سیدحسن خمینی: همه به ساختن ملتی بدون جنگ کمک کنیم مشکلات اجتماعی باید به شکل ایده آل حل شودبه گزارش همشهری آنلاین، حجت الاسلام سید حسن خمینی رئیس مرکز مقدس امام خمینی (ره) در دیدار با جمعی از پیشکسوتان در تاریخ ۱۶ تیرماه با اشاره به اینکه شهید بهشتی به عنوان نوعی از صفات معرفی شد، گفت: گفت: در سال‌های آخر قبل از شهادت، وجه تمایز ایشان و امام نیز به عنوان یک صفت مهم که «سرکوب» بود، قرار می‌گرفت. چنان که امام فرمود: «مظلومیت او بیشتر از شهادت به من می رسد».

وی درباره شهادت بهشتی گفت: شاید بتوان گفت قتل آقای بهشتی «شخصیت» ایشان بوده است، اما ربطی به آن ندارد. این بدان معناست که این بخشی از کیفیتی است که او یاد نگرفته است، بلکه لطفی است که از جانب خداوند به طور اتفاقی است. اما فکر می کنم علاوه بر صفات تثبیت شده، آقای بهشتی نیز در بررسی این صفت مشارکت داشتند.

سیدحسن خمینی افزود: ایشان هیچ ارتباطی با آنچه در مورد ایشان مطرح می شود ندارد و این اتهام را که مزاحمت را مضاعف کرده است محترمانه نادیده گرفته است. او توانست به این اتهام پاسخ دهد و از سمت «شنیدن توهین» کناره گیری کند، اما آقای بهشتی احساس کرد نباید از این مسیر برود.

وی در ادامه همین مطلب را بیان کرد: اینکه بگوییم وقتی به کسی ظلم می شود، چه خوب و چه بد، بحث جنگ است. زیرا ممکن است کسی بگوید که ما نه تنها باید ظالم باشیم، بلکه «ظلم» نیز بد است. اما حقیقت در مورد آقای بهشتی این است که اگرچه او نمی‌خواست مورد ظلم واقع شود، اما به یک هدف بزرگتر مورد ظلم قرار گرفت.

سیدحسن خمینی، شهید بهشتی را نماد عقلانیت خواند و افزود: جدای از جفا، تمایز مرحوم آقای بهشتی از دوستانش بود و همگان بر این که نماد «عقلانیت» بود، اتفاق نظر داشتند. البته برخی این ویژگی را به «احترام» تعبیر می کنند، اما عزت فقط در رفتار آدمی است. مرحوم آقای بهشتی در گفتار و کردار و کردار فراتر از سیر و سلوک خود صاحب نظر بودند.

وی با بیان شباهت های امام موسی صدر و شهید بهشتی گفت: آقای موسی صدر به آقای بهشتی بسیار نزدیک است و تا زمانی که زنده است خداوند رحمتش کند و اگر به رحمت خدا رفته باشد. خداوند رحمت بر آنها نیز رحمت و مغفرت فرو ریزد.

حسن خمینی همچنین افزود: همه کسانی که از آقای صدر صحبت می کنند همین را می گویند و کسانی که ایشان را از نزدیک می شناسند این دو نفر را بسیار شبیه هم می دانند. آقا موسی البته چندین سال از آقای بهشتی بزرگتر بود و به همین دلیل می گفتند که ممکن است آقای بهشتی تحت تاثیر قرار گرفته باشد.

وی با اشاره به اینکه عقلانیت دو حوزه نظری و عملی را نشان می دهد، تصریح کرد: اساس عقلانیت نظری این است که انسان حرف را بدون دلیل نپذیرد یا حرف را بدون دلیل رد کند و عقلانیت عملی به این معناست که منافع کاری که انجام می دهید بیشتر باشد. هزینه. یعنی حتی اگر هزینه زندگی و مزایای کاری که انجام می دهید یکی باشد، باز هم یکسان نیست. زیرا مجموع جبری صفر می شود. پس چرا اینکارو میکنی؟!

