صدای هر قسمت از بدن نشان دهنده چه بیماری است؟ | بدن از وزوز گوش گرفته تا گرفتگی معده یا آبریزش بینی به ما چه می گوید؟به گزارش همشهری آنلاین، تمام غذایی که می خوریم باید ۸ متر از روده ما عبور کند. دیواره های دستگاه گوارش فشرده می شوند تا غذا خوردن راحت تر شود. بنابراین، زمزمه‌ای که بعد از غذا می‌شنوید، که از نظر پزشکی بوربوریگموزیس نامیده می‌شود، نتیجه غذا، مایعات و گازهایی است که در طول فرآیند گوارش از روده‌ها عبور می‌کنند.
پروفسور کالین ریس، از دانشگاه نیوکاسل، می گوید: «در محل اتصال روده کوچک و بزرگ، که به دریچه ایلئوسکال معروف است، این فرآیند نویز بیشتری دارد. این دریچه باز می شود تا غذای هضم شده از آن عبور کند.

نفخ شکم

هنگام گرسنگی نیز شنیده می شود. مغز سیگنال هایی را برای تهیه غذا به معده می فرستد. این صدا می تواند به دلیل ترکیب اسید معده (که برای هضم ترشح می شود) با هوای بدون معده ایجاد شود. اگر علائم دیگری مانند تورم یا درد شکم دارید با پزشک خود صحبت کنید، زیرا این علائم ممکن است نشانه بیماری روده باشد.

وزوز گوش

حدود ۷۰ میلیون نفر وزوز گوش (زنگ یا زنگ در گوشه ها) را تجربه می کنند. پروفسور سیمون لوید، مشاور گوش، می گوید: «وزوز گوش با افزایش سن شایع تر می شود و اگرچه ممکن است در نتیجه بزرگ شدن گوش باشد، اما در برخی موارد دلیلی وجود ندارد و به این حالت، گرفتگی یا گرفتگی ناشناخته می گویند. وزوز گوش ایدیوپاتیک

او توضیح داد: «ناشناخته ها به دلیل مسائل ساختاری نیست. “مغز آن صدا را تولید می کند.” به طور کلی، وزوز گوش (هر چند آزاردهنده) نگران کننده نیست. اما اگر وزوز گوش به صورت ضربان قلب طبیعی است و ضربان قلب وجود دارد (مثل ضربان قلب)، بهتر است بیشتر آن را جدی بگیرید.

این حالت وزوز ضربان دار نامیده می شود که به دلیل مشکل در رگ های خونی ایجاد می شود. پروفسور لوید می گوید: «این صدا به دلیل باریک شدن شریان های کاروتید (رگ های خونی که خون غنی از اکسیژن را حمل می کنند) به دلیل افزایش پلاک های چربی است.

این امر به دلیل مسیر باریک تر، جریان خون را دشوار می کند و همانطور که رودخانه آرام هنگام برخورد با آبشار یا صخره شیب دار صدا می دهد، جریان خون نیز هنگام عبور از مسیری باریک جریان دارد. اگر صدای گزگز در گوش خود می شنوید از پزشک خود بپرسید. ممکن است لازم باشد با قرار دادن یک استنت (بطری مشبک) در رگ خونی باز شوند.

بینی سوت

پروفسور لوید می گوید: «احتقان بینی اغلب به دلیل جریان مخاطی است که در هوای سرد تشکیل می شود و باعث می شود جریان هوا نامنظم شود. احتقان بینی می تواند نتیجه آسیب، جراحی، بیماری یا استفاده بیش از حد از تزریق استروئید باشد که سپتوم (دیواره غضروفی و ​​استخوانی که دو سوراخ بینی را از هم جدا می کند) را از بین برده است.

رطوبت گیرها یا اسپری های نمک می توانند داخل بینی را نرم و مرطوب نگه دارند. برخی از افراد ممکن است برای بستن سوراخ با زبان پروتز نیاز به جراحی داشته باشند.

بَنگ‌بَنگ سر
پریدن از خواب با صدای بلند در سر نشانه اختلال سردرد (احساس غیر طبیعی صدا) است. تئوری های مختلفی در مورد علل این پدیده وجود دارد که از آن جمله می توان به تشنج خفیف، میگرن، استرس یا حرکت بخشی از گوش اشاره کرد.
دکتر می گوید: «سردرد بخشی از سردرد است. اندی داوسون، متخصص سردرد در کینگز کالج لندن. وی افزود: «اگر شدیدترین سردردی که تا به حال داشته اید نیست و در عرض نیم ساعت یا بیشتر پس از مصرف دارو از بین نمی رود، لازم نیست نگران باشید. در این صورت، باید فورا به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است دچار سکته مغزی یا خونریزی شوید.

