رفتن به نوشته‌ها

سطح کلسترول در خون و درمان کلسترول بالا در خون بهترین درمان است


سطح کلسترول و درمان کلسترول بالا

به احتمال زیاد در صورت مراجعه به متخصص قلب و هنگام انجام آزمایشات به شما گفته می شود که کلسترول شما بالاست و نیاز به درمان دارید و همچنین بسیار نگران هستید.

اما نگران نباشید ، نگرانی زمانی است که رعایت نمی کنید و کلسترول بالا می ماند. اما اگر از رژیم غذایی خود پیروی کنید و شیوه زندگی خود را تغییر دهید ، قطعاً سطح کلسترول شما کاهش می یابد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی کاهش می یابد.

در بسیاری از موارد ، پزشک شما ممکن است به هیچ عنوان داروی کلسترول تجویز نکند ، اما شما باید رژیم غذایی خود را رعایت کرده و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید تا بتوانید این کلسترول بالا را برای قلب سالمتر کنترل کنید. در این مقاله ، ما نکاتی را به شما ارائه می دهیم که به شما کمک می کند سطح کلسترول خود را متعادل کنید.

کلسترول در خون

اما کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده چربی است که در بدن توسط کبد ساخته می شود. از اعصاب محافظت می کند و به ساختن بافت سلولی و تولید گروه های خاص کمک می کند.

مصرف بیش از حد کلسترول برای بدن مضر است و سلامت شما را به خطر می اندازد. بدن چربی خود را از خوردن غذاهای خاصی مانند تخم مرغ ، گوشت و محصولات لبنی حاوی کلسترول دریافت می کند.

اما بد است که ما کلسترول LDL و LDL داریم ، که در ادامه این مقاله به طور کامل توضیح خواهیم داد:

کلسترول خوب و کلسترول بد چیست؟

نوعی کلسترول به نام LDL وجود دارد که باعث ایجاد پلاک در عروق بدن ما می شود و منجر به بیماری های قلبی عروقی می شود. این نوع کلسترول “کلسترول بد” نامیده می شود. اما برخلاف این کلسترول ، ما همچنین کلسترول خوب داریم که آن را HDL می شناسیم. HDL به بدن ما کمک می کند تا کلسترول بد را از خون خارج کند.

خوب ، ممکن است متوجه شده باشید که باید کلسترول بد خود را کاهش داده و کلسترول خوب خود را افزایش دهید. اما چگونه می توان LDL را کاهش داد و HDL را افزایش داد؟ اگر به این موضوع فکر کنید ، باید بتوانید رژیم غذایی مناسبی را شروع کرده و داشته باشید.

همانطور که می دانید ، بدن انسان برای عملکرد صحیح به مقدار کمی کلسترول نیاز دارد. اما ممکن است با خوردن غذاهای خاص و وارد کردن چربی های اشباع و کلسترول به بدن ، سطح کلسترول بد را افزایش دهیم. به همین دلیل ، رژیم غذایی نقش عمده ای در ایجاد تعادل بین کلسترول بد و کلسترول خوب ایفا می کند.

محدوده مناسب برای کلسترول خون

کلسترول بالا چیست؟

اگر سطح کلسترول کل خون کمتر از 200 باشد ، پس عالی است و نیازی به نگرانی نیست و می توان گفت کلسترول خوب بیشتری در بدن شما وجود دارد.

داشتن سطح کلسترول بد زیر 130 عالی است ، اما این با خطر بیماری قلبی مرتبط است.

• اگر HDL شما 60 یا بیشتر است ، باید بگویم نگران بیماری های قلبی نباشید زیرا خطر بیماری در این مدت کاهش می یابد.

نکته مهمی که باید در اینجا به آن توجه شود این است که سطح تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

اما شاید برای شما این سال پیش آمده باشد که چگونه می توان با اندازه گیری صحیح غذا ، حجم آن را در برنامه غذایی خود اندازه گیری و کلسترول خود را کاهش داد؟

برای کنترل میزان خوردن غذا کمک بگیرید

بسیاری از ما در مورد خوردن و آشامیدن نوشیدنی آرام داریم.

