سکه از دلار جدا شد سکه حبابی کاهش یافت. قیمت طلا و جدیدترین سکه در بازاربه گزارش همشهری آنلاین، «محمد کشتی» آرای گفت: در هفته گذشته قیمت رادیو جهانی بین ۱۸۴۰ تا ۱۸۵۰ دلار در نوسان بوده و به ۱۰ دلار تبدیل شده است اما با وجود تغییرات اقلیمی و تثبیت قیمت جهانی طلا، نرخ ارز کاهش یافته است. افزایش پیوسته در بازار داخلی؛ این موضوع باعث شد تا قیمت طلا و سکه دچار نوسان شود.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در خصوص مدیریت بانک مرکزی در رابطه با ابلاغیه این سازمان (بانک مرکزی) و دولت مبنی بر ممنوعیت مذاکرات و معاملات کاغذی فردا، گفت: این موضوع تاثیر مثبتی بر روی بازار داشته است. کاهش حرکت، قیمت سکه و طلا؛ در آن زمان قیمت پول بالا رفت و شاهد کاهش قیمت طلا و سکه بودیم. دلیل این امر به دلیل این اقدام دولت حتی دستگیری چند ماموری که فردا با نامه و کاغذ مذاکرات را انجام داده اند، مقدار سکه را کاهش داده است.

با لغو معاملات کاغذی و کاغذی فردا، تقاضا برای سکه و سکه حبابی بعدی کاهش یافته است.

وی افزود: به این ترتیب قیمت جهانی طلا تثبیت شده و نرخ ارز افزایش یافته است. اما قیمت سکه کاهش یافته است. این نشان می دهد که با اجتناب از این نوع معاملات، تقاضا برای سکه کاهش می یابد و این کاهش تقاضا منجر به کاهش حباب سکه می شود. از هفته گذشته قیمت سکه تا یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان حباب داشت.

یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در خصوص قیمت آخر هفته (آخرین تماس پنجشنبه) و تغییر نسبت به ابتدای هفته، گفت: هر قطعه سکه تمام بهار قدیم ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و هر قطعه قطعه سکه طرح جدید ۱۴ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان است که نسبت به ابتدای هفته ۳۰۰ هزار سکه طرح قدیم و ۴۰۰ سکه طرح جدید کاهش داشته است. هزار تومان و در واقع حبابش تنگ شده بود.

کشتی آرای ادامه داد: قیمت نیم سکه ۲۸۰ هزار تومان در آخرین صرافی ۸ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان کاهش یافت، قیمت ربع سکه در پایان هفته به ۵ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان رسید یعنی ۱۸۰ هزار تومان نسبت به ابتدای هفته ارزان تر شد. سکه یک گرمی بانک مرکزی دیروز پنجشنبه بدون تغییر باقی ماند و سه میلیون و ۵۰ هزار قطعه پارگی به فروش رسید.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطرنشان کرد: قیمت هر طلای ذوب شده (۱۷ عیار) که به نسبت ارز شاخص و قیمت یک متغیر است، با توجه به افزایش نرخ ارز در هفته جاری به ۵۰ هزار تومان افزایش یافت. از آخرین دور مذاکرات در هفته ششم. قیمت یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن و هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۱۵ هزار تن افزایش به یک میلیون و ۴۴۲ هزار تن در گرم رسید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به طور کلی نرخ ارز در هفته گذشته تغییر محسوسی داشته، در حالی که قیمت جهانی طلا تغییر چندانی نداشته است، اما سکه حبابی به دلیل کاهش تقاضا و تقاضا کاهش یافته است.عرضه فراوان.