رفتن به نوشته‌ها

سردرد یک طرفه چپ (علت و درمان های خانگی)


سردرد می تواند یک رویداد نگران کننده باشد ، به ویژه اگر علت آن ناشناخته باشد. با این حال ، سردرد بسیار شایع است و حدود 50 درصد از بزرگسالان را درگیر می کند. دو نوع سردرد وجود دارد: اولیه و ثانویه. علائم این دو نوع سردرد ممکن است متفاوت باشد ، اما گاهی علائم آنها مشابه است و تشخیص بین آنها را مشکل می کند.

یکی از رایج ترین انواع سردردها سردردهای یک طرفه سمت چپ است که ممکن است در اثر میگرن ، سردردهای خوشه ای یا حتی سردردهای تنشی ایجاد شود. این نوع سردرد می تواند سردرد اولیه یا ثانویه باشد.

چرا سمت چپ سرم درد می کند؟

علل و عوامل سردرد چپ عبارتند از:

میگرن

بیماریهای جدی و مهم باعث ایجاد سردرد اولیه نمی شوند. در واقع بیشتر سردردهای سمت چپ ناشی از میگرن است که علائم ناتوان کننده و آزاردهنده ای نیز دارد. سردردهای میگرنی چپ با علائم زیر همراه است:

 • درد شدید در سر چپ (یا راست)
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • حساسیت صدا (فونوفوبیا)
 • حساسیت به نور (فتوفوبی)
 • درد تپنده ، که نوعی ضربان قلب است که اغلب با حرکت تشدید می شود
 • دردی که 6 تا 72 ساعت یا گاهی بیشتر طول بکشد

گاهی اوقات علائم میگرن به حدی شدید است که بیمار فقط می خواهد در یک اتاق تاریک دراز بکشد و بی حرکت بماند. میگرن معمولاً در اثر صدا ، بو یا غذا ایجاد می شود و گاهی اوقات انواع خاصی از نور مانند نور فلورسنت می تواند باعث ایجاد میگرن شود. استرس و تغییرات هورمونی نیز می توانند محرک میگرن در نظر گرفته شوند.

انواع سردرد (جدید و جدی) ، علل آنها و درمان های ساده

میگرن معمولاً با استراحت در اتاق تاریک یا مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن برطرف می شود. در برخی موارد ، پزشک ممکن است داروهایی مانند Imitrex را تجویز کند.

نوشتن تعداد دفعاتی که فرد به میگرن مبتلا می شود می تواند به پیگیری علائم و شناسایی عوامل محرک کمک کند. برای میگرن مکرر یا میگرنی که به درمان پاسخ نمی دهد ، باید به متخصص مراجعه کنید.

تو سر درد داری

سردردهای تنشی شایع تر از میگرن است و معمولاً زنان را بیشتر از مردان درگیر می کند. این نوع سردردها بیشتر کل سر و پشت چشم را درگیر می کنند ، اما همچنین می توانند باعث ایجاد سردرد یک طرفه در سمت چپ شوند.

اکثر افراد مبتلا به سردرد تنشی آن را احساس فشار یا سفتی در سر توصیف می کنند که در طول روز یا عصر بدتر می شود. سردردهای تنشی ممکن است با درد گردن و شانه و همچنین حساسیت به نور ، تاری دید و حالت تهوع همراه باشد.

علائم سردرد عصبی و 4 درمان سریع خانگی

این نوع سردرد می تواند ناشی از انواع مشکلات عضلانی از جمله آسیب های گردن ، استرس ، سفت شدن عضلات گردن و شانه و همچنین وضعیت بد بدن یا کم خوابی باشد که باعث گردن درد می شود. درمان سردرد تنشی شامل از بین بردن علت زمینه ای است. به عنوان مثال ، ایبوپروفن برای درمان درد عضلات گردن که باعث سردرد تنشی می شود ، استفاده می شود.

سردرد خوشه ای

سردردهای خوشه ای ، مانند میگرن ، معمولاً در یک طرف سر ایجاد می شوند و همانطور که از نامش مشخص است ، به صورت دوره ای یا خوشه ای ظاهر می شوند. این نوع سردرد معمولاً درد شدیدی دارد ، ممکن است روزها تا هفته ها طول بکشد و معمولاً در پشت یک چشم ایجاد می شود.

سردردهای خوشه ای معمولاً باعث بیدار شدن بیمار در حین خواب می شود و می تواند باعث پارگی ، قرمزی و احتقان در چشم آسیب دیده شود. سردردهای خوشه ای همچنین می توانند علائم دیگری مانند قرمزی و تورم در اطراف چشم ، افتادگی پلک ها یا تنگ شدن مردمک ها را ایجاد کنند.

سردردهای خوشه ای بین 15 دقیقه تا 3 ساعت در روز طول می کشد و می تواند 6 تا 12 هفته طول بکشد. ممکن است بیمار تا شش ماه تا یک سال قبل از بهبودی دچار سردرد شود. اغلب برای تعیین علت و درمان سردردهای خوشه ای مراجعه به کلینیک های تخصصی سردرد ضروری است. داروهای بدون نسخه نیز می توانند مفید باشند ، اما در بیشتر موارد این نوع سردرد قبل از اثر داروهای مسکن برطرف می شود.

چگونه سردرد سینوسی را درمان می کنید؟ (تفاوت با میگرن)

سایر علل سردرد چپ

درد سر چپ ممکن است ثانویه به عوامل دیگری مانند مشکلات زمینه ای باشد:

 • التهاب
 • آسیب مغزی
 • آرتریت گیجگاهی فکی
 • سینوزیت
 • قطع شریان مهره ای یا کاروتید

سکته مغزی و تومورهای مغزی نیز می توانند باعث سردرد سمت چپ شوند. اما سردردهای ناشی از تومورهای مغزی یا سکته مغزی اغلب با دوبینی ، ضعف در یک طرف بدن ، مشکل در صحبت کردن و سایر علائم عصبی همراه است.

منبع 1 منبع 2

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *