سفر امیر عبداللهیان به ایتالیا جزئیات اولین سفر رئیسی وزیر امور خارجه به ایتالیابه گزارش همشهری آنلاین، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (دوشنبه) ۲۹ تیرماه به همراه رئیس جمهور تهران را به مقصد رم ترک کرد و این هیئت با مقامات ایتالیا و واتیکان دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

وی در این سفر به مسائل دو طرف و منطقه خواهد پرداخت.

امیرعبداللهیان پیش از این در گفت وگویی اظهار داشت: سفر به ایتالیا بر اساس دعوت وزیر امور خارجه این کشور انجام می شود. تاکنون دو گفتگو و رایزنی در نیویورک و مونیخ صورت گرفته است. برقراری روابط دوجانبه به ویژه در زمینه همکاری های سیاسی، اقتصادی و تجاری از اهداف این سفر است. برای دستیابی به این اهداف برنامه های مختلفی در این برنامه در نظر گرفته شده است.

وزیر امور خارجه همچنین اعلام کرد: برای ادامه دیدارها و رایزنی ها با مقامات ایتالیایی که قبلا در حوزه های سیاسی، اقتصادی و پارلمانی ترتیب داده شده است، با نخست وزیر و وزیران دیدار و گفت وگو خواهیم کرد. یک وزیر خارجه

این اولین سفر امیر عبداللهیان به ایتالیا از زمان تصدی این سمت است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، پس از گفتگو با مقامات شرکت کننده در پنجاه و هشتمین اجلاس مونیخ، در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ با لوئیجی دی مایو وزیر امور خارجه و همکاری های بین المللی ایتالیا دیدار و گفتگو کرد. دفاع کنفرانس. در این دیدار امیر عبداللهیان ابراز امیدواری کرد که به زودی میزبان همتای ایتالیایی خود در تهران باشد و لوئیجی دی مایو نیز ضمن تشکر و پذیرش این دعوت، ابراز امیدواری کرد که به زودی به تهران سفر کند. (اینجا بخوانید)

توسعه و گسترش روابط دو کشور و برخی موضوعات مورد علاقه در سطح منطقه ای و بین المللی از محورهای این دیدار بود.

شایان ذکر است که در ۲۴ نوامبر وزرای خارجه دو کشور تلفنی گفتگو کردند. وزیر امور خارجه کشورمان در همین راستا روابط دیپلماتیک ۱۶۰ ساله ایران و ایتالیا را بستر مناسبی برای توسعه روزافزون روابط ایران و ایتالیا دانست و دو کشور را از نظر سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اعلام کرد. دولت جدید ایران مصمم است در فضایی مبتنی بر احترام و اعتماد متقابل زندگی کند.

امیر عبداللهیان از وجود زمینه همکاری بین دو کشور به ویژه در زمینه های صنعتی، کشاورزی، پزشکی، علمی و فناوری و … ابراز خرسندی کرد.

حسین امیرعبداللهیان همچنین مهرماه سال گذشته در حاشیه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با لوئیجی دی مایو وزیر امور خارجه ایتالیا دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش فارس، سومین دور گفت‌وگوهای سیاسی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایتالیا سوم خردادماه سال جاری به ریاست «علی باقری» معاون سیاسی وزارت امور خارجه در تهران برگزار شد. جمهوری اسلامی ایران و «اتوره سکویی» دبیرکل وزارت امور خارجه ایتالیا.

وزیر امور خارجه شنبه گذشته ۲۰ تیرماه دو روز را در سوریه سپری کرد و با مقامات این کشور دیدار و گفتگو کرد. پس از آن روز دوشنبه ۲۲ تیرماه میزبان «جیحون بایراموف» وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در تهران بود. امیر عبداللهیان روز چهارشنبه ۲۴ تیرماه نیز میزبان «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر بود.