شهید بهشتی با خرافات مخالف است

سید حسن خمینی با تاکید بر اینکه سود باید بر قیمت بیشتر باشد، رمز عقلانیت بعدی را مهمتر از پذیرش کار خواند و افزود: در مسائل تئوریک این امر معکوس است، خرافات بهشتی مرد. خرافات یعنی ایمان بی دلیل داشته باشی. به این ترتیب حتی او را به سنی بودن متهم کردند و حتی به او دروغ گفتند که وقتی در نجف بود گفت: من باید به ایران بروم و کینه برخی از مردم فیلیپین را از بین ببرم. قلب بعضی ها. ملت!» این ادعاها احتمالاً ناشی از برداشت شهید بهشتی مبنی بر غیرواقعی بودن اظهارات برخی افراد است.

شهید بهشتی درخت عقلانیت نظری خود را خورد

سیدحسن خمینی با بیان اینکه شهید بهشتی ساقه عقلانیت نظری را خورد و بخشی از جفای او از آن بود، یادآور شد: در واقع بسیاری از کسانی که به آقای بهشتی حمله کردند، قبل از انقلاب در این کشور بودند. مناطقی که با او اختلاف داشت.

وی درباره عقلانیت عملی شهید بهشتی گفت: او قیمت و سود را محاسبه می کند و مشخص می کند که کجا قیمت پایین است و چه چیزی بیشترین سود را می دهد. نماد عقلانیت است.

شخص امام مظهر عقلانیت است

سید حسن خمینی با تاکید بر اینکه امام بودن نماد عقلانیت است، گفت: در واقع «انقلاب» با «عقلانیت» مخالف نیست، بلکه انقلاب در جای خود ارزش دارد. یعنی شما می گویید نبود این سیستم از وجودش بهتر است و به هر حال باید حذف شود. مردم ایران قطبه را پذیرفته اند و دلیل اصلی مشروعیت این اقدام به دلیل مطالبات جامعه متحد در این زمینه است.

وی با طرح این سوال که چه درسی از بهشتی که ۴۱ سال از شهادتش می گذرد، چه درسی بگیریم، افزود: آیا خاطره بس است؟ البته در جای او هم همینطور است. یا باید یک قله دیگر برویم و ببینیم چگونه می توانیم در روزگار خود بهشتی شویم و سعی کنیم آن افکار و عقاید را در روزگار خود گسترش دهیم و در روزگارمان اینگونه باشیم؟! اگر بگویم دلیل عقلانیت بودن آقای بهشتی بر اساس دلیل است، آن را رد می کنم. چون هرکس نظر خودش را در مورد او داشت.

حسن خمینی با بیان اینکه راه رسیدن به این آرمان عقلانیت در عرصه اندیشه و عمل است، افزود: اولاً نباید حرف های بی دلیل را بپذیریم. اگر چنین شدیم، باید با فکر صحبت کنیم. البته گاهی اوقات شواهد متناقض است، اما دیگر اینطور نیست که همه یک تیر را در تاریکی بگذارند و برخی آن را قبول کنند! سخنان بنده من که دیروز و امروز گفتی سنگ مانعی خواهد بود. وقتی دوستت کار می کند آن را می گویید و زمانی که طرف مقابل شما کار می کند آن را می گویید!

مشکلات جامعه باید بر اساس آرمان ها حل شود، آرمان ها استقلال، آزادی، پیشرفت، رسیدگی به مردم، دنیای بهتر، آخرت و اجرای دستور دینی است.

وی با بیان اینکه دومین راه رسیدن به الگوی شهادت بهشتی، کسب عقلانیت عملی است، گفت: ایرادی ندارد که انسان بعد از مدتی اگر احساس کرد این روش جواب نمی دهد، مسیر خود را تغییر دهد و روش کم هزینه را انتخاب کند. ما باید هدف خود را در نظر بگیریم و فراموش نکنیم که مسیر چیست. ما مدام خود را از این طریق ارزیابی می کنیم. همه اشتباه می کنند، اما در اشتباه پافشاری نکنید. زیرا هیچ کس از ما انتظار ندارد که بی گناه باشیم، بلکه منتظر عدالت است.

سید حسن خمینی تصریح کرد: مشکلات جامعه نیز باید بر همین اصل حل شود. این آرمان ها استقلال، آزادی، پیشرفت، صلح عمومی، دنیای بهتر، زندگی آخرت بهتر و اجرای دستورات دینی است. بیایید نگاهی به اینها بیندازیم و اگر راه عاقلانه ای وجود دارد، آن را نیز انتخاب کنید. رویکرد هوشمندتر موثرتر و کم هزینه تر است.

