صفحه نمایش نزدیک به زمان خواب برای خواب کودکان پیش دبستانی مضر است


عکس خبر: صفحه نمایش نزدیک به زمان خواب برای خواب کودکان پیش دبستانی مضر است

دوشنبه، ۳۱ ژانویه ۲۰۲۲ (HealthDay News)

محققان می گویند اگر می خواهید کودکان پیش دبستانی در شب خوب بخوابند، یک ساعت قبل از خواب، دور نگه داشتن کودکان از صفحه نمایش و سایر منابع نور ضروری است.

به گفته تیم تحقیقاتی دانشگاه کلرادو بولدر، دلیل آن این است که حتی قرار گرفتن در معرض نور کمی می تواند منجر به کاهش شدید هورمون ملاتونین شود.

Lauren Hartstein، نویسنده اول این مطالعه گفت: “کار قبلی ما نشان داد که شدت نور روشن قبل از خواب تا ۹۰ درصد سطح ملاتونین را در کودکان خردسال مختل می کند.” او عضو فوق دکترا در آزمایشگاه خواب و رشد دانشگاه است.

هارتشتاین در یک انتشار خبری دانشگاه گفت: «با این مطالعه، ما عمیقاً از یافتن نرخ بالای مهار ملاتونین در تمام شدت‌های نور، حتی در شدت‌های کم نور، شگفت‌زده شدیم».

برای این مطالعه، هارتشتاین و همکارانش ۳۶ کودک سالم ۳ تا ۵ ساله داشتند که مانیتور مچی داشتند که خواب و قرار گرفتن آنها در معرض نور را به مدت ۹ روز ردیابی می کرد.

در هفت روز اول، والدین فرزندان خود را در یک برنامه خواب ثابت نگه داشتند تا ساعت بدن آنها عادی شود. در روز هشتم، محققان پلاستیک سیاه رنگ را روی پنجره‌ها قرار دادند و چراغ‌های خانه کودکان را کم‌نور نگه داشتند تا محیطی با کمترین نور ایجاد کنند.

در آخرین روز مطالعه، از کودکان خواسته شد تا یک ساعت قبل از خواب روی میز روشن بازی کنند. شدت نور روی میز در بین کودکان متفاوت بود و از ۵ لوکس تا ۵۰۰۰ لوکس متغیر بود. (یک لوکس به عنوان نور ساطع شده از یک شمع در فاصله تقریباً ۳ فوتی تعریف می شود.)

نویسندگان مطالعه گفتند که نمونه‌های بزاق نشان می‌دهد که ملاتونین در شب هنگام قرار گرفتن در معرض نور میز در مقایسه با شب‌های قبل با حداقل نور، ۷۰ تا ۹۹ درصد کمتر بود.

بر اساس این مطالعه که اخیراً در نشریه منتشر شده است، ارتباط کمی بین میزان روشنایی نور شب گذشته و کاهش سطح ملاتونین وجود دارد. مجله تحقیقاتی مخروطیان.

نتایج نشان داد که ملاتونین به طور متوسط ​​۷۸ درصد در پاسخ به نور در ۵ تا ۴۰ لوکس کاهش می یابد که بسیار ضعیف تر از نور معمول اتاق است. حتی پس از ۵۰ دقیقه خاموش کردن چراغ، ملاتونین در اکثر کودکان از بین نمی رود.

چرا کودکان اینقدر به نور حساس هستند؟

محققان خاطرنشان می‌کنند که چون چشم‌های کودکان نسبت به بزرگسالان مردمک بزرگ‌تر و عدسی‌های شفاف‌تری دارند، نور آزادانه‌تر به داخل آن‌ها جریان می‌یابد.

مونیک لو بورژوا، نویسنده ارشد این مطالعه، دانشیار فیزیولوژی یکپارچه گفت: «کودکان فقط بزرگسالان جوان نیستند. “این افزایش حساسیت به نور ممکن است آنها را مستعد اختلال در خواب و ریتم شبانه روزی کند.”

نویسندگان این مطالعه با اشاره به اینکه نیمی از کودکان قبل از خواب از رسانه های صفحه نمایش استفاده می کنند، این یافته ها یادآوری برای والدین است که وسایل الکترونیکی را خاموش کنند و قبل از خواب نور را به حداقل برسانند تا به کودکان کمک کند خواب شبانه خوبی داشته باشند.

اطلاعات بیشتر

آکادمی اطفال آمریکا اطلاعات بیشتری در مورد عادات خواب سالم دارد.

منبع: دانشگاه کلرادو بولدر، بیانیه مطبوعاتی، ۲۵ ژانویه ۲۰۲۲

رابرت پریدت

اخبار پزشکی
حق نشر © HealthDay 2020. تمامی حقوق محفوظ است.نمایش اسلاید

راهنمای والدین: تغذیه سالم برای کودکان
نمایش اسلاید را ببینید


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/