«طاس» نسخه ملی «ویز» خداحافظی/آینه صحنه شکست خورده ایران را می خواند.


گروه هاجر دوستان در اطلاعیه ای از اخراج ده ها همکار در روتر بلد خبر داد. از سوی دیگر، بلد در بیانیه خود اعلام کرده است که تا پایان سال جاری ارائه نقشه های بلد و خدمات مسیریاب را به تمامی کاربران خود تضمین می کند. جمله ای است که آینده ای نامعلوم را در برابر معلومات قرار می دهد.

آنچه در بیانیه بلد مشهود است، عدم اطمینان در مورد آینده این شرکت است. اگرچه بلد مستقیماً به پایان کار خود نمی پردازد، اما نکات مهمی را مطرح می کند که همه مربوط به این موضوع است. بیانیه بلد با نشان دادن پایان شراکت با ده‌ها کارمندش آغاز می‌شود و سپس کمبود سرمایه‌گذار و نامشخص بودن روند خروج از استارت‌آپ را مورد بحث قرار می‌دهد.

بیانیه بلد با توجه به شرایط نامطمئن فعلی و تلاش برای انتقال افراد شاغل در بلد به سایر شرکت‌های این گروه می‌گوید: «ما بابت وضعیتی که برای همکاران ما پیش آمده پوزش می‌خواهیم و تمام تلاش خود و سایرین را به کار می‌گیریم. شرکت های موجود در گروه که در حال حاضر در شرایط سخت و با بلاتکلیفی به سر می برند اکنون باید اقدامات افراد مستعد و مستعد گروه با دردسر کمتری همراه باشد.ما خدمات ارائه شده توسط نقشه ها و روترهای Beled را به کاربران خود تضمین می کنیم. تا زمانی که به زودی اطلاعات دقیق تری در مورد آینده این محصول و نتایج آن برای میلیون ها کاربر که سال هاست به آن اعتماد کرده اند ارائه خواهیم کرد.”

این اطلاعیه زمانی اعلام شد که «ایمان محمدی» مدیرعامل بلد مپ و مسیر یاب اخیرا از عدم تمایل خود به کار در ایران صحبت کرد.

آنچه از این بیانیه مشخص است این است که بلد با بخش بزرگی از همکاران خود خداحافظی کرده و از محدودیت های اینترنت و نامشخص بودن فضای راه اندازی به ویژه در بحث «خروج» راضی نیست. از سوی دیگر او می گوید که تا پایان سال این سرویس را به کاربران ارائه خواهد کرد که احتمال بسته شدن این روتر را تایید کرد. در نهایت، این اطلاعیه همه چیز را برای تصمیمات و اطلاعیه های آینده به تعویق می اندازد.

بلد در سال‌های اخیر به دنبال یافتن راهی برای نوآوری بوده است، اما با ایده‌های عالی، به نظر می‌رسد در لایه اجرا به ترمز رسیده است. مثال اصلی این ویژگی، نمای خیابان یا عکس های واقعی از خیابان است. حسام آرمندی موسس هزار دوستان در آخرین روزهای سال ۱۳۹۶ اعلام کرد که این شرکت با خودرویی خاص مشغول عکاسی از خیابان های تهران است. از سوی دیگر، استراتژی ارائه این ویژگی در کنفرانس خبری رسمی در سال ۲۰۱۸ مورد بحث و بررسی قرار گرفت. آرمندهی در سپتامبر ۲۰۱۸ درباره تلاش بلد برای ارائه این ویژگی گفت:

این خودروها تصاویر سه بعدی و ۳۶۰ درجه از تهران و شهرستان ها را ثبت می کنند. وجود چنین قابلیتی در Beled می تواند کمک بزرگی برای این شرکت باشد. به عنوان مثال در زمینه اجاره مسکن، زمانی که کاربر ملکی را در آی‌هوم، دیوار یا سایر وب‌سایت‌ها جستجو می‌کند، می‌تواند بدون مراجعه به محل، نمای خانه، وضعیت محله و موقعیت آن را ببیند.

یکی دیگر از ویژگی های جالبی که بلد تصمیم گرفته در آینده ارائه کند، ویژگی «واقعیت افزوده» است. تصور می‌شد واقعیت افزوده همراه با تصاویر ۳۶۰ درجه به نشان دادن جاده به شکل سیگنال‌های کاذب در زمانی که دوربین تلفن همراه در یک طرف نگه داشته می‌شود، کمک می‌کند.

اگرچه بلد در شرایط کرونا امکانات مختلفی را ارائه کرد و حتی موفق شد کاربران را به مراکز واکسیناسیون هدایت کند، اما در نهایت بسیاری از امکانات چیزی که مدیریت این شرکت وعده داده بود به دست کاربران نرسید. همه این مشکلات به همراه طولانی بودن مدت کسب درآمد و سود در زمینه ای مانند روتر، احتمالاً دلیل عدم اطمینان در آینده است. اکنون زمزمه هایی مبنی بر اینکه بلد بیشترین مصرف داخلی هلدینگ هزارداستان را در اختیار خواهد داشت و به استارتاپ هایی مانند «دور» خدمات ارائه می کند، البته آینده نامشخصی است و ممکن است ایده فروش این حوزه روی میز باشد.

۵۸۳۲۱