آمریکایی ها دقیقاً به همان شیوه رفتار می کنند ، آنها دو برابر بیشتر از آنچه باید غذا می خورند که باعث افزایش وزن می شود و در نهایت کلسترول بالایی را احساس می کنیم و بسیاری از مشکلات قلبی برای ما پیش می آید.

اما چگونه به اندازه سالم غذا بخوریم. ما راهی بسیار آسان برای کنترل مصرف غذای خود به شما ارائه می دهیم.
به راحتی می توانید از دستان خود برای اندازه گیری همه غذاها استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر در رژیم غذایی به شما گفته می شد که یک واحد گوشت قرمز یا ماهی تقریباً به اندازه کف دست شماست ، یا اگر قرار است 30 گرم نان بخورید ، باز هم اندازه کف دست شماست. دست تو. دست شما یک واحد میوه تازه به اندازه یک مشت است.

باعث افزایش کلسترول در خون می شود

چه چیزی باعث افزایش کلسترول در خون می شود؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، کبد کلسترول را در بدن ایجاد می کند و عملکرد آن محافظت از بافت ها و سلول ها است ، اما ما با خوردن غذاهای خاص کلسترول را وارد بدن خود می کنیم.

به عنوان مثال ، با خوردن غذاهای حاوی چربی ، سطح کلسترول را در بدن افزایش می دهیم.
اگر شما یکی از افرادی هستید که اضافه وزن دارید ، احتمالاً تری گلیسیرید خون شما افزایش می یابد ، که می توانید با آزمایش تشخیص دهید.

اگر فعالیت بدنی خود را افزایش ندهید ، انتظار نداشته باشید که سطح کلسترول خوب شما تغییر کند. زیرا تری گلیسیرید بالا در خون و عدم فعالیت بدنی باعث کاهش سطح کلسترول خوب در بدن می شود.

کلسترول نیز می تواند ارثی باشد. این بدان معناست که اگر یکی از بستگان نزدیک شما (یکی از اعضای درجه یک) در خانواده شما سابقه چربی خون داشته باشد ، ممکن است چربی خون نیز داشته باشید.

استفاده از دخانیات مانند سیگار و الکل نیز کلسترول خوب بدن را کاهش داده و شما را از این اختلال رنج می دهد.


ممکن است این را مفید بدانید: علائم و عوارض چربی خون بالا

علائم کلسترول بالا در خون

علائم و نشانه های کلسترول بالا چیست؟

خبر بد این است که کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد. به عنوان مثال ، ممکن است فردی دارای کلسترول بالا باشد اما آن را اصلا نمی داند. اگر کلسترول بالا دارید ، بدن شما چربی بیش از حد را در عروق ذخیره می کند که بسیار خطرناک است.

شریان ها شریان هایی هستند که خون را از قلب به سایر قسمت های بدن منتقل می کنند. هنگامی که کلسترول در عروق ذخیره می شود ، به آن پلاک می گویند.

با گذشت زمان ، این پلاک ها در جریان خون جمع می شوند ، در طولانی مدت سفت می شوند ، عروق را تنگ و مسدود می کنند. مانند سنگ های کوچک ، آنها داخل شریان جمع می شوند و هنگامی که بیش از حد جمع شوند ، شریان به طور کامل بسته می شود.

پلاک هایی که از تجمع کلسترول در بدن ایجاد می شوند ممکن است تجزیه شوند. هنگامی که پلاک ها از هم جدا می شوند ، تبدیل به لخته خون می شوند که جریان خون را متوقف می کند.

گرفتگی یا مسدود شدن عروق بسیار نگران کننده و خطرناک است زیرا ممکن است مسدود شود حمله قلبی داشتن در فرد افزایش می یابد و همچنین با انسداد این عروق ، خون به درستی به مغز نمی رسد و سکته مغزی رخ می دهد. احتمالاً شنیده اید که در مورد سکته یا حمله قلبی گفته شده است.