شهید بهشتی نماد «عقلانیت» است. ما هنوز به آن عنصر نیاز داریم

وی با تاکید بر اینکه اکنون به فردی مانند شهید بهشتی نیاز داریم، گفت: اگر بگوییم فوت آقای بهشتی نماد عقلانیت است، اکنون به آن عنصر نیاز داریم. چرا امام تعبیر کردند که همه با هم کار کنند، زیرا اگر همه با هم باشند سفر کم هزینه و منفعت است. اگرچه گروهی از مردم می توانند به تنهایی به مقصد خود برسند – که مکانی برای فکر کردن است – اما وقتی همه با هم باشند آسان تر، راحت تر، راحت تر و با ارزش تر خواهد بود.

باید از ظرفیت کشور استفاده کرد

سید حسن خمینی با تاکید بر اینکه باید از مهارت های کشور استفاده کرد، گفت: ۴۴ سال از جمهوری اسلامی می گذرد و ما انباری مجرب داریم. همه همه چیز را می دانند، به طور خاص چند نفر. یک شخص، گروه یا افسر یک هیئت باید عقل سلیم را به کار گیرد. استفاده نکردن از عقل، کارنامه و تجربه مدیریت جمهوری اسلامی در این مدت ظالمانه و ظالمانه است.

وی با بیان اینکه تغییر اشکالی ندارد اما باید از تجربه استفاده کرد، گفت: تکرار تجربه با عناوین و بهانه های مختلف خلاف عقلانیت است. عقلانیت این است که از آنچه داریم و تجربه کرده ایم استفاده کنیم. یک ملت زمانی برنده می شود که همه با هم برنده شوند. این بدان معناست که آنهایی که شکست می‌خورند و کسانی که موفق می‌شوند، یکی دیده می‌شوند. برنده کسی است که واقعا از تجربه بازنده استفاده کند و هیچ اشکالی ندارد.

اگر می خواهیم مثل بهشت ​​زندگی کنیم، باید تسلیم عقلانیت شویم

سید حسن خمینی اعلام کرد: مثل همیشه در زمان نیاز به «عدالت» هستیم. انسان ها همیشه به عقلانیت نیاز دارند. اگر می خواهیم مثل بهشت ​​زندگی کنیم و یاد بگیریم، باید عقلانیت را بپذیریم. اگر بتوانیم از شهدا و بزرگان درس بگیریم و زندگی آنها را محل تأمل بدانیم، می توانیم زندگی را آبادتر کنیم.

وی با بیان اینکه واقعیت این است که همه باید در عرصه امور عمومی دست به دست هم بدهند و از معضل معیشتی خلاص شوند، اظهار کرد: یکی از ایده های اصلی عقلانیت اولویت ندادن به امور است، مهم این است که مردم آنچه را که هست قرار دهند. مهم در زمین . در حال حاضر هیچ مشکلی در یک کشور بزرگ مانند حل یک مشکل اقتصادی وجود ندارد. البته حل مشکلات اقتصادی ما از طریق سیاست انجام می شود. و این نیاز به همدلی و همکاری بیشتر دارد. به هر حال، هر کس فکر می‌کند راه‌حلی برای آن وجود دارد، باید عزم راسخ داشته باشد و اگر خواست خدا باشد، همه او را یاری می‌کنند.

نباید قصد گیج کردن و گیج کردن وجود داشته باشد; همه کمک می کنند

سید حسن خمینی نیز گفت: نباید قصد مقید و تمسخر داشت چرا که باید همه با هم کشورمان را بسازیم و مطمئنم این موضوع روحیه امام و مقام معظم رهبری را تامین می کند.انقلاب. .

وی در پایان گفت: برای حل مشکل همه باید کمک کنند، مسئولان باید عملکرد خود را بهبود بخشند و بیکاران نیز کمک و همدلی بیشتری داشته باشند تا اگر خدا بخواهد این مشکلات نیز ادامه پیدا کند. حل شود و کارنامه جمهوری درخشنده اسلامی نباید از موج حوادث سال های اخیر کشور خجالت بکشد.