سوء استفاده کنندگان Oxycontin اغلب به داروهای “باقیمانده” دوستان متکی هستند


نوشته استیون راینبرگ
خبرنگار HealthDay

پنجشنبه، فوریه ۱۸ (HealthDay News) – یک گزارش جدید نشان می دهد که تقریباً همه افرادی که به طور غیرقانونی از مسکن های اپیوئیدی مانند Oxycontin یا Vicodin استفاده می کنند یا از آنها سوء استفاده می کنند، این داروها را از دوستان یا بستگان خود دریافت می کنند که نسخه داشته اند.

در این مطالعه که شامل یک نظرسنجی در سال ۲۰۰۸ از بیش از ۵۳۰۰ بزرگسال یوتا بود، تقریباً ۲ درصد از پاسخ دهندگان گفتند که در سال گذشته از داروهای ضد درد اپیوئیدی استفاده کرده اند که برای آنها تجویز نشده است.

نود و هفت درصد مواقع، دارو از طرف یکی از دوستان یا خویشاوندان می آمد و در بیشتر موارد دارو با میل و رغبت تحویل داده می شد.

این مطالعه در فوریه منتشر شده است. شماره ۱۹ مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده گزارش هفتگی عوارض و مرگ و میر.

به گفته محققان وزارت بهداشت یوتا، بسیاری از ساکنان یوتا حداقل یک نسخه برای مسکن های مخدر دارند.

ارین جانسون، یکی از نویسندگان گزارش، هماهنگ کننده پروژه برای برنامه آموزشی و مدیریت داروی ضد درد این بخش، گفت: «ما دریافتیم که از هر پنج بیمار، یک نفر مواد افیونی تجویز می کند و اکثریت آن ها داروی باقی مانده دارند.

او افزود که اکثر بیماران (۷۱ درصد) داروهای باقیمانده خود را حفظ می کنند.

جانسون و تیم او هشدار می‌دهند که نگه داشتن مسکن‌های مصرف‌نشده افیونی می‌تواند منجر به مصرف بیش از حد مرگ‌آور شود، به‌ویژه در میان افرادی که این داروها برایشان تجویز نشده است.

بر اساس این گزارش، ۸۵.۲ درصد از افرادی که بدون نسخه از مواد افیونی استفاده کرده اند، گفته اند که این دارو توسط فردی که نسخه داشته است به آنها داده شده است و ۹.۸ درصد نیز گفته اند که دارو را بدون اطلاع یا اجازه صاحب دارو مصرف کرده اند. تنها ۴.۱ درصد گفتند که دارو را خریداری کرده اند.

جانسون گفت: “با وجود تمام این قرص های اضافی، احتمال سوء استفاده و سوء استفاده زیادی وجود دارد که می تواند ناشی از آن باشد.” او افزود: «بنابراین داروهای مسکن باقیمانده خود را فوراً دور بریزید.

بر اساس این گزارش، از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۷، مرگ و میر در یوتا بر اثر مسمومیت با داروهای مسکن تجویزی تقریباً ۶۰۰ درصد افزایش یافته است، از ۳۹ مورد در سال ۱۹۹۹ به ۲۶۱ در سال ۲۰۰۷.

جانسون اشاره کرد که هرگونه سوء استفاده از نسخه در یوتا جرم است. این حتی شامل مصرف داروهای تجویز شده شما برای یک بیماری یا دوره درد غیر از آنچه برای آن تجویز شده است می شود.

جانسون گفت بهترین کار با مواد افیونی باقیمانده این است که آنها را بیرون بریزید. او گفت: “روش توصیه شده این است که قرص ها را با چیزی نامطلوب در کیسه ای جداگانه مخلوط کنید و بطری را بردارید و اطلاعات شناسایی را خط بزنید و آن را جداگانه دور بریزید.”

جانسون گفت، اگرچه اداره غذا و داروی ایالات متحده توصیه می کند داروهای تجویزی استفاده نشده را شستشو دهید، اما کارشناسان در یوتا ترجیح می دهند که مردم داروها را به این طریق دور نریزند تا محیط را آلوده نکنند.

او افزود که در یوتا، ایستگاه های پلیس نیز جعبه هایی برای جمع آوری داروهای استفاده نشده دارند.

جانسون خاطرنشان کرد که اکثر مردم تمایلی به خلاص شدن از شر داروهای مصرف نشده خود ندارند. دلیل اصلی: آنها برای این داروها هزینه کردند و ممکن است دوباره به آنها نیاز داشته باشند.

اگرچه اجباری دفع مواد مخدر سخت است، جانسون امیدوار است که آگاهی عمومی از خطرات نگهداری مواد افیونی استفاده نشده در اطراف، مردم را تشویق به دفع این داروها کند.

جانسون گفت، علاوه بر این، یوتا در تلاش است تا پزشکان را وادار کند که فقط تعداد قرص هایی را که فکر می کنند بیمار برای مقابله با درد خود به آن نیاز دارد، تجویز کنند.

او گفت: «این کار بزرگی نیست که کسی تماس بگیرد و بگوید در حال اتمام است. دکترها درک می کنند و بیشتر خواهند نوشت.»

دکتر. جیمز گاربوت، پروفسور روانپزشکی در دانشگاه کارولینای شمالی در چاپل هیل، گفت که “استفاده فزاینده و سوء استفاده از داروهای مخدر یک مشکل بهداشتی مهم است.”

وی خاطرنشان کرد: مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد مواد افیونی طی ۱۰ سال گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و “این یک مشکل خاص در جوانانی است که از خطرات این داروها آگاه نیستند.”

او گفت: «اثر خالص این است که داروهای مخدر بیشتری در دسترس است و شاید یکی از پیامدهای آن این باشد که افراد بیشتری با داروهای مخدر دچار مشکل می شوند.

گاربوت گفت که یوتا گزارش می دهد که پزشکان فقط زمانی از مواد افیونی استفاده کنند که به وضوح مشخص شده باشد، مقادیر بیش از حد تجویز نکنند، از مصرف مواد افیونی طولانی اثر مانند اکسی کانتین در صورت لزوم اجتناب کنند، و بیماران را تشویق کنند که داروهای باقیمانده را کنار بگذارند.

او گفت: “این گزارش شواهد بیشتری از افزایش مشکل سوء استفاده از مواد افیونی در ایالات متحده است. این مشکل به قیمت جان افراد از جمله جان جوانان سالم تمام می شود.” آموزش پزشکان و عموم مردم لازم است.»

حق چاپ © ۲۰۱۰ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.
نمایش اسلاید


سوء مصرف داروهای تجویزی: اعتیاد، خطرات سلامتی و درمان
به نمایش اسلاید مراجعه کنید

منابع

منابع: ارین جانسون، MPH، هماهنگ کننده پروژه مدیریت داروهای ضد درد و برنامه آموزشی، وزارت بهداشت یوتا، سالت لیک سیتی. جیمز گاربوت، دکتر، استاد روانپزشکی، دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل. فوریه ۱۹، ۲۰۱۰، گزارش هفتگی عوارض و مرگ و میر


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/