رفتن به نوشته‌ها

سری بنیاد قسمت 4: بیداری


فقط آهسته. تدریجی. زیر.

چگونه آهسته و با دقت غذا بخوریم

وقتی زندگی پرمشغله ای دارید که چند وظیفه ای یک دستاورد است ، غذا خوردن به طور کلی به کاری تبدیل می شود که با عجله انجام می شود – شاید حتی در حالت نشسته. مشکل این است که وقتی سریع غذا می خورید ممکن است به درستی جویدن نکنید ، بدین معنا که شما فرآیند هضم را به خوبی آغاز نکرده اید.

بله ، ذهن آگاهی کمی واژه پر سر و صدا است ، اما وقتی در جنبه خاصی از زندگی شما به کار گرفته شود ، می تواند نتایج قابل اندازه گیری را ارائه دهد. ساندرا آمودت ، عصب شناس ، نویسنده چرا رژیم های غذایی ما را چاق می کنداو توضیح می دهد که خوردن آگاهانه “به افراد اجازه می دهد از یک رابطه راحت با غذا لذت ببرند – رابطه ای که نیازی به مبارزه مداوم بین اراده و وسوسه ندارد.” بسیاری از برنامه های رژیم غذایی در واقع مجموعه ای از قوانین در مورد آنچه شما می توانید یا نمی توانید بخورید بدون ارائه دستورالعمل در مورد نحوه اعمال این قوانین است ، و این باعث می شود بیشتر مجازات به نظر برسد تا راهنما. در عوض ، رویکرد ذهن آگاهی این است که تمرکز را از قوانین دور کرده و در عوض تمرکز خود را صرفاً به توجه به احساساتی که قبلاً احساس نکرده ایم ، معطوف کنیم.

چگونه هشیار می شود؟ یادگیری این عادات ساده می تواند ارتباط بهتری با غذا ایجاد کند ، گوارش را بهبود بخشد ، جذب مواد مغذی را افزایش دهد و حتی به کاهش وزن کمک کند.

متوقف کردن

وقتی زمان غذا خوردن فرا رسید ، هر کاری را که انجام می دهید متوقف کنید و روی وعده غذایی خود تمرکز کنید. اطمینان حاصل کنید که همیشه وقت می گذارید تا اجازه دهید خوب بجوید و پرخوری نکنید. برای فکر کردن و قدردانی از آنچه می خورید ، چه یک کاسه سالاد خوب و چه یک بشقاب کم پروتئین ، وقت بگذارید ، ما همیشه باید خود را خوش شانس بدانیم که چیزی برای خوردن داریم.

چگونه با دقت غذا بخوریم

چپستیکک تسلط ندارید؟ عالی! آنها سرعت شما را به خوبی کاهش می دهند.

آن چنگال را کنار بگذارید

ما تمایل داریم یک لقمه غذا بخوریم و سپس چنگال را در حالی که هنوز در حال جویدن هستیم در جلوی دهان خود حرکت دهیم ، و احساس ناخودآگاه فوری برای دریافت آنچه در دهانمان است ایجاد می کنیم تا بتوانیم لقمه بعدی را بخوریم. سعی کنید چنگال را زمین بگذارید و تا زمانی که آن را قورت ندهید دوباره آن را بلند نکنید. اگر این کار برای شما سخت است ، به جای چنگال از چوب چوب استفاده کنید. اگر با استفاده از آن بزرگ نشوید ، احتمالاً میزان مناسب را کاهش می دهد.

جویدن را ادامه دهید

فقط به این دلیل که می تواند آن را در گلویتان جاری کند به این معنی نیست که به درستی جویده شده است. جویدن را تا جایی ادامه دهید که غذای شما نیمه مایع شده و به راحتی بلعیده شود. وقتی به احساسات آن عادت کنید ، خودتان را آموزش می دهید ، بنابراین دفعه بعد که سعی می کنید غذایی را که خوب جویده نشده قورت دهید ، احساس می کنید توپ گلف در حال سقوط است و به طور خودکار اصلاح می شود.

