طرح مدیریت بزرگترین منطقه حفاظت شده ایران تصویب شد – خبر خوب


اقتدار، ایرنا گفت: پناهگاه حیات وحش نایبندان بزرگترین منطقه تحت مدیریت انجمن حفاظت از محیط زیست است که بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار در استان خراسان جنوبی وسعت دارد.

وی افزود: طرح مدیریت «پناهگاه حیات وحش نایبندان» در سال ۱۳۹۷ توسط دانشگاه یزد اجرا شد و طرح مدیریت آن بر اساس طرح پهنه بندی اجرا شده و منطقه به هشت پهنه یا پهنه مدیریتی تقسیم شده است.

ادامه اقتدار: نظارت مستمر اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان جنوبی در تصویب این طرح به عنوان سند برتر در اجرای طرح مدیریت در این منطقه مثمر ثمر و در آستانه روز جهانی تنوع زیستی در ۱۰ اردیبهشت ماه است. ، منجر به تصویب آخرین شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان جنوبی شد.

مدیرکل دفتر زیستگاه ها و امور مناطق انجمن حفاظت از محیط زیست تصریح کرد: با تصویب این مصوبه اقدامات قابل توجهی در راستای اجرای برنامه انجام شده است.مدیریت مشارکتی نایبندان که در سال جاری انجام می شود. همکاری با سازمان ها و اتحادیه های دولتی، شرکای جامعه مدنی و مردم».

پناهگاه حیات وحش نایبندان بزرگترین منطقه حفاظت شده ایران است که در شهرستان طبس استان خراسان جنوبی واقع شده است.

این یک میلیون و ۴۲۲ هزار هکتار که در اعماق کویر مرکزی قرار دارد، در سال ۱۳۸۰ به عنوان پناهگاه حیات وحش حفاظت شد.

ویژگی خاص نایبندان محاصره و محاصره کامل در هر طرف دشت های کویری است.

وجود دو قله مرتفع ۳۰۰۹ متری در نایبندان و ۲۴۵۰ متری در علی آباد منابع آبی لازم را برای رشد گیاهان و جانوران مختلف در منطقه فراهم کرده است.

نایبندان منطقه ای با کمترین درگیری انسانی و کمترین فعالیت صنعتی و کشاورزی است و همین امر شرایط طبیعی را برای جانوران پناهگاه فراهم کرده است.