اما همانطور که گفته شد ، افزایش کلسترول نشانه ای نیست که فرد زودتر متوجه شود و درمان را شروع کند ، تنها در صورت داشتن یکی از بیماریهای فوق متوجه می شود.

بنابراین برای جلوگیری از این مشکلات ، بهتر است افراد بسته به سن خود هر شش ماه یا هر سال معاینه شوند و خود را معاینه کنند. همچنین بهترین راه پیشگیری این است که از رژیم غذایی مناسب پیروی کنید ، همیشه فعالیت بدنی خود را انجام دهید و از تنبلی اجتناب کنید.

کلسترول بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

خوب ، ما در بالا گفتیم که کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد ، بنابراین آیا تا زمانی که دچار سکته مغزی یا حمله قلبی نشویم ، باید دست هایمان را روی هم بگذاریم تا متوجه شویم کلسترول ما بالا است؟ خیر
تشخیص کلسترول بالا بدون آزمایش امکان پذیر نیست. با یک آزمایش خون ساده می توانید میزان کلسترول خود را بالا تشخیص دهید. مردان بالای 35 سال و زنان بالای 45 سال باید کلسترول خود را به طور مرتب چک کنند و آزمایش خون هر شش ماه تا یک سال انجام شود.

——- این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: س questionsالات و پاسخهای مهم در مورد معاینات منظم

همچنین اگر بیش از 20 سال سن دارید و اعضای نزدیک خانواده شما مبتلا به بیماری قلبی هستند ، باید از نظر افزایش چربی خون نیز آزمایش شوید. حال ، اگر شما یک نوجوان هستید و زیر 20 سال دارید ، اما داروهای خاصی مصرف می کنید یا فشار خون بالا به ارث برده اید ، همچنین باید تحت نظر باشید.

وقتی به پزشک مراجعه می کنید و متوجه می شوید که چربی خون شما بالا است ، حتماً از پزشک خود بپرسید که هر چند وقت یکبار باید آزمایش بدهید. برخی از مواردی که باعث افزایش کلسترول می شوند عبارتند از:

• سیگار کشیدن

• فشار خون بالا

پیری و پیری

• وراثت

• اضافه وزن

• کاهش فعالیت بدنی

درمان و کنترل کلسترول خون بالا

کلسترول بالا چگونه درمان می شود؟

اما اگر کلسترول بالا دارید ، چگونه این اختلال را درمان می کنید؟ برای حل این مشکل ، باید تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنید. اگر سیگار می کشید و الکل می نوشید ، باید سیگار را ترک کنید و یک برنامه ورزشی روزانه را تمرین کنید.

اگر اضافه وزن دارید ، باید به متخصص تغذیه مراجعه کنید و وزن خود را کاهش دهید تا خطر بیماری قلبی کاهش یابد. این امر سطح کلسترول خون را متعادل می کند. همچنین ، خوردن میوه ، سبزیجات ، ماهی و غلات را فراموش نکنید.

برای آزمایش لیپید خون به کجا مراجعه کنم؟

ممکن است فکر کنید که آزمایش خون و اطلاعات مربوط به چربی خون شما با مراجعه به آزمایشگاه به راحتی انجام می شود. اما این همه ماجرا نیست

اندازه گیری چربی خون و سطح کلسترول باید با رژیم غذایی پیشگیرانه و گاهی درمان همراه باشد. بنابراین ، اگر این نوع چربی زیاد است ، باید با متخصص تغذیه و پزشک متخصص مشورت کنید.

اکسیر مرکز قلب و دیابت در حال حاضر از افرادی که به دنبال تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی هستند به دنبال راهی برای کاهش چربی خون می باشد. می توانید از این مرکز دیدن کنید و برنامه رژیم بگیرید برای کاهش این نوع چربی خون اقدامات خاصی را انجام دهید.

برای مشاوره رایگان با پزشکان مجرب و رزرو نوبت با مرکز اکسیر قلب و دیابت الان تماس بگیر.️

آدرس شعبه اول: یوسف آباد ، خیابان 18 ، P.O. 10

1021-880671754

1021-88557401-34

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]
منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *