شرکت های دانش بنیان و خلاق به رونق بازار فناوری افغانستان کمک می کنندبه گزارش همشهری آنلاین و به نقل از مرکز کسب‌وکارهای دانش‌بنیان، این رویداد با «نشست‌های تجاری حضوری و مقایسه اندیشمندان و مبتکران ایرانی با فناوری‌های افغانستان» همراه است و موجب ارتقای بازار محصولات ایرانی می‌شود. محصولات موجود در کشور سفر این هیئت تجاری با فوایدی چون «ساخت یکی از بزرگترین برج های تجاری کابل» و «پشتیبانی از تمامی پروسه های صادراتی (کالاها)، عوارض سنگین، حواله، خدمات حقوقی، انبار و … همراه است.

«ارائه پروانه مسکن و تردد و امنیت کامل»، «تامین و اطلاع رسانی کارشناسان داخلی برای همکاری»، «شبکه و کمک به توسعه بازار محصولات» و «حمایت ویژه از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ایجاد مؤسسات دانش بنیان این یکی دیگر از خدمات طراحی شده برای شرکت های دانش بنیان و خلاق است که برای ورود به بازار افغانستان استفاده می شود.

یکی از پاک ترین و با ارزش ترین بازارهای محصولات ایرانی بر اساس دانش و خلاقیت، بازار افغانستان است. کشوری که به دلیل همسایگی و هم زبانی با ایران می تواند مشتری محصولات باکیفیت در کیفیت و اندازه باشد و پاسخگوی خوبی به نیازهای این کشور پاره پاره و بحرانی باشد.

افغانستان محصولات صنعتی کمی دارد و بیش از ۹۵ درصد نیاز خود را از کشورهای دیگر به‌ویژه چین تامین می‌کند، اما این تعداد و سهم احتمالاً برای محصولات ایرانی بر اساس دانش و خلاقیت و بالقوه بازار شرکت‌های ایرانی خواهد بود.

به دلیل نبود تدابیر امنیتی خوب در کشور، بسیاری از شرکت ها تمایلی به همکاری با این کشور ندارند. این در حالی است که مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ایجاد حفاظت کامل از ترافیک و ایجاد این شرکت ها در افغانستان، شرایط را برای همکاری فراهم می کند.-کار در این کشور.