سفر باقری به نیویورک ربطی به مذاکره با آمریکا ندارد.به گزارش همشهری آنلاین، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز در نشست خبری با بررسی سفر رئیس جمهور به نیویورک برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در پاسخ به این سوال که آیا آقای رئیس جمهور به نیویورک سفر خواهد کرد. . سفر باقری با رئیس جمهور به نیویورک برای انجام مذاکره با طرف های مذاکره کننده است و آیا برنامه ای برای آن وجود دارد؟ وی تصریح کرد: حضور آقای باقری در این سفر مربوط به دیدار با یک هیات عالی رتبه ایرانی است و برای بحث تحریم ها برنامه خاصی وجود ندارد که مذاکرات در چارچوب جلسه و اجلاس لغو شود، البته البته ، یک نشست بین المللی یک نشست بین المللی است. زمان مناسبی برای یک جلسه است، سیاست مذاکره بین کشورها و فرصتی برای بحث در مورد موضوعات مورد علاقه کشور است.
وی ادامه داد: وی احتمال گفت وگو درباره موضوع هسته ای و تحریم ها را در حاشیه این نشست منتفی نمی داند و ایران از هر فرصتی برای بیان دیدگاه های خود استفاده می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران هرگز از میز مذاکره خارج نشده و مذاکرات سازنده را راهی سازنده و معقول برای حل مناقشه می داند و در کنار آن امکان گفت وگو با طرف های مذاکره وجود دارد. و از هر فرصتی برای ابراز نظر و پیشبرد منافع ایران در عرصه بین المللی استفاده می کنیم.

وی درباره موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال آخرین تحولات قره باغ نیز گفت: موضع جمهوری اسلامی ایران در این زمینه روشن است. ما معتقدیم برای پایان دادن به مناقشه و کاهش درگیری باید از ابزارهای سیاسی استفاده کرد. در خصوص ژئوپلیتیک منطقه و مرزهای بین المللی نیز سیاست ایران روشن است و تاکید می کنیم آنچه می تواند به حل مناقشه کمک کند اراده سیاسی دو کشور ارمنستان و آذربایجان برای آغاز گفت و گو و تلاش منطقه ای برای پایان دادن به این مناقشه است. درگیری این تنش ها را می دهد.

کنعانی افزود: جمهوری اسلامی نیز مایل است در چارچوب سیاست همسایگی و روابط نزدیک با دو طرف برای پایان دادن به این مناقشات همکاری کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: معتقدیم تغییرات ژئوپلیتیکی در منطقه باعث بی ثباتی می شود و ساختارهای منطقه ای ضروری است.

وی افزود: تشویق به درگیری در این منطقه به نفع آذربایجان و ارمنستان و به نفع کل منطقه نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به این سوال که آیا کمک ایران به لبنان در حوزه انرژی رایگان خواهد بود؟ گفت: آزاد بودن معنا ندارد. مذاکرات ما با مقامات لبنانی در قالب بسته ای در زمینه تامین انرژی و کمک های اقتصادی به این کشور است و گفتگوهای رایگان بی معنی است و به حل این مشکل کمک می کند، این کشور در حوزه نفت و برق است. . چیز مهم.