شناسایی ۵ نقطه برتر گردشگری گیلان – خبر نیوز -خبر نیوز


ایسنا/گیلان مدیرکل زمین شناسی گیلان در خصوص پایان پروژه شناسایی امکان ژئوتوریسم در خاک گیلان گفت: برای این منظور در نظر گرفته شد.

مسلم امانی در گفت وگو با ایسنا، گیلان را یکی از استان های مناسب برای گردشگری از نظر گردشگری طبیعی دانست و اظهار کرد: یکی از جنبه های گردشگری طبیعت محور که در این استان به طور کامل مورد توجه قرار نگرفته است. اگرچه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و دولت برای توسعه فعالیت‌های ژئوتوریسمی در استان گیلان وجود دارد.

وی با بیان اینکه یکی از اولویت های توسعه صنعت گردشگری، معرفی مهارت های ژئوتوریسم است، گفت: این امر علاوه بر اکتشاف دقیق و پایدار پدیده ها و پیامدهای زمین شناسی، حفظ و نگهداری آنها را به دنبال خواهد داشت. از آسیب و تخریب به عنوان یک منبع ارزشمند برای توسعه زمین گردشگری استفاده می شود.

مدیرکل زمین شناسی و معدن گیلان با اشاره به اجرای طرح ژئوپارک بالقوه در استان گیلان گفت: ژئوتوریسم با تاکید بر معدنکاری پایدار و حفاظت از میراث زمین شناسی یکی از رویکردهای جدید و ویژه گردشگری است.

امانی با بیان اهمیت ژئوتوریسم و ​​مطالعات ژئوپارک در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور افزود: این سازمان یکی از پیشگامان ژئوتوریسم و ​​ژئوپارک های جهان به شمار می رود.

وی گفت: این استان به دلیل موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی و زمین شناسی از جمله فعالیت های زمین ساختی، رسوبی، فرسایشی، آذرین و دگرگونی جنبا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. درباره ژئوسایت ها و ژئوپارک های بالقوه در استان گیلان».

مدیرکل زمین شناسی گیلان بررسی و شناخت میراث زمین شناسی استان و معرفی علمی و دقیق آنها را زمینه مناسبی برای توسعه فعالیت های گردشگری مرتبط با زمین شناسی (ژئوتوریسم و ​​گردشگری) دانست و افزود: به فهرست ژئوسایت ها و اطلاع از موقعیت آنها، بررسی میدانی در چهار مرحله غرب، جنوب، شرق، جلگه و ساحل گیلان انجام شد و موقعیت سایت ها ثبت و عکس برداری از سایت ها و گزارش نهایی انجام شد. در سال ۱۴۰۰ تکمیل شد.

وی با بیان اینکه پس از شناسایی ژئوسایت های برتر، محور ژئوتوریسم استان مشخص شد، گفت: محور شیب جنوب غربی قله درفک، محور لوشان – جیرنده، محور اشکورات، محور ماسوله و محور محور قله اسپیناس برای این منظور در نظر گرفته شده است.

امانی در خصوص پایان پروژه شناسایی پتانسیل های ژئوتوریسم در استان گیلان خاطرنشان کرد: رویدادهای ژئوتوریسم گیلان مانند آبشارهای زیبا با لایه های منحصر به فرد سنگ آهک، فرسایش پوست پیاز در گدازه های بازالتی، فسیل های جانوری و گیاهی و آمونیت های عظیم، گسل های منحصر به فرد سازه ها، چین خوردگی ها، پدیده های کارست و غار دارای قابلیت های آموزشی بین المللی است.

مدیرکل زمین شناسی گیلان با بیان اینکه توسعه مهارت ها در حوزه گردشگری می تواند زمینه جدیدی را برای توسعه اقتصادی استان ایجاد کند، گفت: ژئوتوریسم علاوه بر انجام مسئولیت های آموزشی و علمی، منجر به ایجاد زمینه جدیدی برای توسعه اقتصادی استان می شود. توسعه گردشگری در منطقه و توسعه پایدار.

انتهای پیام