحبت می‌کند، می‌گوید توافق بین انسان‌ها بر اساس فطرت (لغات جالبی که به کار می‌برد) ماوراء طبیعی است و برای تخریب آفریده شده است. میانگین به این معنی است که برخی از طبیعت بالا و برخی پایین است.

وی در پایان گفت: عدالت یعنی چه؟ عدالت چون هر فردی باید کاری را انجام دهد که طبیعت نمی گوید خداست یا چیز دیگری، طبیعت این امکان را برای او فراهم کرده است. پس عدالت به این معناست که مردم به جای دخالت در امور خارج از قلمرو خود، درگیر امور خود باشند.

انتهای پیام/۴۱۶۷/