طبیعت عجیب سیب زمینی که شما را شگفت زده می کندبه گزارش همشهری آنلاین، مطالعات نشان داده است که سیب زمینی می تواند تمام آمینو اسیدهای ضروری مورد نیاز انسان را به اندازه کافی تامین کند، اما تاثیر آن بر عضله سازی هنوز تایید نشده است. محققان هلندی اکنون دریافته اند که پودر پروتئین سیب زمینی می تواند از تشکیل و رشد ماهیچه هایی مانند پروتئین شیر حیوانی در مردان حمایت کند.

برخی تحقیقات نشان می دهد که گیاهان تمام آمینو اسیدهای ضروری را که از منابع گوشتی به دست می آیند را تامین نمی کنند. اما نتایج این مطالعه جدید با این ایده ها تناقض دارد و نشان می دهد که سیب زمینی ممکن است منبع خوبی از پروتئین مانند شیر حیوانی باشد.

محققان دانشگاه ماستریخت هلند مطالعه ای را برای ارزیابی چگونگی افزایش پروتئین سیب زمینی واکنش های آنابولیک انجام دادند. نتیجه اصلی این مطالعه این است که خوردن پروتئین سیب زمینی می تواند سرعت سنتز پروتئین عضلانی را در حالت استراحت و در حین ورزش افزایش دهد و این پاسخ را می توان با صرف همین مقدار پول به دست آورد. لوک جی سی ون لون، نویسنده اصلی این مطالعه. هیچ تفاوتی با پروتئین شیر ندارد.

وی گفت: پروتئین گیاهی می تواند به اندازه پروتئین حیوانی با کیفیت بالا در تحریک سرعت سنتز پروتئین ماهیچه ای در بدن انسان موثر باشد.

سنتز پروتئین ماهیچه ای (MPS) فرآیند تبدیل اسیدهای آمینه به پروتئین ماهیچه های اسکلتی است. مصرف پروتئین و ورزش برای MPS برای حفظ و ساخت توده استخوان ضروری است.

پروتئین مصرف شده در طول ریکاوری پس از تمرین ممکن است سطح MPS را افزایش دهد.

سیب زمینی، سومین محصول پرمصرف در جهان، بر اساس وزن تازه، تنها حاوی ۱.۵ درصد پروتئین است. با این حال، کنسانتره پروتئین را می توان از باقی مانده آب میوه های مورد استفاده در غذا استخراج کرد یا دور انداخت.

محققان دریافتند که ساختار اسید آمینه پروتئین سیب زمینی شبیه پروتئین شیر است. همچنین دوزهای کافی از تمام اسیدهای آمینه ضروری را مطابق با نیازهای اسید آمینه ارائه شده فراهم می کند.

این تیم فرضیه ای را مطرح کردند که خوردن پروتئین سیب زمینی ممکن است MPS را در زمان استراحت و در طول ریکاوری پس از ورزش افزایش دهد. آنها همچنین فرض کردند که پروتئین سیب زمینی ممکن است پاسخ مشابهی به MPS در پروتئین شیر ایجاد کند.