سرطان تخمدان: سواب دهانه رحم می تواند افراد در معرض خطر را شناسایی کند


تجزیه و تحلیل DNA سلول های دهانه رحم که از آزمایش های معمول اسمیر گرفته شده است، می تواند افرادی را که ممکن است از غربالگری اضافی سرطان تخمدان بهره مند شوند، شناسایی کند.

سلامتی


۱ فوریه ۲۰۲۲

میکروگراف رنگ آمیزی شده از یک اسمیر PAP که سلول های ستاره ای طبیعی را نشان می دهد.  پاپ اسمیر یا پاپ اسمیر (پس از مخترع آزمایش جورج پاپانیکولائو)، نمونه بافتی از دهانه رحم یک زن است که از نظر ناهنجاری هایی که ممکن است نشان دهنده عفونت یا سرطان باشد بررسی می شود.

سلول های طبیعی دهانه رحم از آزمایش اسمیر زیر میکروسکوپ مشاهده می شود

منبع علم/کتابخانه عکس علمی

سرنخ‌های مولکولی جمع‌آوری‌شده از سواب‌های معمول دهانه رحم می‌توانند برای شناسایی افراد مبتلا به سرطان تخمدان استفاده شوند. در آینده، این الگوهای اپی ژنتیکی می‌توانند به پزشکان کمک کنند تا پیش‌بینی کنند کدام افراد در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند، بنابراین می‌توان با روش‌های حساس‌تر برای تشخیص زودهنگام تومور غربالگری کرد.

در حال حاضر، ۷۵ درصد از سرطان‌های تخمدان در مراحل پایانی تشخیص داده می‌شوند، زمانی که تومور در سراسر شکم گسترش یافته و نرخ بقای آن پایین است.

مارتین ویدشوندتر از دانشگاه اینسبروک در اتریش و همکارانش آزمایش جدیدی ابداع کرده اند که می تواند بیش از ۷۰ درصد افراد زیر ۵۰ سال مبتلا به سرطان تخمدان را در مراحل مختلف بیماری و ۵۵ درصد افراد بالای ۵۰ سال را به درستی شناسایی کند.

این روش شامل مشاهده سلول های دهانه رحم است. در بسیاری از کشورها، آزمایش‌های اسمیر به طور منظم به مردم پیشنهاد می‌شود که در آن نمونه کوچکی از سلول‌ها از دهانه رحم گرفته می‌شود تا نشانه‌هایی را که نشان‌دهنده خطر بالای سرطان دهانه رحم است جستجو کنند.

برای ارزیابی احتمال سرطان تخمدان، آزمایش جدید به دنبال مولکول‌های کوچکی به نام گروه‌های متیل است که بر روی توالی‌های خاصی از DNA برچسب‌گذاری شده و علائم اپی ژنتیکی ایجاد می‌کنند.

علائم اپی ژنتیک عوامل محیطی را که فرد تجربه کرده است ثبت می کند. ویدشوندتر می‌گوید که این شامل رویدادهایی در طول رشد جنینی، اما همچنین عوامل سبک زندگی مانند سیگار کشیدن و تغییرات هورمونی است. به این ترتیب، این آزمایش روشی ساده و با دسترسی آسان برای ارزیابی بسیاری از عوامل خطر که در خطر ابتلا به سرطان تخمدان نقش دارند، ارائه می‌کند.

محققان از یادگیری ماشینی برای تجزیه و تحلیل نمونه‌های DNA از سواب‌های دهانه رحم یک گروه اولیه متشکل از ۲۴۲ فرد مبتلا به سرطان و ۸۶۹ فرد سالم استفاده کردند. این به آنها اجازه داد تا یک علامت منحصر به فرد از علائم اپی ژنتیکی را که در DNA افراد مبتلا به سرطان تخمدان یافت می شود، اما نه افراد سالم، شناسایی کنند. آنها سپس رویکرد خود را در مجموعه داده های دوم جمع آوری شده از ۴۷ فرد مبتلا به سرطان و ۲۲۷ نمونه سالم تأیید کردند.

در مرحله بعد، Widschwendter و تیم او قصد دارند نشان دهند که این آزمایش می تواند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را در آینده پیش بینی کند. ویدشوندتر می‌گوید، ایده این است که اگر آزمایش نشان دهد که فردی در معرض خطر بالای سرطان تخمدان است، می‌توان با استفاده از آزمایش‌های خون حساس برای وجود سرطان، بیشتر غربالگری کرد. اگر این آزمایشات خون مثبت باشد و سرطان تایید شود، می‌توانند تحت عمل جراحی برای برداشتن تومور قرار گیرند.

با این حال، همه آزمایش‌های غربالگری سرطان گاهی اوقات سرطان‌ها را به اشتباه نشان می‌دهند، که ممکن است منجر به درمان غیرضروری در افراد شود. آزمایش این تیم به اشتباه افراد سالم را در ۲۵ درصد موارد مبتلا به سرطان تخمدان تشخیص داد.

Widschwendter می‌گوید: «ما باید راه‌هایی برای برقراری ارتباط با نتایج آزمایش ایجاد کنیم و مطمئن شویم که مردم معنی آن را می‌فهمند.

مرجع مجله: ارتباطات طبیعت DOI: 10.1038/s41467-021-26615-y

برای گردآوری تمام اخبار سلامت و تناسب اندام که باید بدانید، در خبرنامه رایگان Health Check ما ثبت نام کنید، هر شنبه

بیشتر در مورد این موضوعات:


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/