رقرق شانه

وقتی به دنبال چیزی هستید صدای جیغ روی شانه شما را آزار نمی دهد. پروفسور تونی کوچار، مشاور ارتوپدی در بیمارستان بریج در لندن، گفت: «مفاصل مانند یک تاب پیچ خورده هستند. یک روغن طبیعی در اطراف مفاصل وجود دارد و با حرکت در این روغن ایجاد می شود و سپس این حباب ها ظاهر می شوند. ناشی از صدای انفجار یا انفجار است. اما اگر هر بار که حرکت می کنید این صداها را می شنوید یا دردی غیر از صدا احساس می کنید، باید به پزشک مراجعه کنید.

به همین ترتیب، صدای جیغی که هنگام زانو زدن می شنوید مشکلی ندارد. این صدا که به عنوان کرپیتوس شناخته می شود، به دلیل حباب های موجود در هوا در مایع سینوویال یا مایعی که مفاصل را لکه دار می کند، ایجاد می شود.
دکتر می گوید: “اما اگر زانوی شما درد می کند، باید به پزشک مراجعه کنید.” جیمی آرباتنات در دانشگاه بیرمنگام. درد می تواند نتیجه پارگی منیسک باشد – یک قطعه بافت مویرگی مانند که به عنوان یک مانع بین استخوان ران و استخوان درشت نی عمل می کند. برخی از شکستگی ها خود به خود و برخی پس از فیزیوتراپی بهبود می یابند، اما در برخی موارد جراحی لازم است.

کتق ف
افتادگی در فک هنگام جویدن آدامس یا جیغ زدن اتفاق می افتد و می تواند دردناک باشد. وی گفت: اغلب این صدا به دلیل وجود دیسک های غضروفی است که به عنوان بالشتکی برای فک عمل می کنند، در اثر جویدن یا مالش زیاد از جای خود خارج می شوند و با باز شدن فک، تعویض می شوند. لوک کاسکارینی ، مشاور جراحی سر و گردن. “آنها برمی گردند.”

بریس های دندانی یا ورزش هایی برای تقویت عضلات اطراف فک ممکن است کمک کننده باشد. برای کسانی که از درد شدید رنج می برند، یک جراحی ۲۰ دقیقه ای ممکن است کمک کننده باشد.

دندان های خود را بسایید

یکی از رایج ترین صداها قروچه یا دندان قروچه است. دکتر. کاسکارینی: «این صدا از این طرف به طرف دیگر فشار می آورد. بسیاری از مردم در خواب دندان قروچه می کنند».

استرس، اختلال خواب، نداشتن دندان یا گاز گرفتن نامنظم می تواند باعث افسردگی، سردرد و پوسیدگی دندان شود. دندانپزشکی ممکن است پزشک به شما محافظت از دندان بدهد و به شما توصیه کند از علل خواب مانند سیگار کشیدن، الکل و کافئین اجتناب کنید.

آروغ زدن
بلعیدن هوای زیاد اتفاق می افتد. وقتی هوای محبوس شده از مری یا مری خارج می شود، صدای خس خس تولید می کند. سوء هاضمه یا بازگشت اسید معده (زمانی که اسید به داخل گلو حرکت می کند) می تواند باعث آروغ زدن شود.
پروفسور ریس می گوید: «مردم ممکن است هوا را ببلعند تا احساس سوزش ناشی از رفلاکس اسید را کاهش دهند.

خفگی
اگر ناگهان گاز گرفتید یا ناگهان از خواب بیدار شدید، ممکن است دچار تنگی نفس یا تنگی نفس شوید. ایست تنفسی زمانی اتفاق می‌افتد که راه‌های هوایی به دلیل فروپاشی ماهیچه‌های اطراف راه‌های هوایی باریک می‌شوند و در نتیجه تنفس را مختل می‌کند.

«بدن فوراً پاسخ می‌دهد، این همان چیزی است که باعث ایجاد صدای نارسایی تنفسی می‌شود.» مایکل اوکو، مشاور گوش و حلق و بینی در بیمارستان لینکلن شایر.