یک دست انداز سریع ایجاد کنید

احساس خود را در نیمه راه وعده غذایی خود ارزیابی کنید تا مشخص شود که آیا واقعاً ممکن است سیر شده باشید. شما می توانید این کار را با ارائه نصف مقدار معمول به خود ، یا تقسیم غذا در بشقاب خود به نصف و ارزیابی احساس خود در نیمه راه انجام دهید. آیا هنوز گرسنه هستید یا حق با شماست؟ این همچنین ممکن است از هدر رفتن غذا جلوگیری کند – و در هزینه شما صرفه جویی کند!

دهان شما فراتر از صحبت کردن و جویدن عمل می کند

هضم غذا از دهان شروع می شود. وقتی غذا وارد دهان شما می شود ، گره های کوچک سیگنالی را برای شروع روند هضم به مغز شما ارسال می کنند. این باعث تحریک غدد بزاقی می شود ، که اولین شیره های گوارشی هستند که شروع به تجزیه غذاها ، به ویژه پروتئین ها می کنند تا معده کمی راحت تر کار کند. همچنین شروع به تجزیه و شناسایی قندهای خاص در غذاهای نشاسته ای و کربوهیدراتهای پیچیده ای که می خورید می کند. این به بدن شما اجازه می دهد تا به سرعت میزان کربوهیدرات مصرفی خود را ارزیابی کنید تا بدن شما بتواند در مواقع کافی برنامه ریزی کند. بنابراین هنگامی که به سختی جویدن را می جوید و سپس آن را قورت می دهید ، بدن شما یک سیگنال مهم برای اطلاع از زمان دریافت کربوهیدرات کافی را از دست می دهد. شیرینی را با یک کاپ کیک دنبال کنید و همه آن را با یک نوشابه بشویید ، و قبل از اینکه بدن شما حتی بداند چه چیزی به آن ضربه زده است دچار یک مشکل کربوهیدرات می شوید.

نمی توانید با عجله به معده خود برسید

فقط به این دلیل که شکم شما پر است به این معنی نیست که مغز شما به شما می گوید غذا را کنار بگذارید. در عوض ، منتظر یک سیگنال هورمونی است که به طور کلی حدود 20 دقیقه پس از شروع هضم منتشر می شود. هنگامی که ما خیلی سریع غذا می خوریم ، معده خود را فراتر از حد طبیعی که بدن ما آماده انجام آن است قبل از شروع پاسخ کامل پر می کنیم. نتیجه این امر این است که مقدار بیشتری غذا در معده شما وجود دارد تا اینکه بتوانید آب گوارش را برای تجزیه در اختیار داشته باشید ، که منجر به دریافت غذای هضم شده به روده می شود. دفعه بعد که قصد دارید ناهار خود را در فاصله 15 دقیقه بین جلسات بخورید ، به این موضوع فکر کنید. اگر نمی توانید دیرتر غذا بخورید ، حداقل کمتر غذا بخورید.

تعادل همه چیز است

اگر همه آن غذاهای ضعیف هضم شده به روده شما راه پیدا کنند چه اتفاقی می افتد؟ اینگونه مشکلات جدی تری می توانند آغاز شوند. باکتری های بد در روده شما ممکن است عملکرد نادرستی داشته باشند. این باکتری ها می توانند هوس قند و کربوهیدرات ها را افزایش داده و منجر به افزایش وزن شوند و هورمون هایی را ترشح کنند که ممکن است منجر به سایر مشکلات سلامتی شود. در بدترین حالت ، این می تواند باعث التهاب شود که منجر به دیورتیکولیت یا حتی پولیپ می شود که می تواند سرطانی شود.

می توانید ببینید که چگونه خوردن آگاهانه می تواند سلامت شما را از چند جهت بهبود بخشد. گام بعدی این است که نحوه استفاده از آن را در زندگی روزمره خود بیاموزید. در اینجا تمرکز بر غذا خوردن است ، اما می توانید تکنیک های ذهن آگاهی را در تمام زمینه های زندگی خود که نیاز به بهبود دارند به کار ببرید. این می تواند ارتقاء زندگی باشد.

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *