شاعر «غریبانه» که با صدای کویتی پور نمرد: این شعر را شهدای عاشق حسین (ع) سرودند.همشهری آنلاین – فرشاد شیرزادی: پرویز بیگی حبیب آبادی درباره آلبوم «غریبانه» کویتی پور می گوید: این شعر را در آذرماه ۱۳۶۷ سرودم، با جمعی از شاعران و نویسندگان به خرمشهری رفتیم که در دست دشمن بود، این شعر همان لحظه به ذهنم خطور کرد. .

پرویز بیگی حبیب آبادی، شاعر ترانه غریبانه در آلبومی به همین نام با صدای غلامعلی کوتی پور، درباره زمان سرودن این شعر گفت: شعر یاران چه غریبانه را سرودم / ترک کردم. در این خانه هستند.» در ۴ دی ۱۳۶۰. وقتی با جمعی از شاعران و اهل قلم و هنر برای بازدید از خرمشهر که در دست دشمن بود به جنوب رفتیم.

وی ادامه داد: البته ما از محله کوت شیخ به خرمشهر نگاه کردیم و گریستیم، «عجیب» واقعاً محل تلاقی خطوط بسیاری است که در طول زمان شکل گرفته و ایجاد شده است، کوتاه در شبکه ذهنی من، تقاطع اینها سطرهایی باعث شد که این شعر نوشته شود.”

منظومه های بیگی و هنجره کویتی پور

رزمندگان چگونه به عزاداری محرم پرداختند؟ در ایام محرم از شدت مبارزه کاسته نشد

آسیب شناسی موسیقی عزاداری فرم های وارداتی مانند محرم نواس

این شاعر آیینی و دفاع مقدس تصریح کرد: در گوشه و کنار سرزمین عزیزمان و در دستان دشمن و تماشای آن باعث شد که «غریبه» بخوانم.

بیگی یادآور شد: نوع ظاهر و برخورد رزمندگان عاشورایی به همراه این پرچم ها و کتیبه هایی که بر لباس و پشت پیراهن خود می نوشتند، این شعر را میسر کرد. بنابراین اولین موضوعی که به عنوان شاعر توجه من را به خود جلب کرد حماسه بود. موضوع بعدی عشق به وطن است و دیگری اعتقاد به عاشورا و … تا این که این شعر در ذهن من متولد شد.

وی درباره صدای غلامعلی کوتی پور و نحوه خوانندگی و اجرای این شعر در آلبوم غریبانه تایید کرد: بسیاری از عزیزانی که صدای زیبایی داشتند در بین خوانندگان عزیز این شعر را با هم خواندند و از آنر وی نیز هستند. فیلم در چندین فیلم. درست است که صدای دوست عزیزم غلامعلی کوتی پور با این شعر بسیار سازگار بود و این شعر و این صدا در دو سطر موازی ادغام شدند که این شعر را ساخت. هنوز در ذهن مردم این سرزمین، حتی پارسیان. بگذار زبان کشورهای همسایه زنده بماند.

بیگی در پایان افزود: چندین بار از من پرسیده اند که «غریبانه» را چگونه خوانده ای، می توانم بگویم غریبانه شاید توسط شهدای عاشق حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام سروده شده باشد و آن را این شعر ساخته اند. دوام خواهد آورد.